Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Pohlédněte na hříčky přírody do nitra nejúchvatnějších kaňonů světa

Redakce

Redakce

2. 1. 2012

FOTO: Pohled na Verdon z Balcons de la MesclaProhlubte své vědomosti o přírodě. Známe pět impozantních kaňonů, které se rozprostírají v nejrůznějších krajinách. Jejich krása vás očaruje, nebo zahubí. Kolují o nich pověsti a vznik jejich názvu má svůj příběh.

FOTO: Gorge du Verdon

Třpytivá voda protékající kaňonem Verdon, Zdroj: youtube.com

Kaňon Samaria

Soutěska Samaria je národním parkem dlouhým 16 km, který se rozléhá na ostrově Kréta. Propast Samaria se může pochlubit svou nejslavnější částí, která se nazývá Iron Gates.

Okolo kaňonu podniká rok od roku více lidí dlouhé procházky. Počítejte však s tím, že tahle procházka bude trvat okolo čtyř až sedmi hodin a ujdete trasu dlouhou až 13 km.

Kaňon Waimea je největší v Pacifiku

Kaňon Waimea najdeme na západní straně Kauai. Pohled na něj je dramatický, protože měří 16 km na délku a na šířku měří skoro ke dvěma kilometrům. Jeho hloubka sahá až do 1100 metrů.

Drsná krása a vytesání kaňonu byly vytvořeny před tisíci lety hlubokým zářezem stejnojmenné řeky Waimea, která vznikla z mohutných srážek stékajících z hory Waialeale, která se nachází v centru ostrova.

Nejvíce fotografovaný pískovcový kaňon

Kaňon Antelope se nachází na americkém jihozápadě . Je rozdělen na Horní a Dolní Antelope, které se přímo nabízejí k fotografování. Pískovec je překrásný, ale jeho krása může být pro člověka zkázou. V roce 1997 se v Dolní Antelope přehnala povodeň, která usmrtila 11 turistů. Antelope měří 4000 stop a jeho stěny kolem 120 stop.

FOTO: Kaňon Antelope

Antelope kaňon vybízí přímo k fotografování

Gorge du Verdon

Říční kaňon nacházející se v jihovýchodní Francii je považován za nejkrásnější kaňon v celé Evropě. Byl vytvořen řekou Verdon, která je jednou z mnoha charakteristik náležících kaňonu. Je dlouhý okolo 25 km a hluboký přibližně 700 m.

Více o kaňonu Verdon se dozvíte v reportáži z cest po jihovýchodní Francii

Z přírodní perly Gorge du Verdon se stala cílová destinace horolezců, chodců, ale i milovníků vodních sportů, jako je rafting, jízda na kajaku, vodní lyžování či plachtění.

Kaňon, jehož název s sebou nese příběh tygra

FOTO: Tygr

Tygr nesoucí svůj příběh

Posledním zajímavým kaňonem je Tiger Leaping Gorge, který leží na řece Yangtze v jihozápadní Číně, přibližně 60 km severně od města Lijiang. O místě koluje pověst, která souvisí se jménem kaňonu. Vypráví o tom, jak zde ze spárů lovce unikl tygr tím, že přeskočil řeku v jejím nejužším místě, které měřilo 25 m.

Půvab zmíněných přírodních krás neoceníme lépe než osobní návštěvou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pohlédněte na hříčky přírody do nitra nejúchvatnějších kaňonů světa