Menu
TOPZINE.cz
Věda

Pohlavní nemoci a výška britských vojáků. Zajímavosti o 1. světové válce

Redakce

Redakce

19. 1. 2018

První světová válka, jež změnila tehdejší mapu Evropy, probíhala od 28. července 1914 do 11. listopadu 1918. Do bojů se zapojily všechny tehdejší mocnosti. Zemřelo více než 9 milionů vojáků a 7 milionů civilistů. Přinášíme vám několik zajímavostí, o kterých jste možná ještě neslyšeli.

Vánoční příměří mezi vojáky

25. prosince 1914 se na západní frontě odehrálo něco velmi zvláštního. Téměř 100 tisíc britských a německých vojáků vylezlo ze zákopů a odložilo zbraně, aby si potřásli rukama a popřáli si veselé Vánoce. Tím to ovšem neskončilo. Zpívali koledy, vyměnili si tábák, jídlo, alkohol i suvenýry, a dokonce si proti sobě zahráli několik fotbalových zápasů. Byl to vzácný okamžik míru a sounáležitosti s nepřítelem během vleklého boje v zákopech.

Válka donutila Británii zlepšit zdravotní péči

Ačkoli země vstoupila do války na vrcholu bohatství a moci, obyčejní lidé žili v chudobě a mnohdy trpěli podvýživou. Proto téměř 40 % žádostí o vstup do armády muselo být zamítnuto. Průměrný muž z nižší třídy měřil 158 cm, zatímco muži z vyšší společenské vrstvy běžně dosahovali výšky 170 cm. Tyto poznatky donutily vládu, aby začala poskytovat dotovanou zdravotní péči i běžným lidem.

Dnes je průměrná výška dospělého britského muže 180 cm.

V armádě sloužily miliony nezletilých

Oficiální věk pro odvod na vojnu byl mezi 18 a 19 lety, byl však zřídkakdy dodržen. Chudoba a zoufalství přinutily mnoho mladých mužů, aby lhali o svém věku, protože potřebovali práci a stravu. Je odhadováno, že z Británie bojovalo 250 tisíc nezletilých, nejmladším bylo pouhých dvanáct let. Kanada vyslala do války více než 20 tisíc nezletilých chlapců. Francie zoufale potřebovala vojáky, a tak vyzývala i chlapce mladší patnácti let, aby se připojili k vojsku. S chlapci bylo ovšem zacházeno stejně jako se staršími muži, a proto často umírali.

S pohlavními chorobami se nejvíce potýkaly kanadské jednotky

Jeden z devíti Kanaďanů se nakazil pohlavní nemocí, to je šestkrát častěji než se tomu dělo u britských vojáků.  Po dobu léčby jim byl nejen pozastaven plat, ale také museli zaplatit pokutu za každý den, kdy nebyli činní. Navíc si nesměli dalších dvanáct měsíců vzít dovolenou.

Vzhledem k tomu, že kanadští vojáci byli nejlépe placení, mohli si dopřávat pobyty v hotelech se soukromými lázněmi, což pobuřovalo většinu hoteliérů. Přítomností movitých vojáků byly potěšeny především místní ženy a prostitutky.

Vysoce postavení váleční zajatci v Německu byli důvěryhodní

Ačkoli obyčejní zajatci byli vystaveni hrozným podmínkám, vysoko postaveným vojákům se důvěřovalo, že zůstanou. Zajatci s vysokou šarží mohli opustit vězeňský tábor a jít nakupovat do nedalekých obcí a měst, pokud měli peníze. Němci je ale nechali podepsat podmínečné propuštění.

Ač se nám to dnes může zdát neuvěřitelné, podepsání dokumentu bylo pro vojáky natolik zavazující, že se žádný z nich nepokusil utéct. Jeden britský důstojník prohlásil, že plánoval koupit v německé vesnici zásoby na útěk, ale jakmile podepsal smlouvu, čest ho přinutila zůstat. To by se dnes asi nestalo. Nebo ano? Sáhněte si do svědomí a zamyslete se. Jste za všech okolností čestní a dodržujete daná pravidla?

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Pohlavní nemoci a výška britských vojáků. Zajímavosti o 1. světové válce