Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Podzimní knižní veletrh volá o pomoc. Prodává se totiž jeho místo konání

FOTO: Podzimní knižní veletrhDalší ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě je v ohrožení. Prodává se totiž část budovy, ve které už jednadvacet let nacházel svůj domov.

FOTO: Podzimní knižní veletrh

Podzimní knižní veletrh se koná v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Foto: Kateřina Ciborová, Topzine.cz

Podzimní knižní veletrh se od svého počátku vždy konal v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. S podepsáním smlouvy na tento rok, kdy by se měl konat už 22. ročník, má však organizátorka veletrhu Markéta Hejkalová problémy. Změnil se vlastník a zatím nikdo neví, kdo to je.

Město vlastní jen pětinu Ostrova

„Chystaný prodej velkého sálu Kulturního domu mě zaskočil především tím, že jsem se to dozvěděla na poslední chvíli. Podzimní knižní veletrh tam pořádám už přes dvacet let a na nájmu jsem za ty roky zaplatila víc než milion korun, přesto mi nikdo, ani společnost Kulturního domu Ostrov, ani město, které je na veletrh tak hrdé, nic neřekl: nastala taková situace, která se musí nějak řešit, tak se na to připravte. A to mlžení, hlavně ze strany Ostrova, pořád pokračuje. Nový majitel je prý už znám, ale nemohou mi říct, kdo to je, dozvím se to, jakmile bude zapsán v katastru, ale návrh na zápis do katastru ještě nebyl podán. Garantují mi, že kultura tam bude pokračovat, ale ještě nemám podepsanou ani smlouvu na tento rok. To samozřejmě vyvolává podezření, že všechno je trochu jinak, ale nevím jak,“ řekla pro TOPZINE.cz Markéta Hejkalová.

Čtěte také reportáž z posledního ročníku Podzimního knižního veletrhu

Společnost, která Kulturní dům Ostrov vlastní, velký sál prodává, protože nechce zaplatit jeho modernizaci. Podle předběžných výpočtů si oprava kina a toalet žádá dvanáct milionů korun. Problém je, že město Havlíčkův Brod vlastní jen pětinu Ostrova a ve společnosti, která dům spravuje, má jen jeden hlas z osmi.

Navíc většinoví vlastníci, dva oděvnické odbory z Prahy a Havlíčkova Brodu, nechtějí část svých podílu prodat městu. Brodu tedy nezbývá nic jiného, než jen tak přihlížet.

Markéta Hejkalová, spisovatelka a ředitelka veletrhu v jedné osobě

Markéta Hejkalová, spisovatelka a ředitelka veletrhu. Foto: P. Kocourková

„Současnou situací ohledně prodeje budovy jsme znepokojeni, ale jako pětinový spoluvlastník nemáme dle společenské smlouvy jakoukoli možnost rozhodnutí ostatních společníků ovlivnit. Na druhou stranu jsme ujišťováni majoritním vlastníkem, že nedojde ke změně v konání pravidelných kulturních akcí. Nemáme možnost tuto budovu odkoupit a můžeme tedy pouze jako společník apelovat na zachování společenských a kulturních akcí, které se v tomto sále konají,“ uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Ivan Kuželka. Dodal, že si celé vedení města přeje, aby knižní i jiné veletrhy město neopustily.

Za veletrhem stojí jeho návštěvníci

Havlíčkobrodští zastupitelé od návštěvníků veletrhu dostávají dopisy, ve kterých podporují knižní veletrh. Vyzvala je k tomu Markéta Hejkalová: „Dostala jsem dosud asi sto podpůrných dopisů a jsem úplně dojatá, jak hezky neznámí lidé o veletrhu píšou, jak je pro ně důležitý. Už dlouho říkám, že veletrh se podařil díky lidem, kteří na něj rádi chodí a jezdí, a teď jsem se přesvědčila, že to opravdu tak je, a že i před těmito lidmi mám za další osud veletrhu odpovědnost, nejde jen o moje city a pocity.“

Podle svých slov doufá, že všechno dopadne dobře a Ostrov se i nadále bude po tři dny na podzim plnit knížkami, českými spisovateli a čtenáři. „Věřím, že stávající i budoucí majitel KD Ostrov pochopí, že prachy jsou krásná věc, ale štěstí si za ně nekoupí, ani čest a dobré svědomí a že město velikosti Havlíčkova Brodu, které se navíc jmenuje podle spisovatele, by mohlo a mělo o kulturní dům i knižní veletrh taky trochu bojovat,“ doufá Hejkalová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podzimní knižní veletrh volá o pomoc. Prodává se totiž jeho místo konání