Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Podpora v nezaměstnanosti 2012: Kdo nenajde práci, půjde uklízet chodníky

"Kolemjdoucí opovržlivě sledují dvě uklizečky."Od roku 2012 se mění pravidla pro pobírání podpory v nezaměstnanosti. Změny budou zajímat hlavně čerstvé absolventy vysokých a středních škol. Podívejte se, zdali se tyto novinky nebudou týkat i vás.

"Kolemjdoucí opovržlivě sledují dvě uklizečky."

Nezaměstnané déle než dva měsíce čeká výkon veřejné služby, zdroj: youtube.com

Bez práce nejsou koláče, říkávaly naše babičky. Záleží ovšem na tom, jak dlouho bez práce vydržíte. V minulém roce pomyslné koláče bez práce, tedy podporu v nezaměstnanosti, od úřadu práce dostal každý, kdo byl v předcházejících třech letech zaměstnaný aspoň 12 měsíců.

Povinnost předchozí práce

Nyní se rozhodné období, ve kterém musíte prokázat, že jste nejméně dvanáct měsíců pracovali, zkracuje ze tří let na dva roky.

Čtěte také: Pracovní smlouva, nenechte se zaměstnavatelem uchlácholit

Jako zaměstnání se ale počítá pouze příjem, ze kterého platíte pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. To znamená, že mezi studenty oblíbené přivýdělky formou dohody o provedení práce se sem nezapočítávají.

Transformace nezaměstnaných na levnou armádu uklízeček

Uchazečům o práci, kteří ani po dvou měsících od zaevidování na úřadu práce nenaleznou žádné zaměstnaní, udělají pracovníci tohoto úřadu nabídku, kterou nezaměstnaní nebudou moci odmítnout.

Veřejnou službou se podle webu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) rozumí pomoc obci, zejména při „zlepšování životního prostředí v obci, udržování čistoty veřejných prostranství či pomoci v oblasti kulturního rozvoje a sociální péče“

Ve třetím měsíci musí souhlasit s výkonem veřejné služby v rozsahu dvaceti hodin týdně, pokud chtějí být stále evidováni na úřadu práce. Výhodou zapsání na úřadu práce je přenesení břemena platby zdravotního pojištění z občana na úřad.

Kdo odmítne, ztratí nárok na podporu v nezaměstnanosti i dávky hmotné nouze, které dostávají nejchudší obyvatelé.

Kdo nenajde práci, uklízí město

Podle metodického pokynu MPSV bude veřejná služba nabízena nejdříve lidem nezaměstnaným déle než rok. Neměla by se proto týkat čerstvě nezaměstnaných.

FOTO: Homeless people, Foto: Sandra Štefaniková, Topzine.cz

Dávky státní podpory mají předejít podobným situacím, Foto: Sandra Štefaniková, Topzine.cz

Jelikož se jedná o metodický pokyn, který na rozdíl od zákona může být operativně změněn, není vyloučena ani situace, kdy takováto práce bude nabízena krátce nezaměstnaným absolventům středních či vysokých škol.

Pokud by k tomu skutečně došlo, týkalo by se to hlavně absolventů bakalářských programů, kteří v průměru hledají práci déle než jejich kolegové, co ukončili magisterské studium.

"Graf délky přechodu mezi ukončením školy a nástupem do první práce."

Délka mezi ukončením školy a nástupem do první práce se liší i podle oborů, zdroj: Výzkum Reflex 2010

Podle výzkumu Reflex 2010 Střediska vzdělávací politiky z Univerzity Karlovy v roce 2010 trvalo hledání prvního zaměstnání čerstvým magistrům průměrně dva měsíce, zatímco u bakalářů to byly tři měsíce. Mezi lety 2006 a 2010 ale průměrná délka hledání první práce u absolventů vysokých škol dosahovala až pěti měsíců.

Jedna dobrá zpráva pro studenty

V nové úpravě zákona se ale objevily i pozitivní změny pro studenty. Pokud student u své předchozí práce přispíval na sociální pojištění, bude mít nově nárok na podporu v nezaměstnanosti, když o práci přijde.

Podporu v nezaměstnanosti dostávají lidé do 50 let po dobu pěti měsíců. První dva měsíce dosahuje podpora 65 procent dřívějšího měsíčního příjmu. Následující dva měsíce se dávka snižuje na 50 procent a poslední měsíc podpora klesá na 45 procent.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podpora v nezaměstnanosti 2012: Kdo nenajde práci, půjde uklízet chodníky