Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Pracovní smlouva: Nenechte se zaměstnavatelem uchlácholit

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

9. 9. 2011

FOTO: Podání rukyPo letech strávených ve škole a na různě nesmyslných brigádách nakonec přijde na řadu skutečné zaměstnání. Po úspěšném pohovoru ale nezapomeňte pozorně pročíst pracovní smlouvu. I to malým písmem pod čarou.

FOTO: Podání ruky

Smlouvu se vyplatí číst skutečně pozorně, Foto:sxc.hu

Poté, co vám zaměstnavatel sdělí, že si z desítek kandidátů vybral na danou pozici právě vás, ocitnete se na obláčku euforie a všechno se vám zdá naprosto bez chybičky. I proto si řada lidí pořádně nepročte pracovní smlouvu a bezmyšlenkovitě podepíše i věc, na kterou by za jiných okolností vůbec nepřistoupila.

Co MUSÍ pracovní smlouva obsahovat?

1. Rozhodně musí být jasně uveden druh práce, který bude zaměstnavatel od zaměstnance vyžadovat. Proto si dejte pozor na obecné formulace typu asistentka. Ve smlouvě musí být přesně uvedeno, co bude náplní práce takové asistentky.

2. Dále musí být uvedeno přesné místo, popřípadě místa, výkonu práce. Nenechte se zmást tím, kde se odehrával pohovor. Vaše pracovní místo může být na druhém konci republiky.

3. V pracovní smlouvě musí být také stanovené přesné datum nástupu do práce.

Smlouva bývá samozřejmě mnohem obsáhlejší; je zde často stanovena zkušební doba, která nesmí být delší než tři měsíce, týdenní pracovní doba, různé firemní kodexy obsahující práva a povinnosti zaměstnanců a podobně. Ale ať už je pracovní smlouva pomalu román na pokračování, nebo je vtěsnaná na jednu jedinou stránku, vždy musí obsahovat všechny tři výše uvedené body.

Hledáte zatím jen brigádu? Pak budete podepisovat spíše dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti

Každý zaměstnavatel je ze zákona povinen uzavřít pracovní smlouvu písemně a jednu její kopii vydat zaměstnanci. Na případných změnách se potom musí vždy dohodnout obě strany. Nenechte se tedy uchlácholit poznámkami, že jde o malou firmu rodinného charakteru, kde se mají všichni rádi a smlouva je jen takovou nezbytnou formalitou, která je někde v deskách šéfa, a vy ji vlastně vůbec nepotřebujete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pracovní smlouva: Nenechte se zaměstnavatelem uchlácholit