Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Podle čeho si vybrat inscenaci? TOPZINE.cz vám nabízí šest možností

Redakce

Redakce

19. 3. 2012

Výběr inscenace bývá mnohdy Sofiinou volbou. TOPZINE.cz přináší šest hledisek, které by vám mohly pomoci usnadnit rozhodování, kam a kdy vyrazit do divadla.

FOTO: Rozhodování loutky

Podle čeho si vybrat? Toť otázka Zdroj: sxc.hu

6. Žánr

Výběr žánru by vás měl napadnout jako první. Muzikál, opera, činohra, alternativní divadlo, improvizace, opereta, balet, cirkus, loutky, amatéři – výběr je široký. Pokud si ujasníte, nač máte v danou chvíli chuť, jste na půl cesty k úspěšnému zvolení divadelního představení.

Při výběru žánru je proto dobré ujasnit si, na jaký typ zábavy máte náladu. Povrchní, či hlubokou? Radostnou, či zádumčivou? Hudební, nebo mluvenou? Přímočaře humornou, černě humornou, inteligentně humornou?

5. Divadelní soubor

Pokud máte vybrán žánr, je na čase se zaměřit na režii a herce. Výběr by měl být rozhodně založen na vašich sympatiích či zkušenostech s jednotlivými soubory. Jestli se rozhodnete experimentovat, musíte počítat s možností zklamání a nezdaru. Herecké osobnosti najdete v dnešní době takřka v každém větším souboru. Doby, kdy bylo Národní divadlo považováno za mekku hereckých hvězd, jsou dávno pryč.

Inspirujte se: Kdo letos získal Cenu Alfréda Radoka?

Pokud nejste příliš častým návštěvníkem divadla a v divadelní sféře se neorientujete, zaměřte se na soubory, které získaly ocenění nebo sklízí chválu od kritiků. Takovými jsou například Divadlo Komedie, Divadlo v Dlouhé nebo Dejvické divadlo.

4. Prostředí divadla

Interiér divadla by neměl při samotném výběru inscenace hrát zásadní roli, avšak může dopomoci při cílovém rozhodování, kdy zbylo na seznamu už jen pár kandidátů. Vztah k prostředí opět souvisí s vaší aktuální náladou.

Občas člověk touží být součástí honosného prostoru Národního divadla, dýchat dobovou atmosféru a s úžasem sledovat obrovskou scénu, kde si herec musí popoběhnout, aby se z jeviště dostal zavčasu pryč. Jindy zatouží po útulném domácím prostředí, jehož se stane nedílnou součástí, a které poskytuje například Divadlo Na zábradlí nebo malá scéna Ypsilonky.

FOTO: Hlediště, Státní opera Praha

Prostředí Státní opery uchvátí krásou a noblesou Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

3. Peníze a čas

Ačkoliv to není součástí naivní představy o kulturním vyžití, peníze musí být nedílnou součástí vaší volby. Poslední týden před výplatou není peněz nazbyt, tudíž by bylo vhodnější volit méně honosné scény s menšími nároky na finanční stránku. Divadlo se dá navštěvovat i za pár desítek korun, stačí se pouze zorientovat v prostředí slevových akcí.

Čtěte proto: Jak ušetřit za vstupy do divadel?

Důležité je ujasnit si, kolik času chcete večeru věnovat. S operou strávíte rozhodně mnohem víc času než s hrou z alternativní dílny. Večer se také může protáhnout posezením v divadelním klubu a najednou lehce ovínění zjistíte, že ujelo poslední metro. Svůj výběr musíte tedy zařídit i podle svých časových a dopravních možností.

2. Oblečení a počasí

Otázka oděvu by se mohla jevit jako nejmíň podstatný ukazatel při výběru kulturního zážitku, avšak může být velmi rozhodujícím detailem. Každá žena občas ráno vstává s pocitem, že dnes už vážně nemá co na sebe. Stejně tak muži, kteří se tu a tam rádi oblečou do košil a obleků, zahrají si na elegána. Avšak přijdou dny, kdy by nejraději nevylezli z tepláků.

Divadelní dresscode prošel za posledních sto let obrovskou transformací. Do divadla už není nutno chodit pouze velmi společensky oblečený, někde stačí pouhá košile, jinde vás nevyhodí ani v riflích. Proto se bez sebemenších výčitek můžete při výběru divadelního představení zaměřit dokonce i na takový detail, jakým je oděv.

Podívejte se: Co si obléct do kterého divadla?

Ačkoliv celý večer strávíte v zastřešené budově, kde bývá povětšinou i příjemná teplota, je nutné dbát na fakt, že se nějakým způsobem musíte do této budovy dopravit a nějak z ní i odejít. Je dobré proto vzít v potaz blízkost divadla k zastávkám veřejné dopravy, dostupnost vlastním autem či taxíkem, možnost jít pěšky.

Oděv je tedy v přímém vztahu s počasím, především s tím nevlídným. Avšak ani za nepřízně počasí se nemusíte vzdávat své vysněné inscenace. Cesta může proběhnout v plášti a holínkách nebo sněhulích a péřáku. Většina divadel má velmi milý personál, který vás ochotně vpustí do divadla s příslibem, že svůj aktuální zjev proměníte ve společenský na toaletách.

FOTO: Divadlo a cit

1. Cit

Veškerá výše uvedená hlediska vyjdou pouze orientačně, jakmile vstoupí do hry cit. Pokud však patříte mezi extrémně váhavé a nerozhodné jedince, mohou být pro vás velmi prospěšná.

Konečné slovo stejně nakonec bude mít vaše srdce, které vás z neznámých důvodů potáhne v dešti přes celé město, abyste viděli hru, jež ve výsledku nebude ani trochu dle vašich představ.

[poll id=“150″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podle čeho si vybrat inscenaci? TOPZINE.cz vám nabízí šest možností