Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Podívejte se na revoluční kytarové riffy a hlasujte pro ten největší

!Anketa!V jednoduchosti je síla a u kytarových riffů to platí dvojnásob. Ty nejoblíbenější a nejsilnější  jsou zpravidla jen několika jednoduchými tóny poskládanými za sebou s genialitou nahánějící husí kůži i při stém poslechu.

FOTO: Deep Purple

Deep Purple Zdroj: myspace.com

Matkou všech kytarových riffů je bez debat purplovská Smoke On The Water. Ke vzniku písně se váže i poetická historka, což speciálně u Deep Purple nebývá zvykem. Psal se rok 1971, když na koncertě Franka Zappy jeden švýcarský fanoušek za pomoci vystřelené světlice zapálil celou budovu. Dým se z hořícího domu valil ženevským jezerem a členové Deep Purple jej viděli z okna svého pokoje. Tak vznikl námět na text k písni, která vyšla v roce 1972 na albu Machine Head.


Deep Purple – Smoke on the Water

Zůstaňme u strun Ritchieho Blackmora a pokračujme kapelou Rainbow a jejich nezapomenutelnou Since You Been Gone, tedy nejznámější verzí této písně. Song totiž pochází z pera anglického kytaristy, skladatele a zpěváka Russe Ballarda, který jej napsal už v roce 1976.

Podívejte se také na nejsladší rockové balady

Nebyla to však jeho jediná mistrovsky napsaná píseň, která si říkala o chytlavější ztvárnění. Kissácký bubeník Peter Criss, záhy následovaný Acem Frehleym, si od Ballarda postupně vypůjčil skladby Let Me Rock You či New York Groove. A samotní Kiss zcoverovali Good Gave Rock and Roll to You.

[youtube_660]ttnFl1Dn_nI[/youtube_660]

Mistři kytarových riffů Black Sabbath nahráli song Iron Man v roce 1970 v sestavě, v níž se chystají natočit i svou další řadovou desku. Ačkoli je post bubeníka momentálně z finančních důvodů ohrožen, riffmaker Tony Iommi se zuby nehty drží svého zdraví a s nemocí bojuje. Nám nezbývá než jen čekat, zda z pánů vyleze druhý Iron Man či něco ještě lepšího.

[youtube_660]P8DHGmi3NAQ[/youtube_660]

Posuňme se na začátek devadesátých let ke kapele, která definovala celou éru, k Nirvaně. Píseň, údajně zamýšlená jako popovější skladba, Smells Like Teen Spirit, se stala hitem číslo jedna. I po jednadvaceti letech okupuje nesčetně žebříčků rockových písní, a tak nesmí chybět ani v našem výběru kytarových riffů.

[youtube_660]hTWKbfoikeg[/youtube_660]

Mluvíme-li o kytarových riffech, mnohým se vybaví Guns N´Roses a jejich dojemná Sweet Child O‘ Mine. Přestože Guns N´Roses za svou kariéru vymysleli nadpozemských riffů mnoho, na posledním albu Chinese Democracy se s nimi mírně řečeno šetřilo.

[youtube_660]1w7OgIMMRc4[/youtube_660]

Avšak Slash na své poslední desce perlil. Celé album uvádí silným riffem k písni Ghost, jíž svůj vokál propůjčil Ian Astbury z The Cult.


Slash & Ian Astbury – Ghost

[poll id=“143″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podívejte se na revoluční kytarové riffy a hlasujte pro ten největší