Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rockové balady. Objevte kouzla i klišé šestice nejdojemnějších slaďáren

I když jsou rockové balady plné otřepaných frází o bezbřehé lásce doprovázené nekonečným smutkem, pouštíme si je i nadále do odření desek. Je to již bezmála čtyřicet let od doby jejich největšího boomu a po nových, zdá se, stále nebažíme.

Whitesnake – Is This Love

Z pera zpěváka Davida Coverdala a kytaristy Johna Sykese, odborníků na rock sladší než pralinky, vzešla v roce 1987 jedna z nejromantičtějších rockových písní. V klipu k Is This Love si tehdy symbolicky střihla roličku i Coverdalova tehdejší přítelkyně a herečka Tawny Kitaen. Is This Love vyšla jako druhý singl k sedmé eponymní desce Whitesnake.

Scorpions – Lorelei

Další mašinou na balady jsou bezpochyby Scorpions. Každý si vybaví melodie srdceryvných Wind of Change, Send Me an Angel a Still Loving You. Ale tihle hráči na city stejně jako výše jmenovaní nejsou mrtvou kapelou. V roce 2010 vydali své zatím poslední řadové album Sting in the Tail plné jak tvrdých vypalovaček, tak pomalých balad, z nichž vyzdvihněme romantickou Lorelei.

Scorpions – Lorelei

Poison – Every Rose Has Its Thorn

Glam rockoví Poison na nějaké ty slaďárny nikdy moc nebyli. Přesto se v jejich repertoáru nejedna taková mistrovsky vykalkulovaná balada najde. Paradoxně je to píseň, jež energickým Poison otevřela dveře na stadiony. Every Rose Has Its Thorn se poprvé objevila na druhém řadovém albu kapely Open Up And Say… Ahh! v roce 1988.

Cinderella – Nobody´s Fool

Filadelfská Cinderella také dokázala mistrně poskládat verše a tóny tak, aby chytly za srdíčko. Svůj um předvedli hned z kraje na první desce, o jejímž rázu vypovídá už sám název: Night Songs z roku 1986. Ačkoli klip k Nobody´s Fool začíná i končí s typicky osmdesátkovskou nadsázkou, jde o nefalšovaný ploužák. Nobody´s Fool je druhým nejprodávanějším singlem kapely hned po Don’t Know What You Got (Till It’s Gone).

Alice Cooper – Only Women Bleed

Teatrální legenda, nesčetněkrát zabit a stále naživu, studna inspirací nejednoho současného hudebníka – Alice Cooper. I on má na svědomí, nejen co se balad týče, doslova hudební poklady. Vyzdvihněme z nich první singl alba Welcome to My Nightmare, jež nenechá jediné oko suché – srdceryvnou Only Women Bleed o nešťastném manželství trpící ženy.

Alice Cooper – Only Women Bleed

Kiss – Beth

A nezapomínejme ani na Kiss a jejich věčně čekající Beth z alba Destroyer, bez níž se neobejde žádný koncert. Kapela se ceremoniálně odebrala do zákulisí a jeden z původních členů, Peter Criss, usedl doprostřed pódia a spustil neumětelským zpěvem podtrhující atmosféru písně. A zdálo se, že song neskončí, dokud nedojme alespoň polovinu přítomných dam.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rockové balady. Objevte kouzla i klišé šestice nejdojemnějších slaďáren