Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Po čem herečky touží? Představujeme vysněné ženské divadelní role

Redakce

Redakce

13. 8. 2012

Některé herečky touží po vážnějších rolích, jiné nezapřou svou komediální stránku. Vybrali jsme čtyři vysněné ženské divadelní role, po kterých skočí každá herečka.

Foto: Tatiana Vilhelmová a Roman Zach

Jaké jsou vysněné ženské divadelní role? Zdroj: Pavel Mára, Agentura Schok

Divadelní svět tvoří různorodé ženské postavy, romantické dívky i mocné královny. Která ženská postava je nejromantičtější a která nejvtipnější?

Nejromantičtější: Julie

„Ach Romeo! Proč jen jsi Romeo? Své jméno zapři, zřekni se otce. Nebo když nechceš, zasvěť se mně a přestanu být Kapuletová.“ Snad každá herečka, ať už to přizná, nebo ne, touží prožít příběh lásky s Romeem. Role Julie nepostrádá romantiku, slibuje krásné šaty i fešáka po boku.

FOTO: Romeo a Julie

Příběh Romea a Julie se zapsal do divadelní historie Zdroj: Radovan Šťastný, PaS de Theatre

Divadelní hra Romeo a Julie patří mezi nejhranější kusy Williama Shakespeara a v Česku se dočkala mnoha zpracování. Jako balet ji hraje Národní divadlo Brno, jako operu Národní divadlo Moravskoslezské a jako činohru pražské Divadlo v Celetné. Romantický příběh samozřejmě nemůže chybět ani na repertoáru divácky oblíbených Letních shakespearovských slavností, kde se Romeo a Julie hraje i letos.

Nejmocnější: Kleopatra

Krásná, chytrá, vlivnými muži milovaná, a navíc jedna z nejmocnějších žen v dějinách. Taková postava si přímo říká o divadelní zpracování. V roce 2002 tak v českých divadelních luzích a hájích vznikl původní muzikál Kleopatra autorů Michala Davida, Zdeňka Borovce, Lucie Stropnické a Lou Fanánka Hagena.

FOTO: Kleopatra

Muzikál Kleopatra bude divákům chybět Zdroj: Divadlo Broadway

Původní verzi režíroval Filip Renč, který představení pojal jako multimediální projekt. Kleopatřinu korunu si předávaly Ilona Csáková, Bára Basiková a Monika Absolonová, které později vystřídaly superstárové zpěvačky Kamila Nývltová a Gabriela Gunčíková. Do slavnostní derniéry, která proběhla 26. února, vidělo úspěšný muzikál přes 300 000 lidí.

Nejvtipnější: Líza Doolittlová

Trochu jinou Popelku představuje hlavní hrdinka divadelní hry G. B. Shawa Pygmalion. Profesor fonetiky Henry Higgins se kvůli sázce rozhodne, že naučí prostou květinářku Lízu Doolittlovou správně mluvit a udělá z ní opravdovou aristokratku.

Nepřehlédněte: Vybrali jsme nejlepší divadelní herce

Hra se stala velmi populární a na její motivy vznikl jeden z nejhranějších světových muzikálů všech dob, My Fair Lady. V Česku můžete sledovat kroky a pokroky Lízy Doolittlové například v Divadle Na Fidlovačce s Barborou Mošnovou a Tomášem Töpferem v hlavní roli.

[youtube_660]mYvMYL3mSsY[/youtube_660]

Legendárním se stalo moravské pojetí slavného muzikálu, ve kterém londýnský akcent cockney nahradil brněnský hantec. Tak vznikla My Fair Lady ze Zelňáku a Líza Ďulínková, kterou si zahrála například Alena Antalová nebo Jitka Čvančarová. Muzikál se na jeviště Městského divadla Brno vrací stejně často, jako zoncla rumluje na pryglu.

Nejmarnivější: Manon Lescaut

Krásná a svou krásu využívající Manon se stala vděčným tématem mnoha divadelních představení. Příběh podle novely francouzského spisovatele Abbé Prévousta pojednává o ženské marnivosti a mileneckém snažení.

FOTO: Manon Lescaut

Manon je první i poslední můj hřích, nepoznat Manon, nemiloval bych Zdroj: divadlopolarka.cz

„Manon je motýl. Manon je včela. Manon je růže, hozená do kostela. Manon je všecko, co neztratí nikdy svůj pel. Manon je rozum, který mi uletěl!“ Zatímco ve světě si Manon nejčastěji pohrává s mužskými city v operním zpracování od Giacoma Pucciniho, v Česku se držíme spíše veršované verze příběhu od Vítězslava Nezvala. V současnosti tuto lyrickou tragikomedii uvádí například brněnské Divadlo Polárka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Po čem herečky touží? Představujeme vysněné ženské divadelní role