Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Plzeňský festival Finále 2013 nabídne 170 filmů i producenta Star Wars

Martin Peška

Martin Peška

3. 4. 2013

Program festivalu Finále v Plzni nabídne od 21. do 27. dubna na 170 projekcí besedy s tuzemskými filmovými osobnostmi i večer krátkých filmů. Dojít by mělo také na venkovní promítání zdarma.

FOTO: Festival Finále

Ilustrační snímek. Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

O hlavní ceny, Zlaté ledňáčky, se utká celkem deset hraných a devatenáct nových tuzemských dokumentárních snímků. Předsedou mezinárodní poroty bude Richard McCallum, producent Star Wars: Epizody I – III.

Návštěvníci budou mít příležitost v soutěži zhlédnout například Až do města Aš režisérky Grofové, Odpad město smrt Jana Hřebejka, Polski film Marka Najbrta, detektivku Ve stínu od Davida Ondříčka či filmový debut Bez doteku osmnáctiletého Matěje Chlupáčka.

Promítat se bude mimo soutěž i dalších čtrnáct filmů, které vznikly ve stejném období. Premiéru v Plzni bude mít také projekt České televize. „Robert Sedláček představí v premiéře se scenáristou Pavlem Kosatíkem očekávaný projekt ČT České století, z něhož bude uveden díl Všechnu moc lidu Stalinovi,“ uvedli organizátoři akce na tiskové konferenci.

Pocty osobnostem i výstava fotografií Jiřího Menzela

Letošní 26. ročník připravil pocty třem významným domácím osobnostem spjatým se světem stříbrného plátna. Režisérce, scenáristce a výtvarnici Ester Krumbachové, spisovateli Pavlu Kohoutovi, který letos oslaví 85. narozeniny, a Břetislavu Pojarovi, autoru animovaného seriálu Pojďte pane, budeme si hrát, který zemřel loni v říjnu.

V kategorii dokumentárních filmů natočených v roce 2012 bylo z celkem 66 přihlášených snímků vybráno do soutěže o Zlatého ledňáčka devatenáct, například Rozhořčené režiséra Davida Vondráčka či Rendlovo Poslední „V“ Václava Havla.

Archivní sekce představí filmy Juraje Jakubiska a Jiřího Menzela, jemuž jeho manželka chystá k letošnímu jubileu 75. narozenin výstavu 32 velkoformátových fotografií. Sekce ZOOM uvede kromě loňských hraných a dokumentárních německých filmů také výrazné německé režiséry v debatách.

Sady před Měšťanskou besedou, kde vznikne čtyři až pět promítacích sálů, budou celý týden oživeny venkovní kavárnou, projekcemi a street marketem s výrobky mladých designérů.

Festival Finále poprvé proběhl v roce 1968, po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na původní tradici se podařilo navázat po sametové revoluci. Jednotlivé vstupenky festival budou v prodeji pro veřejnost od 8. dubna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plzeňský festival Finále 2013 nabídne 170 filmů i producenta Star Wars