Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Planoucí Carmen se rozohnila pod širým nebem. Objede české zámky

Jana Kumherová

Jana Kumherová

24. 7. 2012

Putovní festival Klasika pod hvězdami po dvou úspěšných ročnících opět vábí milovníky opery. Tentokrát se mohou těšit na jednu z největších perel hudebního jeviště, slavnou Bizetovu Carmen.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/carmen2/]

Agentura ArtTriton připravila pro divadelní nadšence deset večerů. Nastudování proslulého díla francouzského umělce mohou sledovat z romantického prostředí českých zámků pod večerní letní oblohou.

Čtěte také: Letní shakespearovské slavnosti bojují s počasím

Pavla Filipová z pořadatelské agentury považuje tento typ akce za vstupní bránu do klasických žánrů pro mnoho diváků. „I když zárukou kvalitního uměleckého zážitku je samo dílo, dojem ještě umocní hvězdné obsazení předních domácích i zahraničních operních pěvců, živý orchestr, renomovaní tvůrci, oslnivá výprava nebo prvotřídní technické vybavení a efekty,“ připomíná Filipová.

FOTO: Carmen

Carmen si svým temperamentem podmaní srdce nejednoho muže Zdroj: Luděk Neužil

V předchozích dvou letech se v prostředí zámeckých zahrad a parků představily opery Rusalka a Nabucco, na rok 2013 se plánuje La Traviata. Letošní Carmen můžete zhlédnout ve francouzštině s českými titulky v původní verzi se zkrácenými dialogy.

Svůdná Carmen

Ohnivá Carmen, která si pouhým mrknutím získá srdce každého muže, uhrane i čestnému Donu Josému. Kvůli ní ochotně zapomene na svoji milovanou a následuje Carmen s její bandou pašeráků do hor.

Jeho oběť se ukáže marná, když Carmen jeho city přestane opětovat. Don José se ale tak snadno nevzdá. Jednostranná láska nakonec zpečetí osud obou bývalých milenců.

FOTO: Carmen

Bizetova nejslavnější opera je plná živelných tónů i tanců

Děj se odehrává ve Španělsku kolem roku 1830. Autor Georges Bizet při premiéře roku 1875 nesklidil úspěch, vyčítala se mu komplikovanost a naturalismus. Krátce poté zemřel, stále plně přesvědčený o vysoké hodnotě své nové opery.

Carmen se dočkala velké slávy teprve o několik let později, kdy si získala zejména zahraniční publikum. Velké popularitě se těší dodnes a řadí se mezi nejčastěji uváděná díla.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/carmen/]

Kvalitu současného uvedení podkreslí speciální dekorace a kostýmy. Organizátoři se také pyšní kvalitním ozvučením i osvětlením. Titulky poběží na velkoplošné LED obrazovce o rozměrech 6×4 metry. Na rozloučenou čeká návštěvníky i tentokrát ohňostroj.

Carmen

Klasika pod hvězdami

Autor: Georges Bizet

Režie: Martin Otava

Obsazení: Galia Ibragimova, Nikolaj Višnjakov, Richard Haan / David Szenduch, Luisa Albrechtová / Liana Sass, Klára Džuganová a další

Vstupné: 495, 695 a 945 Kč, VIP 1795 Kč

Termíny představení:

20. července zámecký park Průhonice (Praha-západ)

so 21. července zámek Telč (kraj Vysočina)

27. července zámek Orlík (Jihočeský kraj)

so 28. července zámek Sychrov (Liberecký kraj)

3. srpna zámek Hradec nad Moravicí (Moravskoslezský kraj)

so 4. srpna zámek Buchlovice (Zlínský kraj)

so 11. srpna zámek Kynžvart (Karlovarský kraj)

17. srpna zámek Kačina (Středočeský kraj)

so 18. srpna zámek Lednice (Jihomoravský kraj)

24. srpna zámek Ploskovice (Ústecký kraj)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Planoucí Carmen se rozohnila pod širým nebem. Objede české zámky