Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Písničkář, co se nebojí sdílet hudbu na internetu. I to je Jaromír Nohavica

Martin Faix

Martin Faix

21. 6. 2011

Foto: Jaromír NohavicaPísničkáři mají v Čechách mnohaletou tradici, drželi odjakživa národ v časech dobrých, ale zvláště byli potřební v dobách zlých, během válek, okupace a jiných období nesvobody. Jak se v oblíbeného písničkáře vypracoval Jarek Nohavica? 

Foto: Jaromír Nohavica

Jaromír Nohavica, Zdroj: wikimedia.org

Jaromír Nohavica je dnes bezesporu nejpopulárnějším písničkářem v České republice. Kde hledat příčinu jeho popularity? Nohavica si nikdy na nic nehrál, zůstal sám sebou a hlavně zůstal slušným člověkem dodnes. Vyhnul se trendu umělců, kteří vstoupili do politiky, či se jinými podobnými aktivitami znemožnili. Jako jeden z mála se také dokázal přizpůsobit dnešním časům a neztratil tak kontakt se svým publikem.

Jaromír Nohavica se narodil v Ostravě 7. června 1953 a již od raného mládí se věnoval hře na různé hudební nástroje. A přestože vystudoval střední školu knihovnickou v Brně a pokoušel se i o studia na Vysoké škole báňské, prošel nakonec několika různými povoláními od knihovníka až po dělníka, aby se nakonec roku 1981 stal umělcem na volné noze.

Velmi brzy se dokázal prosadit a lidé si oblíbili jeho písně. Nicméně na texty jeho písniček, často narážející na tehdejší režim, brzy přišla odezva. Z těch, které šly tehdejšímu režimu zvláště proti srsti, by se dala jmenovat píseň Pánové nahoře, kde Nohavica použil přeložený text od Borise Viana. Proto také záhy přišla omezení na jeho veřejná vystoupení a samozřejmě výslechy tehdejší státní bezpečností.

Jarek Nohavica podlehl tlaku tehdejšího režimu a kývl na spolupráci s ním

Jak se později po revoluci ukázalo, Jarek Nohavica podlehl tlaku tehdejšího režimu a kývl na spolupráci s ním, nicméně hodnota informací, které bezpečnosti podal, nebyla příliš vysoká. Nohavica se dodatečně přiznal a omluvil. Těžko se dá v dnešní době soudit takovýto čin člověka, který musel vydržet tak velký nátlak.

Důležité jsou jeho písně, díky nimž naopak po sametové revoluci jeho popularita postupně začala vzrůstat. Na rozdíl od jiných písničkářů se totiž dokázal zorientovat v porevoluční době a stále uměl nacházet témata, jimiž dovedl oslovit své posluchače.

[Youtube]11cBG5Oo1lE[/Youtube]

Nohavica v textech rád používá slova z ostravského nářečí, ale nedělá mu problém také zpívat polsky, vzhledem k tomu, že žil léta v Českém Těšíně. To vše dodává velkou bohatost jeho slovní zásobě, kterou umí kouzelně používat ve svých textech. Také si jako jeden z mála umělců troufl sdílet svoji hudbu na internetu prostřednictvím torrentů, čímž objevil způsob, jak ji rozšiřovat v nemalé internetové komunitě a oslovovat tak i mladší posluchače.

Ohromuje svojí bohatou slovní zásobou

Mimo sólovou tvorbu často spolupracuje i s jinými umělci. Nešlo by zajisté opominout jeho období se skupinou Čechomor a Karlem Plíhalem, což vedlo až k natočení filmu Rok ďábla (2002). Během své bohaté hudební éry psal také texty pro Marii Rottrovou nebo Věru Špinarovou. Pro veřejnost jsou však již možná méně známé jeho překlady oper od Wolfganga Amadea Mozarta, jako například Don Giovanni nebo komická opera Cosi fan tutte.

V roce 2007 Jaroslav Hutka oživil opět téma Nohavicovy spolupráce s StB písní Těšínský udavač. Právě na tuto píseň dokázal Jarek Nohavica velmi odvážně zareagovat svojí písní Já si to pamatuju, čímž opět dokázal, jak na rozdíl právě od Hutky umí citlivě reagovat na dnešní dobu.

Jaromír Nohavica – Já si to pamatuju

Zbývá jenom poděkovat Jarku Nohavicovi za to, že stále umí produkovat úžasné a tolik aktuální písně, že neztrácí vtip a glanc a že se nebrání novým trendům. Své fanoušky naposledy potěšil vydáním DVD adventního koncertu (2010), které poskytl prostřednictvím torrentu volně ke stažení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Písničkář, co se nebojí sdílet hudbu na internetu. I to je Jaromír Nohavica