Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Pirát sedmi moří na DVD: Vousatý cvalík šéfuje pirátům z Karibiku

Jiří Hannich

Jiří Hannich

29. 1. 2012

Vracíme se do pirátských časů, kdy si žádný z mořských vlků nemohl být jistý, zda jej nepřepadne loď barbarských ničemů a drancovníků. Pirát sedmi moří přináší koukatelné dobrodružství, byť s několika nemilými přehmaty.

Dostaneš pěkně za uši, Zdroj: distributor filmu

Film

V karibských vodách u New Providence řádí pirátská banda Edwarda Teache, zvaného Černovous. Jeho životním snem je nalezení pokladu kapitána Kidda. V honbě za pohádkovým bohatstvím mu však stojí poručík královského námořnictva Robert Maynard. Záhy po připlutí do New Providence Maynard zjistí, že se s Černovousem dokonce spolčil místní guvernér, do jehož dcery se mladý námořník zamiluje.

V Pirátovi sedmi moří se po třinácti letech sešli Richard Chamberlain a Rachel Ward. Tato herecká dvojice ztvárnila v roce 1983 ústřední milostný pár ve slavné americké romanci Ptáci v trní.

Snímek vznikl v produkci Hallmarku, tudíž se jedná o dílo primárně určené pro televizní okruh. Navíc má dva díly, které dohromady trvají téměř tři hodiny. Zvládnout celý příběh na jeden zátah tedy někomu může činit značné obtíže. Vůbec by neškodilo zkrátit stopáž vystřihnutím několika scén především z druhé části, ta je totiž, vyjma úplného závěru, relativně zbytečná (de facto opakuje, co už bylo k vidění v prvním dílu).

Pirátská posádka pirátského člunu

Přestože má být Pirát sedmi moří filmovým ztvárněním na reálných základech postavené legendy o nechvalně proslulém pirátovi s dlouhým vousem, který v první polovině osmnáctého století plundroval jednu obchodní loď za druhou, příběh se daleko více točí okolo postavy Roberta Maynarda. Divák může podrobně sledovat Maynardovo milostné vzplanutí, stejně jako cestu za splněním úkolu, jímž byl pověřen.

Zato o Černovousově pověsti nejobávanějšího piráta se toho v tomto filmu jen hodně namluví. Místo aby byl jeho charakter vykreslen skrze konkrétní činy, odbyde se úvodní představení této figury pouze ve verbální rovině, tedy nadmíru polopaticky, lajdácky, nezajímavě. Divák je sice informován o tom, s kým má tu čest, ovšem bez přidané hodnoty v podobě silného zážitku nedostane pražádnou šanci, aby si mohl k ústřední pirátské postavě najít vlastní cestu.

Starý dobrák Černovous

Nutno ovšem dodat, že samotný Černovous mnohdy vystupuje spíše jako takový dobrodružně založený taťka, co s sebou tahá pivní mozol a ve společnosti si získává pozornost nápadně excentrickým chováním. Vousy má sice dlouhé, leč viditelně umělé (a někdy zapletené do infantilních copánků), jeho chrup ke všemu září jako z reklamy na bělící pastu. Jistě, najde se i několik scén, v nichž tyranizuje a zabíjí, nicméně i tak má divák problém uvěřit, že se jedná o všehoschopného zloducha a pomatence.

Porovnejte Piráta sedmi moří s Piráty z Karibiku, kteří ve čtvrtém díle plují na vlnách podivna

Zbylé postavy jsou ploché, nijak se nevyvíjejí, k tomu jednají poněkud nelogicky. Například guvernér chce zabít svou nevlastní dceru, která právě dosáhla plnoletosti, a má tak právo na dědictví. Proč ji ale vlastně adoptoval, proč se o ni celou dobu staral a proč dříve souhlasil s převedením majetku, když je mu najednou zatěžko přenechat jí část svého jmění, to se beztak nedozvíme.

Černý vous já mám... V něm rudé mašličky...

Právě představitel prospěchářského a chamtivého guvernéra Richard Chamberlain jako jediný z hereckého osazenstva snese přísnější měřítko. Ač se na obrazovce neobjevoval tak často jako jeho kolegové, hravě je svým přirozeně charismatickým a zkušeností oplývajícím výkonem zastínil. Ostatní herci bohužel působí hodně odtažitě, sterilně a bez zápalu.

Akce je zde na dobrodružný snímek tak akorát. Přestože si tvůrci museli vystačit s omezeným rozpočtem (odhaduje se přibližně na dva a půl milionu amerických dolarů), jsou všechny bojové scény, ať už se odehrávají na souši, nebo jde o bitvu lodí na rozbouřeném moři, velice slušně natočené. Dobře nastartovanému tempu vyprávění ubližuje nadbytečná druhá část, na druhou stranu se divák o to více může pokochat exotickými scenériemi sluncem zalitých Karibských ostrovů.

Z pirátských spárů se jen tak nedostaneš, děvče...

V konkurenci slavnějších Pirátů z karibiku to má Pirát sedmi moří těžké. Nestojí za ním velká studia, nemůže tedy nabídnout hollywoodské hvězdy ani okázalé digitální efekty. Výpravností a dobrodružností se však příběhům o Jacku Sparrowovi vyrovná.

Nesklouzává k popkulturní banálnosti bruckheimerovského střihu, naopak se snaží poskytnout serióznější zábavu pro publikum, které netouží být zahlceno prvoplánovými hláškami a v každém ohledu přehnanými taškařicemi. Přes jisté mezery ve scénáři a vypravěčské kotrmelce si Pirát sedmi moří zaslouží pozornost, na více než jedno zhlédnutí (resp. dvě, počítáme-li každý díl zvlášť) to ale nebude.

DVD

Menu disku je v češtině a můžete si z něj vybrat zvukové verze (český dabing je bohužel příšerný, takže bude lepší zvolit původní znění), titulky (pouze české, ty anglické disk neobsahuje) či jednotlivé scény. Bonusy bohužel zcela chybí.

Pirát sedmi moří (Blackbeard)

Dobrodružný/Drama
USA, 2006, 171 minut

Režie: Kevin Connor
Hrají: Angus Macfayden, Richard Chamberlain, Stacy Keach, Mark Umbers, Rachel Ward aj.

Zvuk: český, anglický (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české
Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pirát sedmi moří na DVD: Vousatý cvalík šéfuje pirátům z Karibiku