Menu
TOPZINE.cz
Čeští herci a české herečky

Petr Nárožný: Našel se v rolích vzteklounů a neurotiků

Redakce

Redakce

3. 2. 2012

 

FOTO: Petr Nárožný ve filmu Ten svetr si nesvlíkej (1980)!Profil herce!Býval jedním z neobsazovanějších českých herců, ale i dnes snad každý zná jeho neměnící se tvář i hlas. Herec, bavič a moderátor, hlas z legendárního seriálu Mach a Šebestová.

FOTO: Petr Nárožný ve filmu Ten svetr si nesvlíkej (1980)

Petr Nárožný v roli puntičkářského otce ve filmu Ten svetr si nesvlíkej, Zdroj: distributor filmu

Jsou herci, kteří se najdou velmi brzy. To byl případ i Petra Nárožného. Naturel a vrozený temperament zcela nutně udal směr jeho vývoje. Narodil se 14. dubna 1938 v Praze. Přestože vystudoval fakultu architektury a pozemního stavitelství na ČVUT v Praze, projektováním se živil jen velmi krátkou dobu.

První herecké zkušenosti nabíral jako moderátor a bavič na koncertech hudební skupiny Rangers. Svým komediálním a hereckým nadáním na sebe upozornil natolik, že v roce 1974 dostal nabídku z divadla Semafor, kde v průběhu šesti let tvořil komediální trojici s Luďkem Sobotou a Miloslavem Šimkem. Spolupráce měla zásadní vliv na Nárožného další směřování, dostal první filmovou šanci a určila charakter postav, které v budoucnu ztvární.

Před kamerou debutoval v roce 1974 rolí cholerického automobilového závodníka Volejníka v komedii Jáchyme, hoď ho do stroje a další role na sebe nenechaly dlouho čekat. Během prvních deseti let své herecké kariéry jich ztvárnil přes osmdesát.

[youtube_660]7gcxnoA9K0k[/youtube_660]

Do paměti diváku se vryl figurami systematiků, neurotiků, vzteklounů a pedantů ve filmech jako Ten svetr si nesvlíkejCož takhle dát si špenát, Jen ho nechte, ať se bojí a v mnoha dalších.

Nebojí se zkritizovat své role

Charismatickým a svébytným hereckým projevem zaujal režiséry i diváky tak, že v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let šel doslova z role do role. Ztvárnil přes sto sedmdesát menších rolí, nicméně natolik výrazných, že se jeho jméno nesmazatelně zapsalo do historie československé kinematografie. Tajemství úspěchu Petra Nárožného je velmi prosté: ovládá umění vyvolat poměrně jednoduchými prostředky komický efekt.

Typicky české postavičky byly jeho doménou. Sám však přiznává, že až na pár výjimek, hrál v divácky sice oblíbených, nicméně průměrných filmech.

FOTO: Petr Nárožný v seriálu Pojišťovna štěstí

Zahrál si i doktora Karla Krause v divácky úspěšném seriálu Pojišťovna štěstí, Zdroj: TV Nova

„Podívejte se na to realisticky. Natočil jsem hodně komedií v televizi. Vznikly v určitém období, neblahém období, a byly jím samozřejmě poznamenané. Možná z deseti byly dvě dobré. Nebo aspoň ušly… Stačí se podívat na datum, kdy jsem začal točit. Šťastná léta šedesátá mě minula. Natočil jsem poměrně dost filmů, ale byly to pominutelné, zanedbatelné a většinou ještě špatné dobové komedie,“ nahlíží na éru sedmdesátých a osmdesátých let v jednom z rozhovorů pro časopis Instinkt.

V devadesátých letech se herec objevoval méně ve filmu a mnohem častěji v televizních seriálech a inscenacích. Diváci ho tehdy mohli vídat v seriálu Hospoda nebo v zábavném pořadu Zlatíčka, který moderoval.

Na divadelních prknech je jako doma

Jeho divadelní kariéra je neméně úspěšná jako ta filmová. Třicet let poctivé práce a mimořádného nasazení mu přinesly nejen divácký ohlas, ale i uznání odborné kritiky. Za roli rytíře Olivera Urbana ve hře Léda získal Cenu Divadelních novin za rok 2010 a byl nominován na Cenu Thálie 2010 v kategorii mužský herecký výkon.

[youtube_660]Vu5ASCIC_X8[/youtube_660]

Přestože si práce v divadle cení nejvíc a je u něj na prvním místě, lidé na něj budou vzpomínat hlavně jako na výborného filmového komediálního herce. Neopomenutelný je ale i jeho tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti, za který mimochodem získal v roce 2011 cenu, jež uděluje Film festival Zlín. Svůj hlas propůjčil pohádkovým postavičkám, jako je Mach a Šebestová nebo nezapomenutelná opice Žofka.

Minulý rok se Petr Nárožný objevil v pohádkovém filmu Václava Vorlíčka Saxána a Lexikon kouzel.  Nyní ho můžete vidět ve komedii Láska je láska a v budoucnu například ve snímku Líbáš jako ďábel.

Ačkoliv Petra Nárožného proslavily komediální role, je založením spíš vážný a přemýšlivý člověk, který veškerý svůj volný čas věnuje studiu historie. Jeho znalosti jsou ostatně mezi hereckými kolegy pověstné. „Se Šimkem jsme mu přezdívali chodící encyklopedie,“ vzpomínal v jednom z rozhovorů jeho kolega ze Semaforu Luděk Sobota.

FOTO: Petr Nárožný v komedii Láska je láska

S Rudolfem Hrušínským ml. v Cieslarově komedii Láska je láska

Na rozdíl od většiny svých kolegů je jedním z mála herců, kterým se podařilo uhájit si navzdory svému povolání soukromí. S manželkou Ivou mají syna a dceru.

V současné době se Nárožný činí na divadle. Vedle svých hereckých kolegů Květy Fialové, Václava Vydry či Nadi Konvalinkové září v divadelních hrách jako Tři na lavičce nebo Víš přece, že neslyším, když teče voda. O tom, že herec prakticky nestárne, svědčí fakt, že i ve svých třiasedmdesáti letech je ve výborné kondici. Jeho výkony na divadelních prknech to jen potvrzují.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petr Nárožný: Našel se v rolích vzteklounů a neurotiků