Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Správná péče o boty v zimě: Díky ní přežijí mokro, sůl i mráz

Redakce

Redakce

23. 11. 2011

Období podzimu přináší časté dešťové přeháňky, vlhko a ranní mrazíky. Nezapomínejte, že nejen vaše pleť, ale i boty potřebují důkladné ošetření. Víme, jak se o boty a různé materiály nejlépe postarat.

FOTO: Kozačky, zima 2011, CCC

Starejte se o kozačky, aby vydržely i příští zimu, Zdroj: CCC, Aspen.pr

V chladném a deštivém období se snažíme udržet své nohy v teple. Avšak právě obuv, která naše nohy chrání, potřebuje důslednou péči, abychom si v ní mohli nadále vesele vykračovat a také aby si udržela svůj vzhled. Přečtěte si těchto pár rad, aplikujte je a uvidíte, jak pohodlně se vám bude v botách chodit.

Impregnovat, impregnovat a zase impregnovat

Kožené, semišové ani textilní boty nejsou odolné proti vodě a vlhkosti. Často opakovaná rada o nutnosti impregnace stále platí. Větru a dešti sice neporučíte, ale můžete poněkud omezit jejich působení na vaše boty. Ať už s nástupem chladnější fronty obouváte kozačky, které od loňské zimy ležely kdesi v krabici, nebo nové střevíce vytažené přímo z regálu, před prvním vykročením ze dveří je rozhodně naimpregnujte.

Zvolte impregnační přípravek, který je určen přesně na materiál vašich bot. Ochranné prostředky ve spreji nabízí nejjednodušší způsob aplikace za rozumnou cenu. Boty nastříkejte zhruba ze vzdálenosti 20 centimetrů, nechte uschnout a poté nanesení zopakujte. Dvě vrstvy jsou dostačující. Pokud se však přípravek stále vsakuje a nestéká, třetí vrstvou nic nezkazíte.

Čtěte také: Podzimní boty? Vyberte do každého počasí jedny

Dobře ošetřená obuv lépe vypadá a déle vydrží, také je odolnější nejen vůči vodě, ale i proti špíně a soli. Posypové materiály hojně používané v zimě narušují strukturu materiálu obuvi, tvoří skvrny nebo způsobují nabobtání. Po návratu domů proto i naimpregnované boty dobře otřete.

Jak vysušit boty

Ačkoli svou obuv pravidelně ošetřujete, zejména v deštivém počasí byste ji měli často střídat a nenosit každý den tentýž model. Vlhké nebo dokonce mokré střevíce je potřeba nechat pořádně vyschnout a vyvětrat s vyjmutou vkládací stélkou.

Nesuště obuv v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů, jinak materiál porušíte a ten může popraskat. Nechte je raději uschnout volně. Osvědčený trik je vycpání bot novinami, které do sebe vodu rychle nasáknou, a bota si zachová svůj tvar. Chozením v nedosušených botách nadměrně namáháte stélku i podšívky a boty tím ničíte. Vaše zdraví vám také moc nepoděkuje. Nošením mokré obuvi si koledujete o pořádnou rýmu.

FOTO Prodejna obuvi

Vše, co potřebujete, koupíte v obuvi

Boty by si měly po celodenním chození zhruba 12 hodin odpočinout. Vždyť i po krátké procházce na sluníčku dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem potu. Možná si myslíte, že se vám nohy nepotí, ale pokud máte celý den obuté kozačky, pak už si o nezpocených končetinách žádné iluze nedělejte. Zápachu lze předejít antibakteriálním osvěžovačem do bot, který je k dostání ve formě sprejů nebo speciálních vložek do bot. Ať už jej však používáte, nebo ne, boty vždy po návratu domů pěkně vyvětrejte.

Inspirujte se: Dámské kozačky 2011. Letí šněřování a výrazné barvy

Pro udržení tvaru bot není od věci používat nazouváky a napínáky, které svůj účel výborně plnily v dávné minulosti a plní i dnes v moderním botníku. Životní cyklus bot se různí a záleží na vaší péči. Včasnou výměnou opotřebovaných patníků a podešví můžete zabránit poškození dalších součástí obuvi. Vaše oblíbené boty tak mohou sloužit dál.

Chozením po venku se boty špiní. Je dobré vědět, čím konkrétní materiály nejlépe vyčistíte a jak o ně následně pečovat, aby obuv vydržela co nejdéle krásná. Nezapomínejte, že před aplikací krému na boty, leštidla či impregnace by měla být bota čistá a suchá.

Péče o hladkou kůži

Nečistot z bot z hladké kůže se zbavíte měkkým hadříkem nebo houbičkou navlhčenou v mýdlovém roztoku teplé vody. Pozor na přílišné množství vody, ať useň nerozmočíte. Na vyčištěný a suchý povrch naneste krém určený pro příslušný druh usně a typ její povrchové úpravy i barvy, který pečlivě vetřete a nechte vstřebat. Pokud si nejste jisti odstínem, použijte raději bezbarvý krém.

Poté můžete boty ještě nablýskat leštidlem. Nestačí však používat pouze samolešticí přípravky a vynechávat péči pomocí krému. Ta je jedním z nejdůležitějších kroků k tomu, aby boty déle vydržely. Pokud jsou některé části vašich kožených kozaček prošívané, obzvláště důkladně je prokrémujte a naimpregnujte.

Zrádný semiš

Useň broušenou po líci nebo po rubu ošetřujte pryžovým kartáčkem a přípravky pro ně určenými. Znečištění odstraňujte krepovým kartáčkem nebo speciální gumou, materiál kartáčujte bez vydírání vlasu.

Tento materiál se špatně čistí, neměli byste na něj používat ani vodu, proto je dobré si pořídit speciální renovační sprej určený pro velury a nubuky, který ochrání barvu před předčasným vyblednutím, a navíc vyživí i samotný semiš. Tyto usně nikdy nekrémujte, ale vždy je důkladně impregnujte.

Lakovky zničí i mráz

Usně s hladkým, lesklým povrchem, jehož efektu je docíleno buď pomocí laku, nebo připojením vrstvy fólie či plastu, vyžadují podobnou péči. Jsou velmi choulostivé na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení, ba dokonce i mráz. Nečistoty z povrchu odstraňte jemným vlhkým hadříkem, materiál pak ošetřete krémem či sprejem na lakové usně. Nakonec je přeleštěte utěrkou z mikrovlákna pranou pouze v čisté horké vodě.

Čtěte také: Jak chodit na vysokých podpatcích

Textilní obuv můžete podle druhu a odolnosti tkaniny za vlhka čistit i kartáčkem nebo houbičkou namočenou v mýdlovém roztoku teplé vody. Přestože by k tomu materiál mohl svádět, neperte je v pračce. Skvrn od oleje a mastnot se zbavte pomocí čističe na textil. Vždy je naimpregnujte sprejem na textil, budou se pak méně špinit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Správná péče o boty v zimě: Díky ní přežijí mokro, sůl i mráz