Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Paul Walker: Proklatě hezký mořský biolog

Redakce

Redakce

8. 7. 2011

!Profil herce!Šarmantní, vtipný a nadaný hezoun irského původu má v oblibě bojové sporty, výzkumnictví a jakoukoli pomoc lidem, které postihly živelné katastrofy. Letos jsme mohli vidět Rychle a zběsile 5, v roce 2012 se dočkáme thrilleru Vehicle 19 a akční komedie Pawn Shop Chronicles.

FOTO: Paul jako mladý výzkumník ve snímku Do hlubiny

Paul jako mladý výzkumník ve snímku Do hlubiny, Zdroj: distributor filmu

Americký herec Paul William Walker IV. se narodil 12. září 1973 v Glendale v Kalifornii modelce Cheryl a podnikateli s kanalizacemi Paulu Walkerovi III. Vyrůstal v San Fernando Valley, v oblasti Los Angeles County. Jeho dědeček William Walker přežil útok na Pearl Harbor a během války i po ní byl profesionálním boxerem, zatímco dědeček z matčiny strany velel tankovému praporu v Itálii pod vedením generála Pattona za druhé světové války, ale také závodil pod taktovkou automobilů Ford.

Paul je nejstarším z pěti dětí, má sestry Ashlie a Amie a bratry Codyho a Caleba. Všichni jsou vychováváni jako členové církve Ježíše Krista – Svatých posledních dnů, zkráceně Mormonská církev. Navštěvoval a absolvoval Village Christian School a vystudoval mořskou biologii na Kalifornské univerzitě.

Batole v reklamě na pampersky

Díky práci své matky započal svou kariéru již jako batole, věnoval se modelingu, hrál v televizních reklamách (třeba na plenky Pampers) a objevoval se také v seriálech. Díky podpoře přátel a starého castingového agenta, který si mladíka pamatoval jako dítě, se rozhodl zkusit své štěstí ještě jednou – krátce po návratu z vysoké. První malou roli si zahrál v televizním seriálu Highway to Heaven (1985). Svůj filmový debut uskutečnil o rok později v hororovém snímku Příšera z šatníku. Dlouhodobější hereckou práci získal téhož roku v televizním seriálu Throb.

FOTO: S Jamesem Van Der Beekem ve sportovním dramatu Varsity Blues

S Jamesem Van Der Beekem ve sportovním dramatu Varsity Blues

Absolvoval řadu konkurzů a měl množství malých rolí v televizi a ve filmech, než získal roli ve vydařeném fantazy Pleasantville: Městečko zázraků, kde se objevil vedle tehdy začínajících herců Tobeyho Maguirea a Reese Witherspoon. Výrazněji na sebe upozornil o rok později rolí kamaráda Freddieho Prinze Jr. v teenagerské komedii Taková normální holka. Film zaznamenal v rámci svého žánru velký úspěch, a Paul tak o rok později dostal svou první skutečnou roli v thrilleru Lebky, z čehož byl opět hit a on se tak definitivně dostal do Hollywoodu a podvědomí diváků.

Paul v současné době žije v kalifornské Santa Barbaře se svými psy, z nichž jeden je štěně Chesapeak Bay a druhý labrador Zero. S jeho dřívější přítelkyní modelkou Rebeccou má dceru Meadow (1998), která žije se svou matkou na Havaji. V nedávné době se zasnoubil s Jasmine Pilchard-Gosnell, se kterou začal randit, když jí bylo šestnáct a jemu dvaatřicet.

Milovník surfu a rychlých aut

Díky svému vzhledu se hodí spíše do letních plážových filmů, ale nedaří se mu získat seriozní práci, a tak se účinkuje v takzvaném mainstreamu. V roce 2001 se objevuje v akčním filmu Rychle a zběsile, který jen v USA vydělal 140 milionů dolarů, o dva roky později si zahrál i v jeho pokračování, ale to nedosáhlo takové kvality jako jednička. V roce 2005 jsme mohli Paula vidět v podmořském snímku Do hlubiny, kde si po jeho boku zahrála krásná Jessica Alba, ale celkově si film nevedl vůbec dobře.

FOTO: Paul s Jessicou Albou v podmořském snímku Do hlubiny

Paul s Jessicou Albou v podmořském snímku Do hlubiny

Roku 2001 Paul prohlásil: „Víte, skutečně důležité je jen to, že lidé, které milujeme, jsou šťastní a zdraví. Všechno ostatní je jen posypkou na zmrzlinový pohár.“ Je vášnivým surfařem, miluje pláž a fotbal.  Dalším jeho koníčkem je brazilské džiu-džitsu, taekwondo, jeet kune do a eskrima, v džiu-džitsu získal dokonce fialový pásek.

Kdyby nebyl hercem, byl by vědcem

V roce 2006 bylo do kin uvedeno dobrodružné drama podle skutečných událostí – Osm statečných, kde hraje jednoho ze dvou výzkumníků putujících napříč Antarktidou ve snaze najít meteorit. Film se dočkal dobrého přijetí ze strany kritiků a v kinech za první víkend vydělal dvacet milionů dolarů.

Již od střední školy se zajímá o mořskou biologii, jeho idolem je známý francouzský výzkumník Jacques-Yves Cousteau. Paul si splnil celoživotní sen a zahrál si na televizním kanálu National Geographic Channel v sérii Expedice velký bílý, která měla premiéru v červnu loňského roku.

Strávil jedenáct dnů jako součást posádky, která lovila a označovala sedm velkých bílých žraloků u pobřeží Mexika. Vedoucím expedice byl Chrise Fischer, zakladatel společnosti Fischer Productions a také Marine Conservation Science Institute. Provádí měření, sbírají vzorky DNA a sledují velké bílé žraloky v reálném čase pomocí satelitních značek. To umožnilo výzkumníkům zaznamenat migrační vzorce, zejména ty spojené s pářením a porodem v pětiletém období.

The YouTube ID of tPZfa7bZzF4&feature is invalid.

V březnu 2010 odjel Paul do chilského města Constitución a nabídl pomoc lidem, které zasáhlo 27. února velmi silné zemětřesení. Také letěl s týmem Reach Out na Haiti podat pomocnou ruku obětem zemětřesení v roce 2010. Je také zaníceným fanouškem aut, účastní se závodní série Attack Time Redline. Mimo jiné se chtěl zapsat do americké armády, když vypukla první válka v Perském zálivu.

Paul má za svůj poměrně krátký život mnohé zkušenosti s jinými kulturami – projel Indii, Fidži, Kostariku, Brunej, Borneo a další části asijského kontinentu. Říká, že cesty jsou skvělým způsobem, jak osvobodit svou mysl.

Od května letošního roku jsme Paula mohli v pátém díle akčňáku Rychle a zběsile, příští rok se můžeme těšit na thriller Vehicle 19 a akční komedii Pawn Shop Chronicles.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Paul Walker: Proklatě hezký mořský biolog