Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Patříte mezi zapálené pisálky a chcete se zdokonalit? Poradíme, jak na to

Tereza Andělová

Tereza Andělová

19. 11. 2012

Jak se vypracovat z amatérského pisálka na skutečného spisovatele? Psaní musí mít člověk nejen v sobě, ale tento um je třeba také správně pěstovat a opečovávat. Máme pro vás pár tipů, jak si vybrat správné místo či jak postupovat při samotném psaní.

Jak nejefektivněji postupovat při samotném psaní?, Foto: TOPZINE.cz

Přípravy

Pouštíte-li se do psaní, ujistěte se, že jste dostatečně informovaní o tématu, o kterém chcete psát. Můžete si být jistí, že čtenář nebude mít chuť číst text, který nepůsobí věrohodně.

Dávejte pozor na pevnou strukturu příběhu. Pomůckou mohou být nejrůznější náčrty nebo osnovy. Díky tomu bude snazší udržet příběh smysluplný.

Výběr místa

Najděte si ideální místo pro své psaní. Pokud se nebudete cítit dobře v prostředí, ve kterém píšete, nikdy nedosáhnete potřebné koncentrace.

Čtěte také: Při psaní piju výhradně mátový čaj, přiznal Michael Kumpfmüller

Potřebujete absolutní klid? Využívejte tiché studovny, nebo poproste své spolubydlící, aby vás nerušili. Naopak pokud vás inspiruje sledovat dění kolem sebe, najděte si příjemnou kavárnu s výhledem na rušnou ulici.

písmo

Nechte si poradit, nebojte se kritiky. Zároveň ale věřte v sebe., Zdroj: sxc.hu

Psaní

Pokud máte základní kostru příběhu dobře rozmyšlenou, pusťte se do psaní. Nejlepší je začít psát na jeden zátah. Jestliže máte dostatek nápadů, nesoustřeďte se na každý překlep, zbytečně by vás to brzdilo v rozvíjení myšlenky. Dokud to půjde, pište.

Úpravy

Poslední fází jsou úpravy textu. Nejlepší je dát si mezi psaním samotným a korekcí textu pauzu a věnovat se jiné činnosti. Vaše mysl si odpočine, získáte potřebný odstup a budete tak pozornější k chybám. Opravujte překlepy a pravopis, ale nezapomeňte také sledovat, zda je váš text srozumitelný.

Čtěte také: Tvůrčí psaní je opravdu pro každého, dokazuje zkušenost z Německa

Opravování textu je většinou běh na dlouhou trať. Ale pamatujte, že nic není dokonalé. Mohlo by se totiž také stát, že ve snaze o perfektní dílo byste ho pro samé přepisování ani nikdy nedokončili.

Možná se stanete slavným spisovatelem, a možná také ne. Ale nezapomeňte, že nejdůležitější je dělat to, co vás bude bavit a naplňovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Patříte mezi zapálené pisálky a chcete se zdokonalit? Poradíme, jak na to