Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Patrik Kedzierski se ukáže i na Colours of Ostrava

Eva Síčová

Eva Síčová

12. 7. 2011

FOTO: Skupina PEER!Exkluzivní rozhovor!Pro milovníky pop-rocku, líbivé muziky a pozitivní energie máme dobrou zprávu. Kapela PEER, v čele s Patrikem Kedzierským, se na vás doslova řítí z Ostravy. Vloudí se vám do srdce a už tam zůstane. Můžete je vidět na festivalech, ale i na samostatných koncertech. 

foto skupina PEER

Skupina PEER, Foto: R. Šťastný

Příběh kapely je oproti jejich hudbě zcela všední. Patrik Kedzierski postupně našel svoje peery (angl. peer = kolega, rovnocenný člověk stejné kvality, pozn. red.) a dnes spolu hrají dva roky. Pohádka pokračuje – kapela skládá písně a koncertuje v předních ostravských klubech. Poté přichází v Patrikově životě zlom – dostane se na koncert Bobbyho McFerrina, který si jej pozve na pódium, a společně na místě zahrají Patrikovu píseň. Bobby poté uznává kvalitu jeho hlasu i hudební talent.

Kupte si vstupenky na Colours of Ostrava online

V dnešní době je mnoho kapel, které se opakují nebo jsou originální extrémním způsobem. PEER svou elegantní hudbou vytváří pohodu a rovnováhu. Sešli jsme se s Patrikem a zeptali se na několik věcí:

Nestudoval jsi hudbu, kdo tě k ní dovedl?

Moje maminka byla zpěvačka, ale pak se věnovala hlavně mně a bratrovi. Ve škole jsme museli zpívat v hudebce a když učitelka poznala, že umím udržet tón, musel jsem zpívat u tabule druhý hlas společně se spolužačkou, protože to nikdo jiný neuměl. Neměl jsem to rád, připadal jsem si divně, byl jsem přeci jen kluk a ještě k tomu fotbalista. Takže to byl v mé pěvecké kariéře útlum (smích).

Máš kapelu, což není až tak netradiční, ale hrají s tebou ostřílení hudebníci. Jak jste k sobě našli cestu?

Když jsem začal tvořit, měl jsem plno věcí samostatných, ale pak jsem cítil, že by to chtělo něco většího. Měl jsem nějaké známé a ty měli známé, a tak jsme se dostávali s klukama postupně k sobě. Teď hrajeme už skoro třetím rokem a všechno funguje. Máme na hudbu stejný pohled a všichni jí žijem.

Působíš velmi energicky, ale jsi v hudebním průmyslu nováčkem, co na to kluci z kapely?

Všichni kluci jsou hudební kmeti – kytarista Rudy Horvát, který hrál s Marií Rottrovou, Věrou Špinarovou, klávesista Pavel Sotoniak z kapely Filip M, Petr Moczek a Jirka Krhut, známí z Kuliček štěstí. Prostě na severní Moravě ti nejlepší. I přesto, že jsem v kapele jediný, kdo má první zkušenost se skupinovým hraním, kluci mě sami pasovali na leadera kapely a dali mi tím obrovskou šanci.

Co vlastně žánrově hrajete?

Hrajeme to, co se nám líbí. Nechceme moralizovat, kázat ani používat vulgarismy. Chceme, aby si v naší hudbě každý našel to svoje. Při poslechu naší hudby bych byl rád, aby lidé cítili to, co jsem já zažíval, když jsem poslouchal třeba Queeny – aby měli radost z hudby. Je to forma vyjádření, ale nechceme nikomu vnucovat naše názory. Zpíváme o tom, co je hezké, co se nám líbí a jak to cítíme. Jsem pozitivní člověk a pozitivní energii rád předám lidem prostřednictvím hudby.

Kdo je Patrik Kedzierski?

Vysoký, neustále se usmívající mladý muž. Galantní, závislý na hudbě a dobré společnosti dobrých lidí. Pozitivně energický, čímž je velmi nakažlivý, ale zároveň stále svůj. Když neskládá, jezdí na motorce nebo cestuje. Je sice svobodný, ale jak sám říká, nyní je ženatý s paní Hudbou. Jeho vášeň pro hudbu je odrazem jeho znamení – štír – upřímný a okouzlující gentleman.

Oblíbení umělci: Queen, Bobby McFerrin, Al Jarreau, Yma Sumac, Prodigy, Daft Punk, Bedřich Smetana, Led Zeppelin, Pearl Jam.

Motto: Žij, když můžeš žít.

Kde čerpáte inspiraci?

Jsou písně, které jsme dali dohromady s klukama při nenuceném brnkání. Pak jsou skladby, které jsou poskládané z nápadů každého z nás, vytvořených nezávisle na sobě. Mám rád improvizaci, která je o momentální náladě a rozpoložení, takže může vzniknout něco, o čem se nám ani nezdálo. Rád si hraju s hlasem a využívám všeho, co mi je dostupné k dosažení pěkných tónů.

Jak jsi se cítil na pódiu s Bobbym McFerrinem?

Nervózní jako pes (smích).  Dostal jsem příležitost, stál vedle něj na pódiu, zaimprovizoval na jeho brněnském koncertě. Zkusil jsem nahodit téma jedné z mých skladeb a Bobby se ho bravurně zhostil, pak už jsme se jen nechali unášet vlnou tónu, kdy jsme se střídali v tématech a aranžovali zbytek. Bylo to jako setkání učně a mistra, který vás nakonec ocení a zatleská, byl to úžasný pocit. Byl jsem jím unešen, je to vynikající hudebník, ale ještě ohromnější člověk.

Pocházíš z Ostravy, můžou tě diváci vidět na Colours of Ostrava?

Pravidelně, už několik let, se zde objevuji s kapelou Flamenco Minero Ostrava – a letos jsme opět dostali pozvání na Workshop Stage. Jako kapela tam bohužel nebudeme, ale budu tam za sebe v rámci Festivalu v ulicích, kde předvedu vokální improvizaci.

Kde Vás můžeme vidět jako celé PEER?

Budeme vystupovat 22. července – MS Paragliding v Kunčicích pod Ondřejníkem

Další vystoupení Patrika Kedzierského (One Voice Show) vokální improvizace:

15. až 16. červenec:

Festival v ulicích města Ostravy (Colours of Ostrava) , JAM STAGE (ul. 28. Října)

19 až 20.30: Vokální improvizace a interaktivní zpívání

16. červenec:

Colours of Ostrava – Workshop Stage

21.30 až 22.30: Vystoupení s Flamenco Minero Ostrava

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Patrik Kedzierski se ukáže i na Colours of Ostrava