Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Koncert Bobbyho McFerrina v Praze je už minulostí. Další bude Ostrava

Redakce

Redakce

6. 5. 2010

Americký zpěvák, skladatel a dirigent v Praze dokázal, že s hlasem se dají provádět neuvěřitelné věci. Kromě českého sboru zpěváků mu v průběhu večera asistovali také Iva Bittová, Dan Bárta a samozřejmě i celé publikum.

Bobby McFerrin. Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Bobby McFerrin oslavil v březnu šedesáté narozeniny a stále kypí ohromnou energií. V džínách a černém tričku tenhle prošedivělý dredař dokázal, že v improvizaci se mu může rovnat málokdo. Po prvních třech skladbách promluvil k publiku a začal jej zapojovat do dění na pódiu, vyprodaný sál prozpěvoval, šuměl, vrčel a dělal další zvuky, které na veřejnosti obvykle k slyšení nejsou.

Čtyřiadvacetičlenný sbor českých zpěváků dirigoval kromě samotného McFerrina také jeho dlouholetý spolupracovník, sbormistr Roger Treece. Nacvičené ukázky z nového alba VOCAbuLarieS se povedly na výbornou.

V průběhu večera si k sobě McFerrin přizval také Ivu Bittovou a Dana Bártu, kteří mu byli rovnocennými partnery. Improvizace s Bittovou byla ohnivým zážitkem až do posledního tónu, od dynamického dialogu připomínajícího hádku zamilovaných se plynně přesunuli k atmosférickým zvukům přírody a zpěvu ptáků.

Bobby McFerrin vyzval diváky, aby si zazpívali s ním

Je fascinující, jak Bobby dokáže rozvinout jednoduché nápady. Písně založené na popěvcích jako Sweet home Chicago či Don’t turn the lights on působí v kombinaci s jeho charismatem velmi hravě. Však také sám zmínil (nebo snad zarapoval?), že mu učitelka na hudební univerzitě odmala vtloukala do hlavy: Hraj si! a on si hraje celý život.

Bobby McFerrin a host z publika. Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Vystoupení zakončili McFerrin a Treece společně se sborem i publikem písní z nového alba VOCAbuLarieS. Diváci si potleskem vestoje vymohli několik přídavků, nakonec se Bobby posadil na okraj pódia a vyzval diváky, aby si s ním přišli zazpívat. Vystřídalo se vedle něj tedy několik interpretů z publika, kteří celou událost humorně završili.

Bobby McFerrin s jedním z diváků. Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Bobby McFerrin má na kontě nespočet světových ocenění, jeho hlas s rozsahem čtyř oktáv je unikátní. Dokáže kombinovat jakékoli žánry, v písních se střídá opera a pop s jazzem i prvky beatboxu.

Původně se měl koncert odehrát již v dubnu, k posunutí došlo kvůli výbuchu islandské sopky. Fanoušci mají možnost vidět vystoupení ještě v Ostravě 8. května.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Koncert Bobbyho McFerrina v Praze je už minulostí. Další bude Ostrava