Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Patricia Briggsová: V dětství chtěla být koněm. Dnes jich má osm

Alžběta Lexová

Alžběta Lexová

16. 9. 2010

!SPECIÁL!Patricia Briggsová se narodila roku 1965 v Montaně, USA. O pár let později se naučila číst, čímž zpečetila svůj osud. Jako každý správný spisovatel prožila celé dětství i dospívání zavalená knihami, a přes to, že by mohla sama psát, ji napadlo až na univerzitě. Při studiu dějepisu a němčiny se zkrátka jeden asi začne nudit.

Ilustrace na obálce knihy Krevní pouto Autor: Daniel Dos Santos

K žánru fantasy nepřímo a určitě nevědomky přivedla Briggsovou její starší sestra, jejíž zásoby knih Patricia systematicky plundrovala. Kouzelný svět magie a nadpřirozených bytostí se okamžitě a natrvalo stal jejím druhým domovem. Přestože čtení milovala možná stejně silně jako svou druhou lásku – koně, spisovatelské tvorbě se začala naplno věnovat až na univerzitě.

Krušné počátky

Její první román, Masques, vyšel již v roce 1993, ale naneštěstí pro Patricii málem znamenal konec její kariéry, aniž pořádně začala. Nesetkal se s příznivou odezvou ani u kritiky ani u čtenářů a prodeje byly zoufale nízké. Stačilo málo, a na Patricii by se zapomnělo. Naproti tomu její druhá kniha, Steal the Dragon (1995, č. Riallina hra, FANTOM Print 2003), měla mnohem větší úspěch a dostala se i na české pulty. O sto osmdesát stupňů se obrátil i přístup kritiků, jejichž pozitivní reakce zahojila Patriciino pošramocené autorské sebevědomí.

Na Riallinu hru, navázala Briggsová dalším románem, When Demons Walk (1998) a své působení v oblasti klasické fantasy završila dvojicí knih Dragon Bones (2002) a Dragon Blood (2003) a následně dilogií Raven’s Shadow (2004) a Raven’s Strike (2005).

Je také autorkou několika povídek a románu Hob’s Bargain, jehož zárodek vznikl na hodině tvůrčího psaní, které se Briggsová zúčastnila. Původní zadání úkolu znělo: „Napište erotickou povídku.“ Patricia stvořila Hobův svět, a ačkoliv se jí nepodařilo zahrnout do něj onu požadovanou erotiku, samotný nápad ji zaujal a rozpracovala ho do románové podoby. Nicméně, jak sama přiznává, po dopsání Havranova úderu se cítila kreativně vyčerpaná, bez chuti a nápadu, proto psaní na pár měsíců odložila a vrhla se znovu na četbu.

Jak přišla na svět Mercedes

Zalíbil se jí, tehdy teprve batolící se, žánr urban fantasy, a i proto ji nadchl návrh její redaktorky, aby začala psát sérii zasazenou do současné doby a místa. Zrodila se Mercedes Thompsonová, hlavní hrdinka celé série. Hned prvním dílem, Moon Called (2006, č. Měsíční píseň, FANTOM Print 2009), si nezkrotná automechanička Mercedes získala srdce čtenářů i kritiků a s každým dalším dílem si toto postavení stabilně upevňuje.

Briggsová v urban fantasy autorsky dozrála a její elán a nadšení je cítit z každé stránky. Následující díl, Blood Bound (2007, č. Krevní pouto, FANTOM Print 2010), sklidil v zámoří ještě větší úspěch, než jeho předchůdce, vyšplhal se dokonce do žebříčku bestsellerů podle New York Times. Třetí díl, Iron Kissed (2008, č. Železný polibek, FANTOM Print 2010), již v tomto žebříčku dokonce obsadil první příčku a stejný úspěch provázel i díl čtvrtý, Bone Crossed (2009, č. Zkřížené hnáty, přip. FANTOM Print 2010). Zatím poslední dobrodružství nebojácné Mercedes, Silver Borne (2010), se na prvním místě ocitl téměř ihned po svém vydání v březnu 2010 a na seznamu nejprodávanějších knih se držel až do konce května.

Spousta plánů do budoucna

Vzhledem k rostoucí popularitě příběhů o Mercedes Thompsonové se původně předpokládaná třídílná série zatím rozrostla do pěti dílů a Patricia chce minimálně dvě další knihy Mercedes věnovat. Mimoto v roce 2008 odstartovala další cyklus ze stejného prostředí, ale s jiným obsazením Alpha & Omega, který prozatím čítá úvodní novelu Alpha & Omega, publikovanou v antologii On The Prowl (2008), a na ni navazující romány Cry Wolf (2009) a Hunting Ground (2010). Na rok 2011 Briggsová plánuje jak další díl ze série o Mercedes Thompsonové, tak i třetí knihu cyklu Alpha & Omega.

Patricia Brigss: Železný polibek

Ještě v roce 2010 se pak Patricia chystá přepsat svůj první román Masques (1993) a znovu ho vydat spolu s navazujícím dílem Wolvesbane, který rovněž napsala už před několika lety. Když zrovna nepíše, prohání se Patricia na jednom ze svých osmi koní, nebo tráví čas s rodinou, se kterou žije ve Spojených státech. A na závěr skvělá zpráva pro fanoušky Mercedes Thompsonové. Nakladatelství FANTOM Print, které má už na svém účtu první dva díly – Měsíční píseň a Krevní pouto, se chystá vydávat i díly následující a hned ten třetí, pod názvem Železný polibek je v plánu ještě pro tento rok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Patricia Briggsová: V dětství chtěla být koněm. Dnes jich má osm