Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Parov Stelar Band roztančil Lucernu v rytmu electro swingu

Adam Vrána

Adam Vrána

17. 11. 2012

Pražská Lucerna se 13. listopadu proměnila v tančírnu, jakou znají leda pamětníci z dob dávno minulých. Stalo se tak pod taktovkou mistrů hudební retrospektivy a electro-swingových mágů z Parov Stelar Band.

FOTO: Parov Stelar

Parov Stelar Foto: Nikola Prokopcová, TOPZINE.cz

Prosté, ale sofistikované. I takto rozporuplně lze charakterizovat dílo Marcuse Füredera alias Parova Stelara, otce electro-swingu. Směru, jenž plnými hrstmi nabírá nové příznivce a o němž se bez nadsázky hovoří jako o přelomovém žánru 21. století.

Čtěte také rozhovor se Suzanne Vega

Úspěch katapultoval na konci devadesátých let začínajícího producenta a DJe na hudební výsluní. To mu dodalo odvahu zformovat pětici muzikantů, s nimiž hodlal svou elektronickou tvorbu konvertovat do živé podoby. Takto bezelstně se zrodila kapela Parov Stelar Band, dnes dobývající pódia klubů i prestižních festivalů. Kapela, jež stejně rychle a s naprostou samozřejmostí vyprodala i Velký sál pražské Lucerny.

The YouTube ID of 7fkOqXAHLKQ&h is invalid.

Sál v podobných situacích aplaudoval tak bouřlivě, že přehlušil i hřmotný kopák bubeníka Willie Larsona Jr. Ten se k uším posluchačů před pódiem linul čistě a vyváženě, avšak v prostorách lóží a balkonků se rušivě rozléhal a v jeho ozvěnách mnohdy zanikaly bravurní výkony obou dechařů.

Kombinace songů z aktuální nahrávky The Princess a zajetých šlágrů Chambermaid Swing, Catgroove a The Mojo Radio Gang poskytla publiku záminku k důkladnému zboření parketu. Přestože se pot perlil na čelech i nejstatičtějším posluchačům, v závěru byli všichni schopni zmobilizovat poslední síly a zhruba hodinu a půl trvající performanci zakončit hitovkou Matylda.

Přidušené, ale šťastné publikum

Nedostatky výrazného rázu se v průběhu večera nedostavily. O to více některé fanoušky rozladily chybky zanedbatelnější, prznící dojem dokonalosti. Ať už šlo o téměř dvouhodinové čekání bez předskokanů, nedostatek prostoru před pódiem, či tolik známé a o to nepříjemnější dusno a nedýchatelno v horních patrech.

Kdyby se za výkony měly udělovat známky, platilo by pravidlo, že jedničku může mít Bůh a dvojku ten nejlepší. Parov Stelar Band se prozatím mohou pyšnit druhou příčkou, netřeba si to však vykládat jako ostudu. Ostatně, co není, může v budoucnu být.

Parov Stelar

13. listopadu, Lucerna, Praha

+ perfektní výkony, nabitá atmosféra

+ zdařilá kombinace nových i starších songů

– dlouhé čekání

– nedostatečně odvětraný sál

Hodnocení 90%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Parov Stelar Band roztančil Lucernu v rytmu electro swingu