Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Parodie na Lacoste i neukočírované nápady. Tak šijí Češi

Redakce

Redakce

14. 1. 2012

Přinášíme další díl o talentovaných i beznadějných českých návrhářích. Tentokrát převažují muži. Ukážeme si nadějný talent i podivný paskvil, který zastupuje jediná žena v tomto článku.

FOTO: Leo Macenauer

Geniální kombinace barev, Zdroj: leomacenauer.com

Jako každý návrhář se i Leo Macenauer jistou dobu hledal. Tvoří od roku 2006 a až nyní začíná vynikat jeho talent. Jeho nedávná sada minimalistických hodinek byla odrazovým můstkem do výšin.

Prošvihli jste první díl? Podívejte se na něj

Kolekce z roku 2006 je, bohužel, celá šedá. Těžko říct, kde hledal inspiraci v roce 2007, jelikož je to celé lesklé a lesklé. Nicméně ze všech modelů čiší slibné nápady. Ty dosáhly vrcholu v kolekci 2009, kdy se Leo konečně usadil v minimalismu.

FOTO: Leo Macenauer

Leo miluje minimalismus, Zdroj: leomacenauer.com

Ano, minimalismus je všude. Ovšem Leo Macenauer dokáže i obyčejné malé černé udělat pokaždé jinak. Chceme vyzdvihnout i vysoké pasy a velice zvláštní skládané sukně. Kolekce 2011 je již dotažena k dokonalosti, jak v pánské, tak v dámské linii. Leo umí skvěle podtrhnout eleganci, a pokud neusne na vavřínech, vidím v něm velkou naději, jak posunout naši zemi v módním světě zase o kousek dál.

Jakub Polanka

Po absolvování UMPRUM se stal jedním ze tří Čechů, kteří se dostali na L’Institut Français de la Mode. Po ukončení postraguálu se stal nejpopulárnějším českým návrhářem.

Narazili jsme na návrháře i na ty, kteří si na něj jen hrají. Jakuba nemůžeme zařadit tam, ani tam. Existuje lepší Polanka a horší Polanka. Když mluvíme například o kolekci letošního roku, některé modely jsou skvělé. Mají nápad a styl. Jiné však působí, jako by jen potřeboval využít každý kus látky a někam ho naplácat.

FOTO: Jakub Polanka

To lepší z Jakuba Polanky, Zdroj: jakubpolanka.com

Kde se ale vzala jeho vášeň k řasení metráže? Z Francie si odnesl spoustu inspirace, což je výborné a na modelech to je jasně vidět, ale je třeba třídit nápady. Loňská zimní kolekce má skvělá výrazná ramena a celkově je jemně stylizovaná do 80. let.

Pavel Jevula

Tvorba absolventa Institutu střihových konstrukcí Müller a Sohn v Mnichově je velice zajímavá. Pokud ale nejste fanoušky šatů z bublinkových fólií, Pavel Jevula se vám líbit nebude.

Očividně si na látku moc nepotrpí. Šaty z negativu nebo z plastu jsou na pohled pěkné, ale prakticky nenositelné. Dokonce na nich můžeme najít prvky Blanky Matragi. Musím ale vyzdvihnout původní nápady jeho autorských kolekcí. Naříklad série Paměť 05 má být na téma Holocaust. Původní myšlenka je skvělá, ale nápad nedotažený. I kolekce AnDěl v sobě skrývá hlubší ideu, a to pomoc blížnímu svému. Jeden z nejlepších kousků v této kolekci je nepadnoucí dámský kostým s nohavicemi vyhlížejícími jako pánské.

FOTO: Pavel Jevula

Přinejmenším zajímavé materiály, Zdroj: paveljevula.cz

Momentálně Pavel pracuje jako hlavní návrhář značky Rialto. Tam se sice fólie, sáčky ani filmy nevyskytují, zato je to nudné. Věci, které neurazí ani nepřekvapí.

Kamila Vodochodská

Absolventka textilního a oděvního návrhářství se zaměřením na technologii a design je multifunkční žena. Nikoli návrhářka.

Na jejím webu najdete vše od osobního stylingu přes golfovou módu a tipy na vázání šátků až po originální balení dárků. Podle jejích slov kombinuje zdánlivě nekombinovatelné materiály a barvy. Tudíž třeba hedvábí a hedvábí nebo bílou a bílou.

FOTO: Kamila Vodochodská, kolekce

Dalšího komentáře netřeba, Zdroj: kamilavodochodska.cz

Sama za sebe mluví kolekce podzim a zima 2011/2012. Autorka nejspíš někde narazila na výhodný modrý materiál, jinak si nedovedeme vysvětlit, proč se tam vyskytuje tak hojně. Nepochopitelné jsou zvlášť prezentované Golf Jaro 2011 a Golf Léto 2011. Když pomineme celkovou podivnost a pochybný vzhled některých modelů, vypadá to jako parodie na Lacoste.

V každém případě Kamila používá zajímavé materiály. To, co s nimi dělá, je věc druhá. A pokud někdo z vás zjistí, kde čerpala inspiraci pro paskvil pod názvem podzim a zima 2010/2011, dejte nám vědět. My na to nepřišli.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Parodie na Lacoste i neukočírované nápady. Tak šijí Češi