Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Čeští módní návrháři: Kdo si tento titul opravdu zaslouží?

Redakce

Redakce

7. 1. 2012

Dnes vám přinášíme první díl miniseriálu, který je sondou mezi českými módními tvůrci. V každém vydání vám představíme čtyři návrháře, od těch nejlepších po nejhorší. Podaří se nám odpovědět na otázku, proč čeští návrháři ještě nedobyli svět?

FOTO: Natali Ruden, přehlídka Alenka v říši divů

Epesní kloboučky od Natali Ruden, Zdroj: nataliruden.cz

Vzhledem k tomu, že česká móda je často považována za úpadkovou, rozhodli jsme se na ni podívat zblízka. V následujících třech částech seriálu o českých módních návrhářích vám ukážeme to pravé umění a umění od lidí, co se nejspíš jednoho dne vzbudili a řekli si, že dnes budou šít.

Natali Ruden

Paní Ruden je z Ukrajiny a v Kyjevě vystudovala Akademii designu. Pochází z návrhářské rodiny a v roce 2004 byla zvolena jako jediný zástupce ČR vyslaný na týden módy do Kyjeva a Moskvy.

Natali Ruden se nebojí barev jako mnozí čeští návrháři. Vlastní jsou jí i okázalá módní show. Módní přehlídka s názvem Alenka v říši divů nesla krajkové prvky jako slavnější Dolce & Gabbana, nádherně barevným šatům se zase nedá odepřít šarm. Kloboučky mohou vypadat, jako parodie na Diora, ale to jí snad můžeme odpustit.

FOTO: Natali Ruden, přehlídka Alenka v říši divů

Neviděli jsme to už někde?, Zdroj: nataliruden.cz

K dostání je také bižuterie by Natali Ruden, slabá stránka všech návrhářů u nás. To samé, co u Natali, můžete najít v H&M. S tím rozdílem, že návrhářka používá kvalitnější materiály v zajímavých kombinacích, jako je například kov a kámen. Její šaty mají TO. Něco, co vás zaujme, když nakupujete. Jistý detail či nápad. Avšak ani tato návrhářka nezklamala a ve svém butiku má obrovský černý regál jen s černými šaty.

Klára Nademlýnská

Klára se narodila v Praze, kde vystudovala Střední školu oděvní. Poté se vydala do světa a na dlouhých deset let zakotvila v Paříži.

V jejích modelech se stále ukrývá něco, co připomíná francouzskou eleganci. Občas patrné na první pohled, někdy téměř nezachytitelné. Předloňská jarní kolekce byla zajímavá svými jemnými liniemi a elegantními detaily. Žádné překvapení nás nečekalo v kolekci pro jaro a léto 2011. Dle slov návrhářky jsou modely svěží a optimistické. Tereza Maxová v hořčicové bundě není ale ani jedno, ani druhé.

FOTO: Klára Nademlýnská

Jaro/léto 2010, 2011 a podzim/zima 2011, Zdroj: klaranademlynska.cz

Aktuální zimní kolekce je bohatá na zajímavé detaily. Jen škoda, že střídmý výběr barev jí už tak nelichotí. Veškeré modely jsou tlumené a za vrchol celé kolekce můžeme považovat šmrncovně střižený, nadčasový kalhotový kostým.

Paní Nademlýnská byla časopisem Dolce Vita zvolena jako Designér roku 2006. I přes pár povedených kousků z novějších kolekcí se ale nemůžeme zbavit dojmu, že ocenění ukončilo její kreativitu a od té doby spí na vavřínech.

Petr Kalouda

Petr pochází z Brna, vystudoval Technickou univerzitu v Liberci. Jeho tvorba je hodně zvláštní. Možná v ní najdete kouzlo, ale nikdo vám nemůže zaručit, že nebudete hledat věčně.

FOTO: Petr Kalouda

Je libo deku?, Zdroj: petr-kalouda.webnode.cz

Petr zatím přišel s košilemi s nabíráním na břiše, pánskými korzety i sukněmi. V roce 2009 všem ukázal, že je fajn na někom prezentovat své nové prostěradlo. Bohužel, s maskáčem ho předběhl Jean Paul Gaultier, který s ním přišel již v roce 2000. V tvorbě Petra Kaloudy však stále nacházíme relativně dobré nápady. Velkým plusem je i to, že se nebojí barev. Uvidíme, kam až ho jeho odvaha donese.

Beáta Rajská

Beáta vystudovala Filosofickou fakultu v Trenčíně a pochází z Liptovského Mikuláše. V její kolekci z roku 2007 je jeden model minimalistický, jiný lesklý a připomínající košilku na spaní, další zase v army stylu. Zřejmě kolekce s názvem Vyber si sám. V roce 2009 návrhářku přepadla láska k šatům. Zajímavé materiály a barevné provedení nezachrání nudnost, která z této kolekce přímo řve. Změn k lepšímu jsme se nedočkali ani při představení kolekce na jaro a léto 2010. Čím lesklejší, tím lepší.

FOTO: Beáta Rajská

Army, Matragi a lesk jako blesk, Zdroj: beatarajska.cz

Ani kolekce z roku 2011 neokouzlí. Při pohledu na modely se nemůžete zbavit dojmu, že tohle všechno jste už někde viděli. Na zimu 2012 se už, prosím, podívejte sami. Já jen podotknu, že šít pět let stejně členěné kalhoty, je opravdová kreativita.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čeští módní návrháři: Kdo si tento titul opravdu zaslouží?