Othello v podání Potměšila a Jastrabana. Shakespeara chystá Celetná

FOTO: Othello
Jaga si zahraje Adrian Jastraban.

Spolek Kašpar připravuje na čtvrtek 25. dubna premiéru Shakespearovy tragédie. Othella ztvární Jan Potměšil a našeptávače Jaga Adrian Jastraban.

Vznik Othella se datuje mezi léta 1602–1604. Hru o mouřenínovi benátském napsal Shakespeare po Hamletovi a následně vznikly hry Král Lear a Macbeth. Ve všech zmíněných tragédiích nejeden člověk zemře násilnou smrtí.

Generál benátské armády Othello, muž tmavé pleti, si chce vzít za ženu Desdemonu, dceru senátora. Její otec nesouhlasí. Jago, jemuž Othello naslouchá, uplete proti němu ze žárlivosti síť intrik. Našeptá mu důvody k žárlivosti na Desdemonu. Jagovi hrátky ale končí pro všechny zúčastněné tragicky.

„Žádný dobový posun se u nás nekoná. Nehrajeme Othella jako muže z 21. století. Na diváka inscenace dýchne spíš tradičností – meče, nátepníky, karafy,“ uvedla pro TOPZINE.cz Lenka Bočková, tisková mluvčí spolku Kašpar.

FOTO: Othello
Jaga si zahraje Adrian Jastraban. Zdroj: Václav Samek, Divadlo v Celetné

Na repertoáru měli Kašpaři jedenáct let Richarda III. a šest let Hamleta. Obě inscenace předloni na prknech Divadla v Celetné, kde spolek Kašpar působí, skončily.

V srpnu loňského roku se do Celetné Shakespeare vrátil. Po Romeovi a Julii zrežíruje Jakub Špalek, šéf spolku Kašpar, také Othella v překladu Martina Hilského. „Chtěli jsme najít dobrou roli pro Jana Potměšila – po úspěchu Richarda III. si o to zaslouženě říkal – a Othello nám z toho vyšel jako vítěz,“ vysvětlil Špalek.

Othello, Divadlo v Celetné, autor: William Shakespeare, režie: Jakub Špalek, hrají: Jan Potměšil, Alena Doláková, Adrian Jastraban, Eva Elsnerová, Marek Němec, Eliška Mesfin Boušková a další

Premiéra: čtvrtek 25. dubna

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Anna Kottová

Narodila se jako revoluční dítě v listopadu roku 1989. Chodila na čtyřleté Gymnázium Na Zatlance. I díky tomu se dostala na vymodlenou žurnalistiku a poté na mediální studia na FSV UK v Praze. Do redakce TOPZINE.cz nastoupila v podzimním měsíci listopadu léta Páně 2010. Píše pro rubriku divadlo především recenze a rozhovory. Od května 2011 působila jako zástupkyně editorky a od listopadu 2011 vedla divadelní rubriku. Od června 2013 se vrátila zpět na redaktorskou pozici, protože miluje psaní. Jakékoli pochvalné komentáře i ostrou kritiku můžete zasílat na: anna.kottova@topzine.cz

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*