Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Ošklivec oplývá mládím. Komedii uvádí Divadlo J. K.Tyla v Plzni

Redakce

Redakce

6. 12. 2012

FOTO: Německou hru Ošklivec uvede Klubová scéna DJKTDivadlo J. K. Tyla (DJKT) v Plzni na začátku prosince uvede další mládím oplývající inscenaci. Drama Ošklivec pochází z pera Maria von Mayenburga, tváře současné mladé německé generace.

FOTO: Německou hru Ošklivec uvede Klubová scéna DJKT

Pojem krásy je relativní. Pojednává o tom hra Ošklivec. Zdroj: Pavel Křivánek, DJKT

Marius von Mayenburg napsal Ošklivce v roce 2007 pro australského režiséra Benedicta Andrewse. Hra sklidila velký úspěch v Německu a po přeložení do několika světových jazyků si získala diváky i mimo evropský kontinent. U nás měla premiéru o dva roky později v Divadle na Vinohradech.

Dramatik Mayenburg se dle vlastních slov snaží psát hry, jež vyplňují mezery současné divadelní tvorby. Komedií Ošklivec pokládá autor otázky zaměřené na aktuální společenské klima.

Hra se dotýká tématu povrchnosti krásy, skutečných hodnot a ceny úspěchu. Ošklivec nastavuje zrcadlo době pro její uspěchanost a kontrasty.

FOTO: Německá komedie Ošklivec na prknech Klubové scény DJKT

Marek Adamczyk se objevil již v Amazonii. Nyní hraje Ošklivce.

Děj pojednává o paradoxní situaci, kdy talentovaný vědec s nesmírně ohyzdnou tváří nemůže pro svůj handicap prezentovat vlastní patent. Následuje sled absurdně vyhlížejících událostí s podtextem úvah o člověku a společnosti, o vině za stav, ve kterém se nacházíme, a o hledání vlastní identity.

Recenzujeme: Hamleteen v Plzni patří mladým

V plzeňském DJKT se režie chopil nedávný absolvent DAMU, David Šiktanc. Oceňovaný mladý režisér má za sebou spolupráci například s pražským Švandovým divadlem či Klicperovým divadlem v Hradci Králové.

Šiktanc naváže na spolupráci s hercem Markem Adamczykem, s nímž vytvořil absolventskou inscenaci V houštinách měst. Adamczyk v současnosti hraje také v mládím překypující inscenaci Amazonie absolventa herectví. V Ošklivcovi ztvární hlavní roli, Letteho.

FOTO: Mladistvou inscenaci Ošklivec uvádí DJKT na klubovské scéně

Obsazení Ošklivce je komorní stejně jako scéna Divadla v Klubu.

Představitelka druhé titulní role, Kamila Šmejkalová, také patří k posilám z DAMU. Její první zkušeností v Divadle J. K. Tyla se stala Taková ženská na krku.

Obsazení Ošklivce doplní ostřílení herci Zdeněk Rohlíček, působící na plzeňské scéně od roku 2004, a Michal Štěrba, mnohaletý člen činohry Tylova divadla a představitel jedné z postav zmíněné Amazonie.

Ošklivec se zařadí mezi trojici her, jež uvádí nejmenší scéna Divadla J. K. Tyla, a to Divadlo v Klubu. Enigmatické variace E. E. Schmitta v režii Jana Buriana hraje Klub Komorního divadla od června loňského roku. Pod taktovkou Adama Ruta se na scéně objevila Walczakova Amazonie, a to letos v dubnu.

Ošklivec

Divadlo J. K. Tyla (Divadlo v Klubu)

Autor: Marius von Mayenburg

Režie: David Šiktanc

Hrají: Marek Adamczyk, Kamila Šmejkalová, Zdeněk Rohlíček, Michal Štěrba

Premiéra: sobota 8. prosince

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ošklivec oplývá mládím. Komedii uvádí Divadlo J. K.Tyla v Plzni