Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Oprašte vánoční zvyky a obyčeje. Co kdyby náhodou opravdu fungovaly?

Petra Červená

Petra Červená

23. 12. 2011

V prosinci se málokdo ubrání nostalgii, vzpomínkám a přemítání nad končícím rokem. Protančeným v rytmu salsy, tanga, waltzu s pády, pláčem, ale i radostí a smíchem. A k tomuto rozjímání dobře ladí vánoční zvyky a symboly.

FOTO: Vánoční medvídek Marks and Spencer

Buďme dětmi, alespoň na Vánoce, Zdroj: marks-and-spencer.cz

Každá rodina si vytváří své vlastní vánoční tradice, které si děti buď přenesou, nebo vytvarují jiný model. Do 21. století se zachovala jen malá torza českých tradičních zvyků a mezi ně se navíc připlétají nové, posbírané z celého světa. Vůně Vánoc zůstává ale stejná.

Kam zmizela vánoční nálada?

Vánoční trhy jsou v plném proudu, stromky nejrůznějších velikostí stojí ozdobené na náměstích měst, vesnic i zahrad domků.

Lidé ale uspěchaně a občas i zmateně pobíhají po nákupních centrech a nakupují dárky, u kterých až do posledního roztržení balicího papíru neví, zda bude mít obdarovaný upřímnou radost, nebo hranou, jen aby neurazil.

FOTO: Ann Christine

Při návštěvě nákupních center se obrňte trpělivostí, Zdroj: Ann Christine

Zastavte se a zapomeňte na super akce z letáků a vzpomeňte si na tu vůni z dětství. Cítíte ji? Už od rána probíhaly přípravy pro těch pár minut rozzářených dětských obličejů. Podle dávných českých tradic se vařila čočka, rybí polévka, pekl se kuba, vánočka, smažil se kapr a ti, kdo chtěli večer vidět zlaté prasátko, neujídali.

Štědrovečerní večeře a symboly Vánoc

Ke stolu se mohlo usednout teprve až s vysvitnutím první hvězdy na obloze. Na jednom rohu stolu ležel pecen chleba, aby měla rodina co jíst i během roku. Na druhém slaměnka s tím, co pole dalo, pro lepší úrodu.

Na třetí roh se pokládaly peníze s příslibem blahobytu a na čtvrtém rohu ležela miska na zbylé kousky jídla jako dar pro dobytek. Stůl obepínal řetěz nebo provaz symbolizující soudržnost rodiny.

FOTO: dětská kolekce HM

Roztomilost dětí nutí dospělé ke splnění přání v dopise pro Ježíška, Zdroj: H&M.com

Tradice Vánoc jsou protnuty symboly, pověrami a zvyky. Jedním ze symbolů je ryba. V řečtině (ichthys) nese písmena, která v překladu znamenají Ježíš Kristus, Syn Boží, Spasitel. Ovšem symbol ryby není jen křesťanskou výsadou. Znak ryby je spojován i s řeckou bohyní lásky, krásy, plodnosti a sexuální touhy Afroditou.

Čtěte také: Ozdobte si stromek jinak než váš soused

Jablko je symbolem prvotního hříchu. Na Vánoce se rozkrajuje, abychom zjistili, jestli nám příští rok přinese zdraví a štěstí, to má za úkol zřetelná hvězdička jádřince. Nepovedená hvězda znamená nemoc a neštěstí. Čočka je symbolem hojnosti a podle Starého zákona se toto týká i sladkého lepkavého medu.

Co nás čeká a nemine

Známé jsou svíčky ve skořápkách od vlašských ořechů plující ve vodě. Počet lodiček odpovídá počtu členů rodiny, a pokud se drží u sebe, bude rodina pohromadě. Čí lodička se vzdálí od ostatních, ten se vydá do světa. Mezi nejstarší vánoční zvyky patří lití olova. Podle obrazců, které olovo ve studené vodě vytvořilo, se hádala budoucnost.

Před Vánoci se nejde vyhnout jedné rostlině, jmelí. Má kouzelné účinky a chrání proti ohni a zlým duchům. Podle legendy bylo jmelí kdysi stromem. Když byl z jeho dřeva zhotoven Kristův kříž, strom prý hanbou seschl a změnil se v rostlinu. Kristovo umučení má vykoupit tak, že přináší štěstí tomu, kdo pod ní projde.

FOTO: Přírodní jmelí

Jmelí se před Vánoci nevyhnete, méně už tomu přírodnímu, Zdroj: sxc.hu

Svobodné ženy, toužící se vdát, házely střevícem nebo si 4. prosince na Barborku uřízly třešňovou větev. Vykvetla-li do Vánoc, čekala je příští rok svatba. Při současné rozvodovosti je jistější držet se spíš tradice rybích šupin, které mají za úkol zajistit pro příští rok dostatek financí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oprašte vánoční zvyky a obyčeje. Co kdyby náhodou opravdu fungovaly?