Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Ozdobte si stromek jinak než váš soused. Co ozdoba, to originál

Petra Červená

Petra Červená

17. 12. 2011

Stromek už máte koupený a přemýšlíte, jak ho letos ozdobíte? Už vás omrzely každoročně se opakující kombinace barev a ozdoby, které pamatují dětství vašich rodičů? Pak se podívejte, jak může takový originální stromeček vypadat.

Ze všech koutů rezonují slova: přichází čas tradičních Vánoc. Dnes se tu ale žádných velkých tradic nedočkáte. Koneckonců u vánoční dekorace obchodních center lze s úspěchem pochybovat o jakékoli vazbě na dávné zvyklosti. A tak zapomeňte na tradiční tradice a založte si své vlastní. Začít můžete třeba u nevšedně ozdobeného vánočního stromku.

Kde se vzal vánoční stromek?

Cesta od původní podoby k současným, leckdy dekadentně ozdobeným stromům, vede dlouhou oklikou. Zvyk k nám dorazil z Německa v 19. století, kde se stromek zavěšoval špičkou dolů, což mělo ochranitelskou funkci pro dům i rodinu v řemeslnických a cechovních rodinách. První stromeček u nás postavil v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich ve svém Libeňském zámečku.

FOTO: mini stromečky

Mini stromečky do malých bytů a kanceláří, Zdroj: countryliving.com

Ovšem trvalo dalších třicet let, než se živé stromečky staly vánoční ozdobou bohatých rodin. A v době 1. světové války zavěšovali v chudých rodinách maximálně nad stůl smrkovou větev.

Co se týče zvyku stavět vánoční strom na náměstí, je prvenství připisováno spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi, který jej postavil na brněnském náměstí Svobody v roce 1924.

Tradice ve světě

Každá země má svá specifika, a to i v symbolech Vánoc. V Itálii hrají hlavní úlohu jesličky místo stromečku. Dárky se dostávají večer 24. prosince nebo druhý den ráno a leží vedle jesliček. V Řecku se v dřívějších dobách, především v přímořských oblastech, zdobily lodě. Vánočnímu stromečku se podařilo prorazit teprve před několika desetiletími.

FOTO: Netradiční vánoční stromky

Pozinkovaná vana místo stojanu. Ptačí hnízdo na špici, Zdroj: countryliving.com

Ve Švédsku je typickou vánoční ozdobou slaměná postavička kozla. Buď v nadživotní velikosti, nebo v mini provedení k zavěšení na stromeček. Zajímavým zvykem je napsat na dárky místo jména krátký verš charakterizující danou osobu, která se má podle toho o svůj dárek sama přihlásit. V Dánsku se na stromeček zavěšují drobné dárečky a sladkosti.

Netradiční stromečky

Někdo to může nazývat jedním velkým nahromaděným stále přežívajícím kýčem, ale o Vánocích se více než kdy jindy opilovávají ostré hrany vkusu a nevkusu, prolínají se, a byť jsou po zbytek roku v trvalém rozporu, na Vánoce dochází k uzavření smíru. A proto se můžeme setkat s vánočními stromky nejrůznějších druhů, tvarů, velikosti a hlavně výzdoby.

FOTO: Stromek na zeď od Majestick

Stromek na zeď od Majestick, Zdroj: fler.cz/majestick

Pokud neradi zdobíte, pečete a jakkoli jinak je vám proti srsti zapojovat se do vánočních taškařic, je pro vás stromek od Majestick jako dělaný. Rozhodnout se můžete mezi malým nebo velkým a pak už jen nalepit na zeď a máte vystaráno. Máte-li přece jen radši 3D rozměr, ale i tak se vám nechce zdobit, a nebo pokud máte příliš malý byt, pořiďte si mini stromeček z korálků.

Čtěte také: Jak se slaví ve světě? Na pláži i s pudinkem

Je vám to málo, ale přesto chcete lovit v umělých vodách? Poohlédněte se tedy po sněžícím vánočním stromku měřícím 195 cm. Usazený je v černém deštníku se stojanem. Padání sněhu je stupňovitě regulovatelné. Bonusem je 25 veselých vánočních melodií. K dostání je v e-shopu umelekvetiny-shop.cz.

FOTO: snežící strom

Umělý sněžící strom, Zdroj: umelekvetiny-shop.cz

Jestliže dáváte přednost živým stromkům, jistě oceníte i množství přírodních ozdob vyrobených z plátků sušených pomerančů, citronů a jiného ovoce. Výzdobu doladí nejrůznější voňavé koření, jako je skořice, hřebíček nebo badyán.

Oblíbené jsou také perníčky a slaměné ozdoby. Chybí tomu snad ještě nějaká esence? Ta na sebe může vzít podobu živých květin, například bílých hvězdníků nebo čemeřice.

FOTO: Netradiční vánoční stromky

Stromek mohou zdobit i živé květiny, Zdroj: hobbyzahrada.cz, fler.cz/creativ, countryliving.com

Vánoce s úspěchem útočí na vaše peněženky a vymydlený a vyzdobený byt, kromě vás, stejně nikdo pořádně nedocení. To pravé kouzlo Vánoc patří do pohádkové říše dětí, které při pomáhání s vánoční výzdobou ignorují definici kýče a vytváří si svá vlastní pravidla krásy. Vstávají vám z toho vlasy hrůzou? Co vy víte, třeba vám doma roste nový Karl Lagerfeld.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ozdobte si stromek jinak než váš soused. Co ozdoba, to originál