Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Olivový olej ze Španělska vám bude chutnat. Víme proč

Redakce

Redakce

24. 11. 2011

Pokud v kuchyni rádi používáte olivový olej, neuděláte chybu, pokud sáhnete po španělském. Španělsko jako největší světový producent zásobuje tímto tekutým zlatem Českou republiku více jak 48 % z celkového objemu dovezeného olivového oleje.

Španělský olivový olej je ceněn pro svou vysokou kvalitu. Tu ovlivňuje mnoho faktorů, jako je kvalita oliv, druh a region jejich produkce, sběr, přeprava, způsob lisování a skladování. Ve Španělsku roste 262 druhů oliv, některé najdete pouze v určité oblasti, na jiné můžete narazit všude tam, kde se olivy pěstují.

Nevíte, co vařit? Zkuste naše recepty

Každá odrůda má svou charakteristiku, která je dána dobou zrání, nadmořskou výškou, půdou či klimatem. Proto i olivový olej, který se z nich vyrábí, má specifickou chuť, a lze tak jasně rozeznat jeho původ. Stejně jako u vína, probíhají i degustace olivových olejů.

Od olivy k oleji

Od října do ledna probíhá ve Španělsku sklizeň oliv, která se provádí buď manuálně, nebo pomocí techniky. Pak je třeba co nejrychleji odvézt nasbírané olivy do mlýna, kde projdou selekcí a čištěním.

FOTO: Španěský olivový olej

Nebojte se víc používat španělský olivový olej, Zdroj: colin.cz

Olivy se rozmixují na jemnou pastu a v centrifuze dojde k oddělení oleje. Ten je následně „umyt“ vodou, která je opět centrifugou odstředěna. Čistý olej je dekantován a uskladněn v nerezových nádržích při nízké teplotě. Pak už jej čeká jen balení a cesta na váš stůl. Na jeden litr olivového oleje je potřeba 5 kilogramů oliv.

Virgin nebo extra virgin?

Při výrobě oleje virgin neplatí tak přísná kritéria jako při výrobě extra virgin. Různost barevné škály, která se pohybuje od zlatavé až po temně zelenou, je u těchto za studena lisovaných olejů závislá na druhu oliv a době sklizně. Oleje extra virgin a virgin jsou určeny jak pro studenou, tak i pro teplou kuchyni, kde se hodí jejich výrazná chuť.

Jakým restauracím se vyhnout? Čtěte naše recenze

Pokud jde o rafinovaný olivový olej, ten je vhodný především pro smažení. Díky vysokému obsahu kyseliny olejnaté se jeho optimální teplota pohybuje kolem 180°C, tudíž nedochází k jeho přepalování.

Lžička oleje pro zdraví

Olivový olej nemusíme nutně používat pouze k vaření. Výživový specialista David Holzer říká: „Pozitivní vliv olivového oleje na lidský organismus je všeobecně znám. Méně se ví o jeho využití k pročištění ústní dutiny. Příznivý účinek na zuby, sliznice a hlasivky má převalování oleje v ústech, kdy se 1 čajová lžička olivového oleje prosrkává mezi zuby. Olivový olej osmoticky vytahuje toxiny, a proto se poté nepolyká. Tato kůra je také vhodná při nachlazení nebo zánětech v krku.“

Ačkoli je pozitivní vliv olivového oleje na lidský organizmus všeobecně znám, Češi v konzumaci tohoto tekutého zlata zaostávají. Průměrná spotřeba olivového oleje v České republice se pohybuje kolem 0,5 l za rok, ve Španělsku je to 12 litrů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Olivový olej ze Španělska vám bude chutnat. Víme proč