×
TOPZINE.cz

Odhalte původní funkci uměleckých děl. Na výstavě Victimae Paschali laudes

OBR: Victimae paschali laudes

Jak ve středověku probíhala velikonoční bohoslužba a jakou roli v ní měla umělecká díla? Křesťanské vnímání těchto svátků představuje výstava Victimae Paschali laudes, která probíhá do 27. května ve Strahovském klášteře.

[album:

Zvláštní název výstavy Victimae paschali laudes, neboli česky Velikonoční oběti chvála, pořadatelé výstavy převzali z úvodu velikonoční liturgie, která byla zpívána jako oslava Kristovy oběti na kříži a jeho Zmrtvýchvstání.

„Důvod je jednoduchý, ústředním motivem naší výstavy je významový střed křesťanského liturgického roku – Kristovo velikonoční tajemství. Biblický příběh pašijí prezentujeme s ohledem na liturgické texty a na konkrétní historickou podobu velikonočních obřadů období středověku,“ říká k výstavě její spoluautorka Helena Zápalková z Muzea umění Olomouc.

Nejzajímavějším exponátem výstavy je pozdně gotická socha Krista z Litovle, která je jedinečným příkladem uměleckého díla používaného během liturgie. Socha má pohyblivé ramenní klouby, které umožňovaly její využití jako Ukřižovaného na kříži i jako mrtvého Krista ležícího v hrobu. Na Velký pátek byla socha snímána z kříže, přenesena a složena do Božího hrobu, kde jí byla vzdávána úcta.

Kristovy pašije se odehrávají v období Velikonoc.

Příběh gotické sochy Krista se stal inspirací k uspořádání této výstavy, která byla už loni prezentována v Olomouci. I letos v Praze je Kristus z Litovle doplněn dalšími převážně středověkými díly. „Pro přiblížení sledu velikonočních událostí jsou předměty přímo spojitelné s obřady doplněny výběrem středověké deskové malby ilustrující příběh Kristových pašijí,“ doplnil kurátor strahovské výstavy Libor Šturc.

Pražská výstava je jednou z doprovodných akcí mezinárodního výstavního projektu Europa Jagellonica, jehož česká část bude zahájena v neděli 20. května v galerii GASK. Podrobnější informace o této výstavě očekávejte v rubrice Umění, architektura a design.

Victimae Paschali laudes – Velikonoční liturgie a výtvarné umění středověku
Strahovská obrazárna

28.3. – 27.5. 2012
Kurátor: Libor Šturc
Otevírací doba: denně 9:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00
Vstupné: 80 Kč / 40 Kč

Hodnocení: 4****Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..