Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Od Shakespeara po Stmívání. 5 knih, které jsou rozhodně lepší než filmy

Redakce

Redakce

13. 6. 2013

Každý knižní nadšenec se alespoň jednou ve svém životě setkal se situací, kdy jedním dechem přečetl knížku a pak netrpělivě čekal na filmovou adaptaci. Představoval si, jak to asi bude vypadat. Na konci filmu mohl jen s lítostí konstatovat, že film v porovnání s knížkou nestál za nic.

FOTO: Harry Potter 7

Filmové zpracování Harryho Pottera. Zdroj: Warner

Každý člověk je jiný a specifický vlastním pohledem na věc. Někomu může přijít lepší kniha, jinému filmová adaptace. Dlouholetým argumentem je, že knihám, které jsou hodně popisné, barvitě vykreslují prostředí a postavy a cílí na čtenářovu fantazii, bude filmová adaptace těžko konkurovat. Podívejme se nyní na knihy, které jsou podle našeho názoru rozhodně lepší než filmové adaptace.

Harry Potter

Harry Potter je legendou, která strhla všechny věkové skupiny. J. K. Rowlingová vytvořila fenomén a tak není divu, že se Harry Potter dočkal filmového zpracování.

FOTO: Harry Potter a Lord Voldemort

Zdroj: Warner

Snad každý ten příběh slyšel. Harry Potter, malý chlapec, který přežil. Dostal se do poutavého světa školy čar a kouzel v Bradavicích a spolu se svými přáteli bojoval proti Lordu Voldemortovi.

J. K. Rowlingová nás zavádí do čarovného světa, kde jsou přátelství a láska stále hodnoty, za něž stojí bojovat. Bravurně vykresluje prostředí, postavy i situace a vy knihu přečtete jedním dechem.

A pak přijde filmové zpracování. Jakési shrnutí knihy, které zobrazuje jen to nejcitlivější a nejzajímavější. Ne že by byly filmy špatné, jen to prostě není ono. Jako kdyby vám vaše nejoblíbenější jídlo naservíroval kuchař, který to prostě neumí tak, jak vy máte rádi.

Stmívání

Dalším bestsellerem, díky kterému se podlamují nohy nejen tisícům a desetitisícům teenagerů, je sága Stmívání od spisovatelky Stephanie Meyerové.

FOTO: Kristen Stewart a Robert Pattinson ve filmu Stmívání

Zdroj: SPI Film

Stmívání je upírskou milostnou ságou, psychologickým dílem, které vykresluje lásku mezi upírem Edwardem a Bellou. Celkově je dílo hodně zaměřeno na pocity a příběh je vykreslován jen jedním párem očí. Očima Belly.

A to je celý kámen úrazu. Jak natočit filmovou adaptaci díla, ve kterém se toho až tak moc neděje a řeší se v něm hlavně pocity? Nechceme shazovat ty, kteří ságu milují a dýchají pro ni. Proti gustu žádný dišputát. Osobně si ale myslím, že mělo zůstat u knihy, která nabízí napětí, humor i ironii a do filmu se nikdo neměl pouštět.

Nevzniklo by tak dílo, kde se tak často mlčí a kde člověk postrádá jakékoli napětí a je nucen poslouchat místy až hloupé dialogy.

Sophiina volba

Sophiina volba je bestsellerem spisovatele Williama Styrona, který nás seznamuje s hrůzami koncentračního tábora.

FOTO: Meryl Streepová ve filmu Sophiina volba

Zdroj: Distributor filmu

V díle jsou patrné dvě dějové linie. Jednu tvoří vyprávění spisovatele Stinga, který se seznamuje s mladým mileneckým párem, Sophií Zawistowskou a Nathanem Landauem.

Druhou dějovou linii tvoří vyprávění Sophie o hrůzách, které zažila v koncentračním táboře. Tato linie vrcholí zpovědí Sophie o tom, jak si musela vybrat, které z jejích dětí zemře.

Ve filmové adaptaci excelovala Meryl Streepová, která za roli získala Oscara. Celkově je ale třeba konstatovat, že knížka byla lepší. Nutí vás zapojit fantazii, vykreslit si situaci, zamyslet se. Máte spoustu prostoru a sami si představujete, jak to tehdy vypadalo. Styron složitým a neobvyklým způsobem vykresluje vliv nacismu na průměrně silného jedince. Kniha je plná popisu a složitých konstrukcí.

A znovu, tak složitý příběh nemůže film dostatečně pokrýt.

Romeo a Julie

Příběh zakázané lásky s tragickým koncem od Williama Shakespeara zná snad každý. I on se dočkal dokonce několika filmových zpracování, která však nedosahovala takových kvalit, jako knižní předloha.

FOTO: Romeo a Julie

Zdroj: Distributor filmu

Romeo a Julie, snad nejslavnější příběh lásky mezi dvěma mladičkými lidmi, kteří nemohou být spolu kvůli nesmiřitelným sporům mezi rody, ze kterých pocházejí. Jejich láska je ale silná a tak zosnují plán, jak být navždy spolu. Plán ale končí tragicky a oba dva umírají. Smutné je, že až jejich smrt přivede znepřátelené rody k rozumu a k usmíření.

William Shakespeare byl mistrem slova, používal nejen starý básnický jazyk, ale také prostou a hovorovou mluvu. Dílo je plné metafor, archaismů i eufemismů. Je jednoduše skvostem a sebelepší filmová adaptace nikdy nemůže dosáhnout takových kvalit, jakých dosáhl William Shakespeare.

I přesto se o tento počin pokoušelo již nespočet tvůrců. Mezi nejslavnější snímky patří Romeo a Julie z roku 1968, od režiséra Franca Zeffirelliho. Mladší generace je zas obeznámena s příběhem z roku 1996 s Leonardem DiCapriem v roli Romea. Poslední adaptace se plánuje na tento rok a měla by se svým zpracováním vrátit k původním kořenům filmu roku 1968.

Pán prstenů

Pán prstenů, stěžejní dílo fantasy literatury, které si dobylo srdce mnoha a mnoha čtenářů a které se samozřejmě také dočkalo filmového zpracování. Někteří film milují, podle jiných naopak, se knize nic nevyrovná.

FOTO: Ilustrační fotografie k filmu Pán prstenů

Zdroj: Magic Box

J. R. R. Tolkien vytvořil svět, kde klíčovou roli v boji dobra proti zlu hraje jeden jediný prsten.

Jsme svědky obrovské odvahy jednoho malého hobita (a jeho kamaráda Sama), který na sebe obětavě bere břímě a rozhodne se donést prsten na jediné místo, kde je možné ho zničit. Strachujeme se o něj, fandíme mu a zároveň se zatajeným dechem čteme kapitolu za kapitolou, knihu za knihou.

Ne, že by filmové zpracování bylo špatné. Ale bylo zjednodušené. Udělané tak, aby vyhovovalo většině a bylo lehce stravitelné. Kniha ale nabízí přece jenom něco víc. Nutí vás zapojit fantazii, nutí vás hledat mezi řádky. Tolkien do svých děl vtiskl nádherné poselství – i ten nejmenší může změnit budoucnost. A vtiskl ho přibližně na 1.300 stranách. To je zkrátka pro film neuchopitelné množství.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Od Shakespeara po Stmívání. 5 knih, které jsou rozhodně lepší než filmy