×
TOPZINE.cz

Nový rok pravopis. Jak se píše Nový rok?

FOTO: ohňostroj nový rok
Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Píšete novoroční přání, rozesíláte novoroční e-maily nebo smsky, a co chvíli v nich opravujete písmeno N z velkého na malé a zase nazpátek? Jak je to vlastně správně?

Správně je obojí. Nový rok se totiž může psát jak s velkým písmenem na začátku, tak s písmenem malým. Vždy je však třeba dát si pozor na kontext, správně odhadnout, jaký je smysl celé věty, případně celého textu. Čeština je někdy záludná a nutí nedívat se na jednotlivé jevy odděleně, ale naopak komplexně.

Vzpomeňte si na příklad psi(y). Je-li toto slovo ve větě přítomno v prvním pádě, potom se musí napsat s měkkým i.  Vyskytuje-li se ve větě v pádě čtvrtém, píše se v něm y tvrdé.

Vánoce bez pravopisných chyb. Jaké v se píše ve slově Vánoce a proč?

Nový rok versus nový rok

Při psaní slovního spojení Nový (nový) rok nezáleží na pádu slova, ale na obsahu věty, ve které se toto slovní spojení vyskytuje. Pokud je cílem sdělení popřát adresátovi pěkný první den začínajícího roku, pak je třeba napsat Nový rok s velkým N. Nový rok je v tomto případě označením jednoho jediného dne, je jakýmsi názvem pro 1. leden.

Pokud chcete někomu popřát mnoho štěstí do nového roku, častěji pravděpodobně budete mít na mysli celý následující rok, tedy všech 365 dní. V tomto případě je nezbytné napsat nový rok s malým n.

Pravidla už známe. Nezbývá tedy než říci: Šťastný Nový rok a šťastný i nový rok vám všem!

3.8/5 - (13 votes)
3.8/5 - (13 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..