Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Vánoce bez pravopisných chyb. Jaké v se píše ve slově Vánoce a proč?

Redakce

Redakce

12. 12. 2018

Vánoce budou bez chyby, napadne-li sníh. Alespoň tak to říkají v rádiu. Pro studenty budou Vánoce bez chyby, nebudou-li během nich muset studovat. Kdy však budou Vánoce bez chyby pro všechny?

Zdá se to neuvěřitelné, ale k tomu, aby Vánoce byly bezchybné, stačí velice málo. Naučit se pravidla českého pravopisu. Pro začátek stačí nastudovat si pravidla pouze některá. Vždyť komu by se o vánočních svátcích chtělo sedět nad jinými knihami než nad pohádkovými.

Jak vysvětlit původ slova Vánoce, advent či dárek? Slovníky napoví víc

Jaká konkrétní pravidla tedy o vánočních svátcích nejvíce oceníme a upotřebíme? Přeci ta, která se týkají Vánoc. Vánoce jsou totiž jedním z mála období roku, kdy posíláme pohlednice, dopisy, e-maily nebo smsky nejen svým přátelům, ale i svým známým, vzdáleným příbuzným, či dokonce nadřízeným.

Kdo nestojí o ostudu, respektuje pravopisná pravidla

Pokud si tedy nechceme udělat ostudu, měli bychom vědět, jak správně napsat nejen slovo Vánoce, ale i slova od něj odvozená. Vánoce je třeba vždy psát s velkým V (podobně jako třeba Velikonoce), neboť se jedná o název svátku. Přídavné jméno vánoční však píšeme s malým v.

Jelikož se Vánoce a vánoční svátky už blíží, přidáváme ještě malý dárek ve formě rozšiřující informace na závěr. Dlouhé roky se slovo Vánoce psalo s malým v, avšak v roce 1993 došlo ke změně. Jazyk se zkrátka vyvíjí a pravidla mění.

Nám nezbývá než tyto změny respektovat. Ať už se tedy v Pravidlech bude psát vánoce nebo Vánoce, my se musíme postarat o to, aby se náš písemný projev shodoval s tím, co je v Pravidlech uvedeno. Záleží nám přeci na tom, aby naše Vánoce byly bez chyby.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Vánoce bez pravopisných chyb. Jaké v se píše ve slově Vánoce a proč?