Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Já bezesporu je nová výstava v Rudolfinu. Máme exkluzivní fotky z instalace!

Petr Pečenka

Petr Pečenka

25. 5. 2011

!Exkluzivně!Ve čtvrtek 26. května začíná v Rudolfinu nová velká výstava Já bezesporu. Od poslední výstavy Mutující médium uplynul skoro měsíc a odborná veřejnost je plná očekávání. Na otázku, jestli výstava bude úspěšná, si můžete odpovědět i na základě našich špionážních fotek.

FOTO: Loberto Longo

Roberto Longo: Bez názvu (Jane) Zdroj: Galerie Rudolfinum

Výstava – jak už vypovídá samotný název Já bezesporu – pracuje s problematiku osobnosti. Zaměřuje se na vnímání identity na poli současného umění. Stěžejní částí výstavy je koncept vytvořený kurátory Kunstmuseum ve Wolfsburgu Julií Wallner a Holgerem Broekerem. Díky vřelým vztahům mezi oběma pořádajícími institucemi, tj. Kunstmuseum Wolfsburg a Galerií Rudolfinum, se podařilo vytvořit novou, pražskou verzi výstavy, která je oproti původní zásadně rozšířená o celou řadu podstatných děl z celé Evropy. Kurátorskou trojici neuzavírá nikdo jiný než Petr Nedoma z Galerie Rudolfinum.

[album:

Výstava se pokouší hledat styčné body mezi díly 19 umělců. Všechna tato díla vznikala na různých místech a v různé době, to co je však tmelí, je právě více či méně rozdílná interpretace daného problému. Téma “já” je tu totiž v nejrůznějších rovinách a polohách rozprostřeno od dnes již ikonické instalace Menschlich od Christiana Boltanského, pokrývající zdi místnosti stovkami černobílých fotografií zmizelých lidí, až po video holandské umělkyně Fiony Tan Selhání paměti zachycující velmi působivým až filmovým způsobem problém ztráty vlastního já, zapomnění sebe sama v důsledku Alzheimerovy choroby.

FOTO: Fiona Tan

Fiona Tan: Ztráta paměti

Výstava se veřejnosti otevírá již zítra – ve čtvrtek 26. května a hned jak to bude možné, přineseme i obsáhlou recenzi. Zatím můžeme jenom doufat, že výstava Já bezesporu nezklame naše očekávání a naváže na velice úspěšné projekty, které poslední léta Galerie Rudolfinum veřejnosti představuje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Já bezesporu je nová výstava v Rudolfinu. Máme exkluzivní fotky z instalace!