Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Norman Mailer. Autor 40 děl stvořil i nejvýstižnější popis 2. světové války

Alena Menšíková

Alena Menšíková

29. 10. 2012

Norman MAiler OBR: NMNorman Mailer byl americkým prozaikem, dramatikem, básníkem a publicistou. Ve svých dílech využil osobní válečné zkušenosti. Sloužil v jihovýchodní Asii a účastnil se bojů v Tichomoří. Díky tomu je považován za autora s nejvýstižnějším popisem druhé světové války.

Norman MAiler OBR: NM

Norman Mailer v roce 1988, Zdroj: commons.wikimedia.org

Norman Kingsley Mailer se narodil 21. ledna 1923 v Long Branch v New Jersey. Jeho otec pracoval jako účetní a jeho matka se živila jako podnikatelka. Mailer měl také mladší sestru Barbaru. Po většinu mládí žila jeho rodina ve střední třídě v New Yorku v části Brooklyn.

Studia na Harvardu vystřídala válka

V roce 1939, kdy bylo Mailerovi 16 let, nastoupil na Harvardskou univerzitu. Studoval inženýrství, ale už v mladém věku měl vstřícný vztah k psaní. Napsal krátký příběh s názvem Nejlepší věc na světě (The Greatest Thing in the World) a v roce 1941 s ním vyhrál ve školní soutěži, čímž se dostal do hledáčku několika editorů a vydavatelů.

Přestože vystudoval jako inženýr, nakonec si vybral profesní dráhu spisovatele. V roce 1944 se oženil se svou bývalou spolužačkou Beatrice Silvermanovou. Krátce po svatbě však musel nastoupit vojenskou službu.

FOTO: Válka

Mailer nejvýstižněji zobrazil 2. světovou válku, Zdroj: sxc.hu

Poté, co absolvoval výcvik, byl přiřazen k 112. regimentu na Filipínách, kde vykonával povolání vojenského kuchaře až do roku 1946. Zážitky z války se staly základem pro jeho první román Nazí a mrtví (1948).

Nazí a mrtví – obraz války

Kniha Nazí a mrtví je stěžejním dílem americké válečné literatury. Na čtenáře působí depresivně a vyžaduje aktivní čtení, čtenář se musí zamýšlet a hledat v knize odkazy a spojitosti.

Věrné zachycení obrazu války vyneslo Mailerovi nominaci na Pulitzerovu a Gutenbergovu cenu a také značný finanční úspěch. Díky této knize se stal Norman Mailer uznávaným spisovatelem v pouhých pětadvaceti letech.

Nová manželka, nová kniha

V roce 1950 se Mailer se svou ženou rozvedl a vzal si Adele Moralesovou, se kterou žil na Manhattanu. Na začátku padesátých let začal psát do časopisů Dissent, Esquire a dalších. Zabýval se hlavně tématy rasy, feminismu, sexuality, politiky, literatury, kultury, drog či společnosti.

FOTO: New York

Mailer žil se svou manželkou v New Yorku, Zdroj: sxc.hu

V této době publikoval soubor všech těchto esejí pod názvem Reklama pro mě (Advertisements for Myself, 1959). S rostoucí slávou se však jeho osobní život začal otřásat v základech. Pití, drogy a násilí ho dovedly až k tomu, že probodl svou manželku kapesním nožíkem. Mailer za tento čin dostal podmíněný trest. Přestože se manželé usmířili, krátce na to se rozvedli.

Nová etapa života mu přinesla Pulitzera

Na začátku šedesátých let pracoval na změně svého životního stylu, aby si znovu vybudoval pověst uznávaného spisovatele. Publikoval sbírku básní a úspěšný avšak kontroverzní román Americký sen (1965), ke kterému ho inspirovala výše zmíněná událost s jeho ženou Adele.

Muž žijící v zajetí vzpomínek na válku totiž zabije svou ženu a její tělo vyhodí z okna, to aby smrt vypadala jako sebevražda.

Poté se začal věnovat hlavně žurnalistice. Za knihu reportáží Armády noci (1968), ve které protestoval proti válce ve Vietnamu, získal Pulitzerovu cenu. Druhou Pulitzerovu cenu dostal za dokumentární román Katova píseň (1979) o sériovém vrahovi Gary Gilmorovi.

Čtěte také: Pojďte a poslyšte Katovu píseň, vyzývá Norman Mailer

Na konci šedesátých let se Mailer začal věnovat také filmovému umění. Natočil tři experimentální filmy: Divoká devadesátá (Wild 90), Za hranicí zákona (Beyond the law) a Maidstone. V roce 1982 napsal televizní adaptaci Katovy písně a později zfilmoval i svůj román Tvrďáci netančí (Tough Guys Don´t dance, 1984).

40 knih za 84 let

V osmdesátých a devadesátých letech se vrátil k psaní a soustředil se hlavně na politická a historická témata. Navštívil Sovětský svaz a pak napsal o studené válce. V letech 1984-86 se stal prezidentem mezinárodní spisovatelské organizace PEN v Americe.

V roce 2003 vydal esej s názvem Nápady na psaní (Thoughts on Writing) o šikovnosti psaní. Po šesti manželstvích, čtyřech filmech a 40 knihách strávil Mailer poslední rok života v Provincetownu, v Massachusetts.

Posledním Mailerovým dílem byl Nevšední rozhovor s Bohem (On God: An Uncommon Conversation, 2007), teologická úvaha publikovaná pár týdnu před jeho smrtí. Norman Mailer, jenž pobuřoval, bavil i uchvacoval čtenáře po celém světě, zemřel ve věku 84 let v New Yorku 10. listopadu 2007.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Norman Mailer. Autor 40 děl stvořil i nejvýstižnější popis 2. světové války