Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Pojďte a poslyšte Katovu píseň, vyzývá Norman Mailer

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

23. 10. 2010

Norman Mailer OBR:NMNakladatelství Jota tentokrát přináší knihu poněkud netradiční; román Normana Mailera – Katova píseň, za nějž autor obdržel v roce 1980 Pulitzerovu cenu.

Norman MAiler OBR: NM

Norman Mailer v roce 1988, Zdroj: commons.wikimedia.org

Když jsem dočetla objemný Mailerův román nazvaný Katova píseň, jen jsem si povzdychla: jak já tuhle recenzi jenom napíšu? Nebude to rozhodně jednoduché, moje pocity jsou smíšené, názory rozporuplné, ale pojďme na to.

Mailer jako zručný dokumentarista

První fakt, který je důležité zmínit, je, že se jedná o román dokumentární. Tomu odpovídá nejen rozsah románu – skoro tisíc stran, ale též forma. Forma románu koresponduje s dokumentárním popisem postav, dále ji doplňuje podrobný popis širokého záběru událostí.

Příběh začíná v roce 1976, nacházíme se v americkém státě Utah, kde je Gary Mark Gilmore propuštěn na podmínku z vězení, kde pobýval celkem 14 let. Jeho dětství bylo ovlivněno spoustou lumpáren, za něž skončil v polepšovně. Po propuštění z věznice Gary navštíví své příbuzné, strýce Verna a tetu Idu, u nichž později bydlí. Gary se snaží začlenit do společnosti, ale nálepka „mukla“ ho pronásleduje. Také to, že nic pořádně neumí, ho nestaví do příliš příznivého světla.

Utah OBR: Utah

Utah

Osudovým okamžikem je pro Garyho setkání s Nicole, dvacetiletou matkou dvou dětí. Je to láska na první pohled a takříkajíc do konce života. Nicolin život ovlivnilo její dospívání, kdy střídala chlapce a velmi brzy přišla o panenství. Promiskuita pro ní není nic nepřirozeného, ba dokonce je to pro ni normální. S příchodem Garyho se však všechno změní.

Soužití s Garym však není procházka růžovým sadem, Gary si vše vynucuje násilím, krade v obchodě (nemá čas čekat ve frontě) a když Nicole uhodí, dojde jí, že Gary nebude tím mužem typu žili spolu až navěky. Po tom, co si Nicole tajně začne s jiným mužem, Garymu dochází trpělivost. Prostě si pro něj dojede, přinutí ho lehnout si na zem a nemilosrdně ho střelí do hlavy. U jedné vraždy však nezůstane, druhou obětí je recepční jednoho malého penzionu. Zatímco manželka odejde nakrmit malé batole, je její manžel na pokraji života. Prásk a je po něm. Proč ho Gary zabil? On vlastně neví.

Popravit či nepopravit?

Následné dopadení policií a převoz do věznice je už logickým vyústěním příběhu. To nejlepší má však teprve přijít. Gary je soudem odsouzen k trestu smrti zastřelením, na němž sám trvá, což probudí americkou veřejnost. Poprava je několikrát odložena, začínají se slétat novináři, filmoví producenti a ostatní supi, aby se také přiživili na příběhu v té době asi nejznámějšího vězně. Uskuteční se trest smrti i v takové zemi, jako je Amerika?

Mormonský chrám OBR: MCH

Mormonský chrám

Román je podrobným psychologickým pohledem na osobu Garyho Gilmora. Precizní Mailerovo zpracování, na němž pracoval dlouhou dobu, vychází z autentických záznamů i přímých rozhovorů nejen s příbuznými odsouzeného vězně Gilmora, ale i s právníky a ostatními lidmi, kteří mu stáli po boku. Garyho psychika je popsána opravdu bravurně – sobec, jenž přesvědčí svou lásku Nicole, aby s ním spáchala ve stejný okamžik sebevraždu, nebo kajícník zpytující své svědomí? Dokumentární ráz také podporuje členění knihy do krátkých odstavců, jež připomínají spíše úryvky z deníku.

Tisíc tváří Garyho Gilmora

Katova píseň OBR: KP

Katova píseň Zdroj: jota.cz

Po dočtení románu rozhodně nemáte jasno. Gary Gilmore je postavou složitou, násilnickou i chápavou, milující i nenáviděnou. Jeho nálady se střídají jako jarní počasí, svoje činy neumí vysvětlit, vše se mu promítá jako film, do něhož nemůže zasáhnout. To celé zasazené do prostředí mormonů. Správným kořením je také zasazení do prostředí věznice, spolu s některými slangovými výrazy, hlavně pro sexuální uspokojení.

Mormoni = církev sídlící ve státě Utah, která věří v manželství na věčnost. Velký důraz kladou na rodinu, její členové se spolu setkají i po smrti.

Mailerovi se podařil vcelku husarský kousek; popis příběhu, jemuž nejen dokážete snadno uvěřit, ale který vás dokáže i vtáhnout do dění, příběhu často zdlouhavého hlavně kvůli epizodám hlavních i vedlejších postav i příběhu napínavého (při honičce Garyho s policií). Příběhu, kdy si říkáte: tak chytí toho hajzla už? Popraví ho nebo ne? Román o palčivých tématech, jako je sebevražda, drogy, alkohol, socializace vězňů nebo o tom, zda skutečně má trest smrti smysl, si přečtěte sami. Třeba na některou z otázek konečně najdete odpověď.

Český název: Katova píseň
Název originálu: The Executioner´s Song
Autor: Norman Mailer
Překlad: Vladimír Uchytil
Počet stran: 947
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydavatel: Jota, Brno: 2010
Doporučená cena: 478 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Pojďte a poslyšte Katovu píseň, vyzývá Norman Mailer