Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Noc literatury 2011 uvede knižní festival Svět knihy

Redakce

Redakce

9. 5. 2011

FOTO: KnihaZajímavá místa, zajímaví lidé a především zajímavé knihy – to vše vás čeká večer 11. května v pražské Libni v rámci literárního happeningu Noc literatury. Touto nocí zazní vybraná díla současné evropské literatury ústy známých českých osobností na běžně nepřístupných místech hrabalovské pražské čtvrti.

FOTO: Stánek s knihami

České osobnosti představí 20 evropských knižních titulů, Foto: Jakub Ehrenberger, Topzine.cz

Pod záštitou Českých center a pražského sdružení zahraničních kulturních institutů EUNIC se během Noci literatury představí 20 knih z 20 evropských zemí. Letošními hosty Noci literatury budou země Severní Ameriky – Kanada a USA. Za Českou republiku byla vybrána kniha Moniky Zgustové V rajské zahradě trpkých plodů.

Noc literatury je předvojem knižního festivalu Svět knihy, který začíná ve čtvrtek. Literární noci se zúčastní i někteří autoři čtených knih, například autor knihy o atentátu na Heydricha HHhH Laurent Binet, dále polský prozaik dokumentarista a scénárista Andrzej Bart a v neposlední řadě jeden z nejčtenějších finských spisovatelů za posledních dvacet let Kari Hotakeinen.

Libeň odhalí kouzlo opomíjených zákoutí

Dějištěm pátého ročníku Noci literatury bude Libeň. Tato pražská čtvrť je spjata se jménem Bohumila Hrabala, který zde několik let pobýval. Návštěvníci mohou zároveň s literaturou poznat dosud opomíjená místa této jinak nevýrazné čtvrti, například Libeňský zámek, Grabovu vilu, libeňskou synagogu, ale i prozaičtější prostor libeňského plynojemu.

„Festival úspěšně podněcuje nezvyklá a pozoruhodná setkání se současnou krásnou literaturou na obvykle přehlížených místech. Je proto skutečnou platformou pro mezikulturní dialog. Festival Noc literatury, jakož i podpora EU pro literární překlady, napomáhají šíření literárních děl mezi zeměmi, které jsou mocným nástrojem pro lepší porozumění mezi lidmi v Evropě i na celém světě,“ říká Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, které je generálním partnerem projektu.

FOTO: Jiří Langmajer a Klára Issová

Jiří Langmajer a Klára Issová přečtou úryvky z knih v průběhu kulturního večera, Zdroj: Divadlo Pod Palmovkou

Knihy v českých překladech budou číst například Jiří Langmajer, Miroslav Táborský, Marek Vašut, Jan Budař či Jaroslav Rudiš. Čtení budou probíhat souběžně v pravidelném půlhodinovém intervalu na 20 místech Libně. Návštěvníci si mohou zvolit, který patnácti minutový úryvek si poslechnou nejdříve a následně se mohou vydat na další lokace, na kterých bude probíhat Noc literatury.

Prostřednictvím sítí Českých center a EUNIC se budou prezentovat literární díla současných evropských autorů i v zahraničí. Do projektu se zapojilo celkem 20 evropských měst. „Skutečnost, že se projekt koná simultánně napříč evropskými městy, mu dodává na přitažlivosti a výjimečnosti. Jsem hrdá, že mohu být součástí Noci literatury a že mohu podporovat evropskou literaturu,“ říká Rosie Goldsmith, předsedkyně Noci literatury v Londýně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Noc literatury 2011 uvede knižní festival Svět knihy