×
TOPZINE.cz

Nevyšla vám novoroční předsevzetí? Staňte se knihomolem!

 

FOTO: ČteníZapomeňte na tradiční novoroční předsevzetí, která stejně ve většině případů končí fiaskem. Zkuste se věnovat něčemu užitečnému. Nechte se vtáhnout do světů dobrodružných příběhů a zajímavých postav. Zkrátka a dobře: staňte se knihomolem!

FOTO: Čtení
Zapomeňte na tradiční novoroční předsevzetí. Staňte se knihomolem!, Foto: Barbora Bednaříková, TOPZINE.cz

Jaký vlastně knihomol je? Typickým znakem je v první řadě láska ke knihám. Můžete se s ní narodit, ale je možné si ji i vypěstovat. Knihomol miluje příběhy, a to všech žánrů. Každá kniha v sobě totiž skrývá neopakovatelná dobrodružství a i při druhém čtení je možné objevit stále nové a nové skutečnosti nebo spojitosti.

Knihovna jako druhý domov

Každý správný knihomol vlastní samozřejmě také členský průkaz do knihovny. A v některých případech vlastní průkazů hned několik. V knihovně tráví hodiny a hodiny, a to nejen kvůli studijním povinnostem, ale rád ji využívá i ve svém volném čase.

Knihomolové se zaměřují na různé oblasti. Zapálený čtenář má mít přečtený alespoň jeden výtisk z každého literárního období. Erbenovu Kytici nebo Máchův Máj, klasická díla české literatury, zná zkrátka velice dobře. Čest svému jméno dělá pak knihomol tehdy, pokud umí přeříkat úryvek z některého díla.

Že jsou knihy nudné? Nejúspěšnější knihou roku 2012 je porno pro maminky, táhne i Krtek

Knihomol má ale přehled i o světové literatuře. Zejména realističtí autoři se v obci knihomolů těší značné oblibě. Tolstoj, Turgeněv či Gogol obvykle zaujímají významné místo v jejich domácí knihovně.

Knihomol je zkrátka člověk sečtělý, má přehled a orientuje se v tématech z různých oborů. Jeho heslo zní: Kolik knih jsi přečetl, tolikrát jsi člověkem.

FOTO: Poznámky v sešitě a brýle na čtení
Co takový knihomol celý den dělá?, Zdroj: sxc.hu

Pokud si myslíte, že knihomolové sedí jen zavření doma se svou knihou, pletete se.

Co knihomol dělá?

Neustále totiž někam spěchají, třeba do zmíněné knihovny, ale jejich oblíbeným cílem jsou také literární kavárny a čajovny. Právě tady mají možnost setkat se s podobně zajímavými jedinci, poklábosit o literárních novinkách, drbech ze zákulisí, a zároveň vyměnit i nějaké ty rady. Rádi navštěvují literární kluby, autogramiády spisovatelů či spisovatelek nebo literární přednášky a besedy. Nenechají si samozřejmě ujít ani předávání literárních cen.

Čtěte také: Dobrá zpráva pro fanoušky Dana Browna: právě dopsal nový román Peklo

Dalším oblíbeným místem jsou antikvariáty. Knihy zde sice nevoní novotou, zato v sobě skrývají nepopsatelné kouzlo a možná i nějaké to tajemství. Za takové poklady neváhají knihomolové utratit nemalé peníze.

Představa, že knihomol musí být jen nudný, nezajímavý člověk s brýlemi a knihou v ruce, je zkrátka mylná. S knihomolem můžete klábosit a polemizovat na jakékoli téma, rád vám doporučí kvalitní knihy nebo upozorní na zajímavé novinky, které určitě stojí za přečtení. V neposlední řadě vás také rád seznámí se zajímavými osobnostmi.

Tak co, patříte mezi knihomoly?

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..