Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nevinnost na DVD: Vážná atmosféra vládne na povrchu i pod ním

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

29. 11. 2011

Nejnovější film Jana Hřebejka má opět silné téma. Klame tělem, není tím, čím se zdá být. Jednotlivé příběhy postav se promyšleně vykreslují, aby se nakonec spojily do jednoho cynického celku. Kdo je tou pravou obětí?

Aňa Geislerová jako Lída zklamaná životem, Zdroj: distributor filmu

Aňa Geislerová jako Lída zklamaná životem, Zdroj: distributor filmu

Film

Nejsvrchnější dějová linka tohoto snímku vypráví o lékaři, který je obviněn ze znásilnění nezletilé dívky. Je proti němu vedeno vyšetřování, které je možná motivováno osobní pomstou. Film rozhodně nepostrádá prvky detektivky. V průběhu celé devadesáti osmi minutové stopáže nepřestáváme pátrat po pravdě. A že je skutečně zapeklitá. Čtrnáctiletá Olinka (Anna Linhartová) vůbec netuší, že svou láskou k Tomášovi (Ondřej Vetchý) odjistí rovnou dvě časované bomby.

Aňa Geislerová je uznávaná česká herečka. Zazářila ve filmech Requiem pro panenku (1992), Návrat idiota (1999) a Kráska v nesnázích (2006). Je držitelkou čtyř Českých lvů, například za roli ve snímku Želary (2003).

Nevinnosti vévodí nálada dramatu. Prostupuje celou dějovou linkou a divák nakonec zjišťuje, že vážná situace není jen tam, kde ji na první pohled vidíme, ale i někde hluboko uvnitř, v soukromé sféře viny a neštěstí. Konečná pointa je mrazivá a upustí nad ní slzu nejedno oko.

Nejen o tom, jak se natáčí na pitevně, nám povyprávěla Aňa v exkluzivním rozhovoru

V hereckém obsazení vidíme především samé známé či alespoň povědomé tváře. Počínaje Aňou Geislerovou, Ondřejem Vetchým a Luďkem Munzarem, konče Annou Linhartovou, Zitou Morávkovou a Hynkem Čermákem. Všichni herci dostali skrze své postavy dostatečně velký prostor se projevit a opravdu si svůj charakter prožít.

K tomu jim samozřejmě pomohl výborný scénář, který měl tu snahu vykreslit a přiblížit divákům povahy a osudy jednotlivých hrdinů. Scény promyšleně odhalují či naopak skrývají jisté skutečnosti a prokreslují jednotlivé vztahy mezi charaktery. Divák se ocitá naprosto v zajetí rozmaru filmových tvůrců. Mají ho přesně tam, kde ho chtějí mít. V jednu chvíli postavám věříte a v následné minutě je zaseto zrnko pochybnosti.

Prahnete po hlubším zamyšlením nad Nevinností? Přečtěte si obsáhlejší kinorecenzi!

Jako celek se příběh odvíjí svižně a na konci působí jako puzzle, osud postavy A přesně zapadne do osudu postavy B. Rozhodně to není film na jedno zhlédnutí. Nestihnete si totiž dostatečně vychutnat všechno to filmařské umění, náznaky a kličky dějové linky.

DVD

Film si užijete ve výborné kvalitě s velkým rozlišením. K dispozici je český originál a české titulky pro neslyšící.

Disk obsahuje tři bonusy. Prohlédnout si můžete fotogalerii, Vladivojna La Chia – obrazy či vynechané scény, které nabízejí další pohled do tvůrčího záměru filmařů a odkrývají i jiné zamýšlené varianty.

Nevinnost

Drama
Česko, 2011, 98 min

Režie: Jan Hřebejk
Hrají: Ondřej Vetchý, Zita Morávková, Aňa Geislerová, Hynek Čermák, Anna Linhartová, Alena Mihulová, Rebeka Lizlerová, Miroslav Hanuš, Luděk Munzar, Daniel Czeizel

Zvuk: český 5.1, český 2.0
Titulky: české pro neslyšící
Bonusy: Fotogalerie, Vladivojna La Chia – obrazy, Vynechané scény

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nevinnost na DVD: Vážná atmosféra vládne na povrchu i pod ním