Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Nepřizpůsobiví Na zábradlí. Besední cyklus zahájí politik Jan Ruml

Nová sezona patří v Divadle Na zábradlí Nepřizpůsobivým. Kromě divadelních her se diváci mohou každou poslední neděli v měsíci těšit na pravidelnou porci tematických besed. Jako první se v neděli 30. září od 19 hodin rozpovídá politik Jan Ruml.

FOTO: Jan Ruml

Sérii debat s mottem Nepřizpůsobiví v září zahájí politik Jan Ruml Zdroj: DNz

Nepřizpůsobivost v politice, to je motto první besedy nové sezony Divadla Na zábradlí s titulem Nepřizpůsobiví. Debatovat přijde Jan Ruml, politik a aktivista v oblasti lidských práv, jenž se nepřizpůsobil minulému režimu, který mu mimo jiné vzal možnost studovat na vysoké škole.

V roce 1977 podepsal Chartu 77 a v roce 1979 se stal členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Později například spoluzakládal samizdatové Lidové noviny, od listopadu 1989 pracoval v Nezávislém tiskovém středisku. Na začátku roku 1990 se stal mluvčím Charty 77 a spoluzakládal také týdeník Respekt.

Čtěte také: Nepřizpůsobiví ovládnou Divadlo Na zábradlí

Jan Ruml prošel i nejvyšší politikou. Po roce 1989 působil jako náměstek ministra vnitra a zmocněnec vlády pro otázky uprchlíků. V roce 1992 byl za ODS zvolen poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění a v letech 1992 až 1997 vykonával funkci ministra vnitra České republiky. V roce 1998 spoluzaložil stranu Unie svobody, v jejíž barvách působil jako poslanec i senátor. Před dvěma lety vstoupil do Strany zelených.

FOTO: Divadlo Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí letošní sezonu sází na politické divadlo Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Besedy s osobnostmi, které mají k tématu Nepřizpůsobiví čím přispět, budou provázet celou sezonu 2012/2013. Divadlo Na zábradlí je bude hostit každou poslední neděli v měsíci. Některá setkání navíc doprovodí fotografická či filmová projekce nebo hudební doprovod.

Po Janu Rumlovi se 28. října představí režisér a filmový pedagog Karel Vachek. Kromě besed čeká na diváky několik premiér politicky laděných her z per dramatických velikánů Bertolda Brechta nebo Antona Pavloviče Čechova.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nepřizpůsobiví Na zábradlí. Besední cyklus zahájí politik Jan Ruml