Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Německo počítá utonulé v důsledku veder již na desítky. Jen v Bavorsku 59

ČTK

ČTK

14. 8. 2015

Zatímco západ Německa se připravuje na příchod bouřek a ochlazení, východ země a také středoevropské státy nadále sužují tropická vedra. Například na Slovensku platí celoplošná nejvyšší výstraha před horkem. V Německu si horké léto dosud vyžádalo desítky utonulých.

bazen_alkohol_vino_utonula_zena_topit_se

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Jen v bavorských jezerech a řekách zahynulo podle DPA do začátku srpna nejméně 59 lidí. Lidé umírali i v Bodamském jezeře. Naopak bez utonulých se zřejmě obešla sezona u pobřeží Severního moře a Baltu.

Horké počasí znamená značnou zátěž na lidský organismus, ohroženi jsou především senioři a děti. Slovenská záchranná služba hlásí, že dnes už pomáhala 116 lidem, kteří zkolabovali z vedra, ve středu takto zasahovala 84krát. Od počátku týdne záchranáři podnikli téměř 400 takových zásahů.

Rakouská spolková země Dolní Rakousy, která sousedí s jihem ČR, kvůli enormnímu suchu zakázala ve všech lesích zakládat ohně a kouřit cigarety. Těm, kteří nařízení nebudou dodržovat, hrozí pokuta až 7272 eur (zhruba 200.000 korun), případně čtyři týdny za mřížemi.

Nynější vlna veder ve střední Evropě se pomalu chýlí ke konci, na západě Německa již na odpoledne meteorologové nevylučují bouřky, které pak plně propuknou v noci na pátek. Výjimkou bude pouze východ Německa, kde bude ještě slunečno a teploty až 37 stupňů Celsia. Bouřky na východ dorazí až v noci na sobotu. Očekává se pokles teplot i pod dvacet stupňů.

Bouřková fronta bude poté postupovat přes Českou republiku na východ. V Česku se postupné ochlazování čeká od soboty. Na Slovensku slibují meteorologové výraznější ochlazení až od pondělí, do soboty předpovídají odpolední teploty 36 až 38 stupňů Celsia.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Německo počítá utonulé v důsledku veder již na desítky. Jen v Bavorsku 59