Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Nejzajímavější muzea medicíny: od menstruace po psychiatrii

Redakce

Redakce

1. 3. 2013

Vědecká muzea se často věnují úzkému problému v rámci svého oboru. Není se proto čemu divit, že se na poli medicíny urodilo velké množství divných muzeí k navštívení. Představíme si muzeum lékáren, muzeum duševního zdraví i muzeum menstruace.

OBR: Anatomická madona ze Semmelweisova muzea v Budapešti. Zdroj:semmelweis.museum.hu

Anatomická madona ze Semmelweisova muzea v Budapešti. Zdroj: semmelweis.museum.hu

Medicínská muzea se nejčastěji věnují historii medicíny. Vděčným tématem je i lidské tělo, mnoho muzeí se zabývá anatomickými modely či anomáliemi. Samostatnou kapitolou jsou muzea slavných lékařů, muzea lékáren nebo muzea věnující se jednotlivým nemocnicím. Vybrali jsme pro Vás pestrou směsici těch nejzajímavějších z celého světa.

Muzeum historie medicíny, Paříž

OBR: Historické naslouchátko

Kromě jiných podivností v pařížském muzeu vystavují i toto historické naslouchátko. Zdroj:collstuffinparis.com

Jedna z nejstarších sbírek medicínských předmětů v Evropě vznikla na Descartově Univerzitě v Paříži. Obsahuje strašidelné stroje, divné anatomické modely a zvláštní protézy. Specialitou je také deska stolu vykládaná částmi lidského těla na způsob drahokamů nebo podivné naslouchátko z mušle. Muzeum, otevřené v roce 1905, zabírá pouze jedinou místnost, ale i samotný prostor rozhodně stojí za zhlédnutí.

Muzeum sultána Bajezida II., Edirne

OBR: Muzeum sultána Bayezida II. v Edirne

Muzikoterapie v tureckém muzeu věnovaném nemocnici založené sultánem Bajezidem II. v Edirne. Zdroj: salikmuzesi.trakya.edu.tr

Sultán Bajezid II. založil v Edirne v roce 1484 veřejnou nemocnici. Postupem času se začala specializovat na duševní nemoci a proslula svým humánním a pokrokovým přístupem. Byla zde provozována muzikologická terapie, hra na hudební nástroje, léčba za pomoci zvuků vody. Tuto oblast dnes představuje muzeum, na nějž byla nemocnice přestavěna v roce 1997. Koncept živého muzea je realizován s použitím figurín a zvuků, které mají přiblížit návštěvníkovi podmínky léčení.

Semmelweisovo muzeum, Budapešť

OBR: Porodnické nástroje a literatura Ignáce Filipa Semmelweise

Porodnické nástroje a literatura Ignáce Filipa Semmelweise. Zdroj: Semmelweis.museum.hu

Zachránce matek, Ignác Filip Semmelweis (1818–1865), byl maďarský lékař žijící ve Vídni. Jeho největším přínosem pro medicínu byl objev příčiny horečky omladnic – nedostatečná hygiena lékařů, kteří přenášeli infekci z pitvaných mrtvol na rodičky. Semmelweisem navrhovaná opatření byla však zavedena až mnoho let po jeho smrti. Muzeum, otevřené na jeho počest v rodném domě v Budapešti, se zabývá historií západní medicíny, shromažďuje ale také předměty spojené se Semmelweisem a jeho dobou.

Siriraj Museum, Bangkok

OBR: Tradiční thajská medicína v Muzeu Siriraj v Banghkoku

Oddělení tradiční thajské medicíny v Siriraj Museu. Zdroj: si.mahidol.ac.th

Toto muzeum je stejně jako mnoho dalších součástí nemocnice. Je rozděleno do šesti samostatných částí. Pro Evropana bude mít jistě svou přitažlivost také oddělení thajské medicíny, tradiční medikamenty jsou k zakoupení v muzejním obchůdku. Nejzajímavější je oddělení anatomických modelů, které obsahuje řadu anomálií, mezi nimi siamská dvojčata, ručně vypreparovaný kompletní nervový a kardiovaskulární systém, kostra zakladatele muzea.

Muzeum duševního zdraví, Wakefield

OBR: Svěrací kazajka z muzea ve Wakefieldu

Svěrací kazajka uklidňovala psychiatrické pacienty v dobách, kdy je nebylo možné uklidnit sedativy. Zdroj: wakefieldasylum.co.uk

V roce 1808 byl ve Wakefieldu založen útulek pro duševně choré, který byl později přejmenován na Stanley Royd Hospital. Historii této nemocnice barvitě dokumentuje muzeum, jehož obsah by se dal vztáhnout na další ústavy tohoto rázu v Anglii. Vystaveny jsou fotografie a architektonický model areálu, fotografie pacientů a ošetřovatelek a také léčebné pomůcky. Je tu zrekonstruována vypolštářovaná cela.

Muzeum menstruace a ženského zdraví

OBR:Reklama na menstruační pás Hickory z roku 1925.

Reklama na menstruační pás Hickory z roku 1925. Zdroj: mum.org

Zakladatelem a ředitelem muzea menstruace je muž jménem Harry Finley. Dozvíte se tu o menstruaci vše. Nejzajímavějším oddílem je historie hygienických potřeb. Najdete tu informace o speciálním spodním prádle, reklamy na tampony z šedesátých let, reklamy na vložky z let třicátých. Samostatnou kapitolou je tvorba umělkyň reflektující téma muzea. Muzeum je zatím pouze internetové, ale možná se dočkáme i kamenné podoby.

Muzeum lékárnictví, Kyjev

OBR: Rekonstrukce proslulé lékárny v kyjevském muzeu.

Rekonstrukce proslulé lékárny v kyjevském muzeu. Zdroj: mykiev.info

Slavný kyjevský lékárník Johann Heiter založil v dnešní budově muzea lékárnu už v roce 1728. Všechny léky sám vyráběl z přírodních surovin. Jeho lékárnická kniha s návody i cenami jednotlivých medikamentů je vystavena v expozici spolu se starožitnou výrobnicí léků. Návštěvnicky nejoblíbenějšími místnostmi jsou alchymistova laboratoř, místnost lidového léčitele a mnichova cela. Další muzea, tentokrát ta nejmorbidnější, jsou představena v tomto článku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejzajímavější muzea medicíny: od menstruace po psychiatrii