Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Největší z Čechů na DVD: Rekordmani do cirkusu nepatří

Jan Novotný

Jan Novotný

13. 6. 2011

FOTO: Největší z ČechůJeden umí to, druhý zase tohle. Jenže je mezi námi taky pár výjimečných jedinců, kteří to umí daleko líp a přesvědčivěji než všichni ostatní. A jak už to tak bývá, častěji je jim přisuzována nálepka pouťové atrakce než rekordmanů. Jenže už málo lidí ví, jaké že příběhy za touhle škatulkou stojí.

FOTO: Největší z Čechů

No ještě jedna by se vlezla, Zdroj: distributor filmu

Film

A právě proto (a taky kvůli penězům) se porotou nedoceněný filmový režisér (Jaroslav Plesl) pouští do ne zrovna jednoduchého úkolu, a to přiblížit lidem rekordmany tak trochu z lidské stránky. Společně pak s týmem – producentkou, která toho moc nenamluví, ale za to umí řešit každý problém (Simona Babčáková), vypitým kameramanem (Jiří Vyorálek) a sebevědomou zvukařkou (Johana Švarcová) – odjíždějí do Pelhřimova, metropole českých rekordmanů.

Přečtěte si podrobnou recenzi na mistry svých oborů

Takže pokud vás zajímá, kolik je třeba nasbírat čtyřlístků na rekord, nebo chcete zjistit, jak že se dá vlastníma rukama převrátit favorit, na film se vlastně ani dívat nemusíte. Člověk se to ani nedoví. Což je velká škoda, když už na rekordech Největší z Čechů stojí. Tím, že se z filmu stává více méně natáčení z natáčení, není nijak více přiblížen jediný osud těch výjimečných, neprávem také nazývaných blázni.

FOTO: Nejvetsi z Cechu

Kolik stovek nožiček asi dělá rekord?

Vysvětlení je jednoduché. Kdyby se opravdu film zabýval detailním osudem každého rekordmana, těžko by se dostal do českých kin, a ještě hůř by ho šlo zařadit mezi české komedie. Z filmu chvíli září humor, chvíli si člověk klepe na čelo, proč že se to auto v zapadlé vesničce válí po střeše, a dokonce je svědkem momentů na psychiku. Přesně tak. Snímek zachází do roviny osudů nešťastných tvůrců, a tedy místo toho, co je například potřeba k pití piva pod vodou, se dozvídáme, jak je někdy těžké a psychicky náročné natočit snímek v tuzemských vodách.

Jenže mě jako diváka víc zajímá právě ten rekordman než problémy tvůrců, ať už osobní nebo profesní. To už tady bylo. Přece jen má šéf Agentury Dobrý den (Igor Bareš) pravdu. Lidé jsou za své výkony, kterými se vymykají dnešní šedi, sice oceněni zápisem do knihy rekordů, ale to je všechno.

V konečném výsledku film předvádí až na jeden aspekt již dávno známé skutečnosti. A který že to je ten zbrusu nový? Pokud vás vždycky zajímalo, kde to ten slavný Pešek chodil okolo, ve snímku s šesti nominacemi na nejlepší ženský herecký výkon a sedmi nominacemi na Českého lva odpověď určitě najdete.

DVD

Na disku samotném není k nalezení nic zvláštního. Kromě opravdu odpudivé hudby, která je nejenže puštěna jako doprovod v menu, ale i ve filmu samotném, máme na výběr pouze tři záložky. Spuštění filmu, výběr kapitol a nastavení. V něm je možno navolit kvalitu na Dolby Digital 2,0 nebo plný rozsah kanálů v klasické variantě DD 5,1. Kromě toho tu lze také spustit anglické nebo české titulky. V české variantě je přepis místy malinko rozlišný.

Kdo čeká bonusy třeba jen o jednom rekordu nebo rozhovor s tvůrci, bude zklamán. Bonus zde nenalezneme ani jeden. Škoda, když už se těm výjimečným film nevěnuje naplno, mohl jim dát pár minut navíc v bonusech.

Největší z Čechů

Komedie
Česko, 2010, 95 min

Režie: Robert Sedláček
Hrají: Simona Babčáková, Jaroslav Plesl, Johana Švarcová, Jiří Vyorálek, Igor Bareš, Marek Taclík, Jan Hřebejk, David Švehlík, Aňa Geislerová, Igor Chmela, Martin Myšička, Pavel Göbl, Robert Mikluš, Michal Bumbálek

Zvuk: český (DD 2,0 a DD 5,1)
Titulky: české, anglické
Bonusy:

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Největší z Čechů na DVD: Rekordmani do cirkusu nepatří