Často se hovoří o tom, že se české vysoké školy umisťují až od třetí stovky nejlepších univerzit světa. Ale známe školy, které podobným žebříčkům kralují?
V dnešní době mohou studenti studovat prakticky kdekoliv. Pomyslné dveře možností jsou doširoka otevřené, tak proč jich nevyužít a nezkusit studium na těch nejlepších školách světa.
Jako každoročně, i letos na podzim byl zveřejněn žebříček hodnocení nejlepších vysokých škol světa. Při sestavování World Universtiy Ranking autoři vycházeli z dat společnosti Thompson Reuters.
Každá škola byla hodnocena podle třinácti kritérií. V potaz se brala například úroveň vyučování, výzkum nebo mezinárodní spolupráce.
[table id=111 /]
Žebříčky vedou školy z USA
V první patnáctce najdeme hned jedenáct amerických univerzit, a z toho čtyři školy proslulé Ivy League.
Mezi prvním a desátým místem jsou natolik malé rozdíly ve výsledku, že je v podstatě jedno, která ze škol je pro ten daný rok nejlepší. Příkladem mohou být Harvard a Stanford, které mají na desetinu procenta stejný výsledek.
[table id=112 /]
Letos zvítězila technika
První místo tentokrát obsadila univerzita California Institute of Technology, kterou můžete znát pod zkratkou Caltech. Škola byla založena roku 1891 a od té doby stačila vychovat hned sedmnáct držitelů Nobelovy ceny.
Studenti si zde mohou vybírat mezi šesti oborovými okruhy – biologie, chemie a chemické inženýrství, inženýrství a aplikovaná věda, vědy o vesmíru a geologii, humanitní a sociální vědy a fyzika, matematika a astronomie.
Škola je ve světě techniky a inženýrství velmi známá svou úzkou spoluprací s NASA.
Zabodovala také Británie, tradičně
V první desítce najdeme všechny stálice vysokoškolského nebe. Vedle prestižních škol z Velké Británie, Oxfordu a Cambridge, také břečťanové univerzity Harvard a Princeton, Stanford nebo Berkley. A samozřejmě také slavný Massachusetts Institute of Technology, který se vedle inženýrství a nových technologií zaměřuje i na ekonomii, lingvistiku nebo politické vědy.
Univerzita jako firma
Společným rysem těch nejlepších škol světa je fakt, že jsou soukromé. A chovají se jako jakákoliv jiná firma. Investují a jsou schopné vydělat peníze, aby zajistily plná stipendia nadaným studentům, kteří by si školné jinak nemohli dovolit.
Mohou zaplatit skutečně kvalitní učitele, plnohodnotně podporovat výzkum nebo studentům nabídnout kvalitní vybavení.
Takový koncept vysokého školství je u nás v době, kdy se debaty točí kolem nového vysokoškolského zákona, přinejmenším inspirativní.