Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Čechů studuje v USA méně, Američanů u nás více

Zuzana Černá

Zuzana Černá

23. 11. 2010

V České republice studuje rok od roku více Američanů. V akademickém roce 2008/2009 u nás studovalo 3 664 studentů ze zámoří, což je meziroční nárůst o sedm procent. Uvádí to statistika o mezinárodní akademické mobilitě Open Doors americké organizace Institute of International Education. Čechů je ve Spojených státech ale méně. Loni tam chodilo do školy 828 českých vysokoškoláků. To je o 11 procent méně než v předchozím roce.

Studium v zahraničí je víc než jen škola, Zdroj: panrimo.com

Regionální koordinátorka oficiální informační sítě Education USA Ann Merrill k počtu studujících z České republiky v USA uvádí: „Spojené státy i přes nepříznivou finanční situaci zůstávají pro české studenty atraktivní kvůli kvalitě a prestiži, která je spojena s titulem z americké vysoké školy.“

Stále vysoká čísla vypovídají o tom, že USA zůstávají pro Čechy atraktivní destinací i přes ekonomickou krizi. Počty Američanů u nás výrazně rostou již řadu let po sobě a za uplynulé desetiletí se ztrojnásobily. Většina amerických studentů ovšem na rozdíl od českých studujících v USA tráví v ČR pouze semestr nebo školní rok.

Česká republika je pro Američany v žebříčku zemí, které si pro studium volí, čtrnáctá. Mezi postkomunistickými zeměmi, včetně velkých zemí jako Polsko a Rusko, dokonce zaujímá se značným odstupem vedoucí postavení.

Kam jezdí Američané studovat?

1. Velká Británie

2. Itálie

3. Španělsko

4. Francie

5. Čína

14. Česká republika

„Růst počtu studentů je kombinací cenové dostupnosti pobytu v České republice, popularity Prahy v USA a nových partnerství mezi českými a americkými vzdělávacími institucemi,“ komentuje statistiku Jakub Tesař z Fulbrightovy komise. „Bohužel většina amerických studentů stále studuje buď v programech připravených svými vlastními univerzitami, nebo v rámci programů amerických agentur. I přes zlepšení, které nastalo v připravenosti českých vysokých škol v posledních letech, by české univerzity mohly zájem Američanů využívat ještě více,“ dodává Tesař.

Podle Allana E. Goodmana, prezidenta a výkonného ředitele Institute of International Education v New Yorku, jsou USA i nadále cílem více zahraničních studentů než jakákoliv jiná země na světě. „Aktivní interakce mezi americkými a mezinárodními studenty v amerických posluchárnách dává studentům hodnotné dovednosti, které jim umožňují spolupracovat napříč kulturami a přes hranice zemí a společně se podílet na řešení globálních problémů v budoucnosti,“ nastiňuje Goodman dlouhodobé dopady mezinárodních studijních pobytů.

Open Doors 2010 dále uvádí, že na podzim roku 2009 nastoupilo na americké kampusy o 1 procento více zahraničních studentů. Školy však nezaznamenaly takový příliv nových studentů jako v předchozích letech.

Průzkum Open Doors z roku 2008/2009 poprvé zaznamenal pokles počtu Američanů, kteří vyjíždí studovat do zahraničí. Pád není nijak dramatický, přesto je to první snížení za 25 let, kdy průzkum běží. Novým trendem je směřování více amerických studentů do dosud spíše netradičních destinací, tedy hlavně mimo západní Evropu.

Evropa přitáhla 55 procent vyjíždějících studentů, ale její váha během let postupně klesá. Největší nárůst zájmu zaznamenala Afrika, její podíl ovšem zůstává malý.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čechů studuje v USA méně, Američanů u nás více