Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejlepší české filmy roku 2010: A vy jste se už nabažili komunismu?

Redakce

Redakce

25. 12. 2010

Češi chodí obecně na své domácí filmy častěji než diváci z jiných evropských zemí. Byli jste i vy letos alespoň jednou v kině na českém filmu? Nebo hledáte nějaký tip? Přečtěte si, které české filmy jsou podle rubriky Film a TV za rok 2010 nejlepší!

V rubrice Film a TV vyhrál Občanský průkaz - a co u vás?, Zdroj: distributor filmu

Jako každý rok letos do kin dorazily filmy od režisérů se zvučnými jmény, ale i méně nápadné snímky, na něž zašly pouhé tisíce diváků. U redaktorů a redaktorek rubriky Film a TV zvítězil jednoznačně Občanský průkaz, který nabízí zase nový pohled na dobu komunismu. Ondřej Trojan už dříve natočil Želary, jež byly dokonce nominovány na prestižního Oscara. Letos vypustil do světa hořkou komedii, která na vás dýchne jak těžkou atmosférou 70. let v Československu, tak i krásou přátelství mezi dospívajícími kluky.

V patách se Občanskému průkazu drží komedie Ženy v pokušení, na niž chce Jiří Vejdělek v příštím roce navázat Muži v naději. V internetových anketách také často vítězí loutkový film pro děti i dospělé Kuky se vrací od tria Svěráků. Filmoví kritici spíše oceňují Pouta, jež také pojednávají o komunismu u nás, ačkoli trochu drsněji. Vypadá to, že jsme zapomněli na majstrštyky Kajínek nebo Román pro muže, ale věřte, že ty nás opravdu nenadchly.

Radek Lang (editor Filmu a TV)

Letos jsem neviděl žádný nejlepší český film, páni filmaři by se měli mnohem víc snažit. Vymlouvat se na rozpočty není na místě. V prvé řadě to chce nová témata, o kterých točit. Komunismus je mrtvý, proč se k němu neustále vracet a opomíjet problémy dneška? Stačí, že se z něj filmově těžilo posledních dvacet let. Proč by u nás nemohla vycházet existenciální dramata lidí na okraji dnešní společnosti? Proč by se u nás nemohlo natočit kvalitní sci-fi (jde to i bez efektů a velkého rozpočtu, když je slibný scénář)? Chce to nové nápady, nové vůdčí osobnosti a nové publikum, které nebude chtít neustále svůj příděl stupidních komedií a plytkých pseudonostalgických exkurzí do minulosti.

Pavlína Nouzová (zástupkyně editora Filmu a TV, recenzentka)

Občanský průkaz

Není moc filmů, které by dokázaly období komunismu zobrazit pravdivě, nijak přehnaně, bez křečí a hysterie. Občanský průkaz ale nabízí jak depresivní policejní násilí, tak kamarádskou švandu. A především jsou kluci stejně staří, jako byl v té době můj táta. Přesně vím, že do podobné partičky taky patřil, zkoušel kouřit trávu, chlastal pivka na louce a poslouchal Zeppeliny. Občanský průkaz u mě vítězí tím, jak je jednoduše pravdivý.

Nela Christovová (zástupkyně editora Filmu a TV, profilářka)

Občanský průkaz

Filmy na motivy Šabachových povídek jsou vždycky sázkou na jistotu. Socialistická nostalgie u nás totiž vyloženě vzkvétá, a to v čím dál tím větší míře. Nejde jenom o výkřiky typu „jé, tuhle vázu jsme doma měli taky“, starší ročníky rády zavzpomínají a mladí se leccos dozví (aspoň já byla občas překvapená). Přidejme kvalitní režii, neokoukané protagonisty a jednoznačně nejlepší český film roku 2010 je na světě.

Monika Bukáčková (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

Ženy v pokušení

Nepatřím mezi velké fandy českého filmu, ale Ženy v pokušení mě pobavily svou lehkostí, vtipem a nadhledem. Vtipnými hláškami se to jen hemží a na Vojtu Dyka je taky pěkný pohled. Postava babičky, která má za své životní motto „Užít si, co to jde“, neustále srší optimismem, a nejedna z žen by se chtěla na život dívat právě tak, jako ona.

Markéta Davidová (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

Pouta

Pro mne nejlepší český film roku hlavně díky atmosféře, která z filmu sálá. Deprese, šeď, zoufalství, beznaděj… Setkat se s někým, jako je Antonín, jdu si radši hodit mašli. Skvělý výkon Ondřeje Malého.

Tereza Janíková (redaktorka Filmu a TV, recenzentka)

Kuky se vrací

Kdepak Občanský průkaz. Roztomilý, vtipný a originální Kolja v lese to u mě letos v Česku vyhrál. Svěží, nedětinské a příjemně zvláštní. Takhle by měly vypadat filmy pro děti. Navíc je Kuky paradoxně sympatická změna ze zavedených kolejí Svěrákových filmů.

Veronika Jílková (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

Ženy v pokušení

Film, u kterého jsem se dokázala uvolnit a byl doslova milý.

Nikola Němcová (redaktorka Filmu a TV, profilářka)

Občanský průkaz

Překvapení roku. K českým filmům jsem velice skeptická, ale takhle jsem se nebavila už dlouhou dobu.

Adéla Nikodýmová (redaktorka Filmu a TV, parafrázistka)

Ženy v pokušení

Někomu se možná zdá tento film prostoduchý, ale mě dostal svojí pohodovou atmosférou. Je to taková oddychovka, u které se zasmějete, protože se snadno vžijete do situace hlavních hrdinů.

Eliška Nová (redaktorka Filmu a TV, recenzentka)

Občanský průkaz

Jednoznačně. Od Pelíšků, jakkoli jsou tyto dva filmy nesrovnatelné, byla tolik otřepaná komunistická tematika pojata neotřepaně. Díky za to.

Jan Novotný (porno-redaktor Filmu a TV)

Občanský průkaz

Českou scénu jsem dlouhá léta přehlížel záměrně. Už nebudu. OP mě vyloženě nadchl svým neotřelým vtipem a skutečným nápadem. Jen tak dál!

[poll id=“37″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší české filmy roku 2010: A vy jste se už nabažili komunismu?