Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejhorší filmy mají na kahánku. Bitevní loď možná potopí studio Asylum

Filmové studio Asylum je známé svými filmy napodobujícími nové trháky. Tentokráte se jejich strategie ale nemusí vyplatit. Universal je žaluje za okopírování snímku Bitevní loď. Blíží se konec marketingové strategie studia Asylum?

FOTO: Transformers vs Transmorphers

Transformers versus Transmorphers. Zdroj: distributor filmů

Znáte film Transformers? Určitě ano. A slyšeli jste už o snímku Transmorphers? Pokud ne, tak název přinejmenším připomíná zmiňovaný megahit Michaela Baye. A o to právě jde. Filmové studio Asylum se zaměřuje na produkci a distribuci takzvaných mockbusterů, tedy filmů, které parazitují na blockbusterech a jejich reklamě.

Studio Asylum vzniklo v roce 1997 a z počátku se zaměřovalo na nízkorozpočtové horory. V roce 2005 vyrobilo snímek Invaze světů (H.G. Wells‘ War of the Worlds) ve stejné době, kdy do kin směřoval film Stevena Spielberga Válka světů (War of the Worlds). Od tohoto okamžiku se směřování společnosti zcela změnilo. Začala se zaměřovat právě na mockbustery, které jsou finančně výhodné, protože reklamu za ně obstarávají původní filmy a jejich propagační oddělení.

Podobnost s blockbustery není pouze v názvu, ale shodují se také filmové plakáty, trailery nebo DVD obaly. Filmy ze studia jdou rovnou na DVD či do televize. Neznalý divák proto může snadno v obchodě původní film zaměnit s jeho levnou napodobeninou. Tak získává společnost peníze na produkci dalších snímků. Každý rok vznikne 10 až 15 nových titulů.

FOTO: Mega shark vs Giant octopus

Nečekané setkání dvou podmořských obrů.

Mockbustery mají většinou velmi nízké rozpočty, špatné herce, scénáře a hlavně digitální efekty. Často se také stává, že některé akční záběry ve filmu se několikrát opakují v rámci další úspory financí. V současnosti studio Asylum spolupracuje s americkou kabelovou stanicí Syfy, která se specializuje na sci-fi, horor a fantasy, na produkci a distribuci nových filmů.

Z velkého počtu natočených mockbusterů si připomeňme alespoň některé. Identifikace snímku, který je napodobován, jistě nebude problém. The Da Vinci Treasure, Pirates of Treasure Island, Snakes on a Train, 100 Million BC, The Day the Earth Stopped, Paranormal Entity, Almighty Thor, Sunday School Musical, 2012: Doomsday, Sherlock Holmes, Titanic II a mnoho dalších.

Mega-něco versus ještě větší něco

Nutno poznamenat, že Asylum netočí pouze mockbustery, ale vytváří také filmy s vlastními náměty. I přesto se jejich snímky zaměřují na aktuálně oblíbená témata. Velkou část produkce tvoří takzvané revenge of nature horory, tedy snímky, ve kterých přestavují nadměrně vzrostlá monstra nebo inteligentní zvířata (či rostliny). Populární se stal například film Megažralok vs. obří chobotnice s odpadlíkem Lorenzem Lamasem nebo jeho pokračování Megažralok versus crocosaurus.

video
play-sharp-fill

Problém s distribuční strategií nastal až nyní. Když Asylum představilo nový snímek American Battleship, který parazituje na filmu Petera Berga Bitevní loď (Battleship). Studio Universal Pictures si tento krok už nenechalo líbit a Asylum zažalovalo za neoriginální původ, falešnou reklamu, porušování autorských práv a nečestnou soutěž.

Není to poprvé, co se Asylum potýká se soudní žalobou. Jednou už bylo zažalováno od studia Fox za film The Day the Earth Stopped. Tentokráte ale Universal vlastní práva i na předlohu filmu, stolní hru Battleship, a Asylum žaluje nejen za zrušení filmu, ale také za vzniklou finanční škodu. Pokud Universal u soudu vyhraje, může to mít fatální dopad na celé studio Asylum.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejhorší filmy mají na kahánku. Bitevní loď možná potopí studio Asylum