Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nejen za antikou do Turecka: Pamukkale a nekropole v Hierapolis

Hana Chytrá

Hana Chytrá

5. 12. 2010

V posledním díle speciálu smočíme nožky ve vyhlášených jezírkách v Pamukkale a projdeme si rozvaliny a nekropoli města Hierapolis. Přestože je Pamukkale asi turisticky nejvděčnějším místem v JZ Turecku, málokdo již ví, že na okraji krásného přírodního úkazu se rozkládá antické lázeňské město.

FOTO: Pamukkale

Pamukkale, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Pamukkale neboli Bavlníkový hrad. Turisticky snad, samozřejmě po Efesu, nejnavštěvovanější lokalita v blízkosti Egejského moře. I zde autobusy dovážejí stovky a stovky turistů, většinou z obrovských výletních lodí brázdících Středozemní moře. Samotný travertinový úkaz asi netřeba představovat a hlavně mi na detailní rozbor chybí geologické znalosti. Samotný vápencový úkaz září do daleké krajiny a jedná se o souvislou vrstvu vápence, ve kterém voda vytvořila unikátní jezírka. Dnes je přítok vody striktně regulován a dochází k zaplavení jen spodních jezírek.

Policisté s píšťalkami

Vstup na travertin jen možný pouze na boso a je přesně určeno místo vstupu i výstupu. Vše je pečlivě střeženo několika policisty, kteří neukázněné návštěvníky umírňují pískáním na píšťalky. Bohužel se píská velmi často, protože se vždy najde nějaký nedočkavec, který vleze kam nemá. I přes tato opatření je na první pohled vidět silné poškození a nenávratná devastace tohoto krásného a unikátního přírodního útvaru. Jednak místní, jednak turisti se nechovají tak, jak mají, a za pár let z bílého Bavlníkového hradu nezůstane vůbec nic.

FOTO: Kolonáda v Hierapolis

Kolonáda v Hierapolis, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Návštěva města Hierapolis

Hierapolis bylo vybudováno králem Eumenesem II., vládcem Pergamonu, v druhém století př.n.l. a  sloužilo jako hlavní opěrný bod armády. Město nejvíce prosperovalo v době římské a stalo se významnou hospodářskou základnou provincie. V raně křesťanské éře zde v roce 80 skonal násilnou mučednickou smrtí apoštol Filip. Byl ukřižován a ukamenován.

FOTO: Domiciánova brána

Domiciánova brána, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Rozvaliny města se rozkládají nad travertinovým svahem, jsou situovány mezi zvlněné kopce a půvabná vápencová jezírka. Dominantou je mramorem dlážděná hlavní cesta,  dlouhá 1 200 metrů, která spojovala severní a jižní městskou bránu. Dobře zachovaná je dnes již jen severní – Domiciánova brána se třemi oblouky.

Při toulkách zaniklým městem můžete obdivovat lázně ze 2. století n.l., které byly v 5. století přeměněny na baziliku, Apollónův chrám, ze kterého se bohužel dnes nedochovalo skoro nic, a klasické římské stupňovité divadlo. Zajímavostí je areál Plutonia, což je podzemní jeskyně s přírodním pramenem. Bohužel ještě dnes zde unikají jedovaté plyny, proto je vstup zakázán. Podle antických bájí byla jeskyně posvátným územím boha podsvětí – Plutona.

Temná strana města

Rozhodně nejzajímavější věcí na celém areálu je rozsáhlá nekropole, nacházející se při hlavní cestě z města, za branami. Díky dlouhodobému a aktivnímu osídlení již z archaického období (Řekové – 5. století př.n.l.) až do 5. století n.l. (Římané), můžeme obdivovat hrobky, sarkofágy, rodinné hrobky či tumuly.

Mezi nejstarší můžeme zařadit tumuly, neboli hrobky okrouhlého tvaru, kdy nad hrobem byla z kamení a hlíny navýšena mohla. Mohly být nižší, vyšší, s kamennou konstrukcí, či bez. Z doby římské můžeme najít hrobky gladiátorů, rodinné hrobky bohatých občanů, ale i méně honosné hrobky střední třídy. Bohužel většina hrobek byla nenávratně zničena, byly rozebrány a kámen posloužil jako sekundární stavební materiál. Proto při procházce nekropolí narazíte nejčastěji právě jen na sarkofágy, které byly v hrobkách uloženy. Ty byly velmi bytelné, ze dvou kusů zhotovené a nebylo je tak lehké rozebrat.

FOTO: Nekropole v Hierapolis

Nekropole v Hierapolis, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Něco pro nudící se turisty

Pokud nepatříte mezi nadšené obdivovatele antických památek, nemusíte zoufat. V rámci města Hierapolis je zbudována i malá rekreační zóna, určená hlavně pro zábavu. Malý areál, označený jako lázně, skýtá vše, co si unavený turista může přát. Je zde stylová restaurace a hlavně termální bazén, který se skládá z několik malých, vzájemně propojených bazénků. Na dně bazénu jsou rozmístěny kusy řeckých a římskách sloupů, opracované bloky apod. Turisté tedy mohou mezi kusy proplouvat, sedat si na ně, stylizovat se do doby dávno minulé.

Celkově to působí poměrně zdařile a originálně, ale osobně bych viděla pro antické sloupy lepší využití. Jen na okraj, vstup do bazénu není vůbec levná záležitost, za rádoby antické prostředí si pěkně připlatíte. V areálu je také malé muzeum s venkovní expozicí, která obsahuje převážně drobné hmotné nálezy, části reliéfů a sarkofágy.

Čtěte také:

Nejen za antikou do Turecka: město Edirne, mešity a Dardanely

Nejen za antikou do Turecka: legendární Trója

Nejen za antikou do  Turecka: antický Pergamon a rozvaliny baziliky v Selçuku

Nejen za antikou do Turecka: věštírna v Didymě a město Milét

Nejen za antikou do Turecka: není Efes jako Efes

Nejen za antikou do Turecka: nerozkradené a unikátní Afrodisias

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejen za antikou do Turecka: Pamukkale a nekropole v Hierapolis