Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Nedokážete přiznat chybu? Odpusťte si a naučte se to

Redakce

Redakce

27. 9. 2011

Velkým pochybením prý není samotná chyba, ale až stav, kdy si člověk není schopen své selhání připustit. Ať už je to jakkoli, jedno je jasné. Kdo se z omylu nedokáže poučit, nikdy se neposune dál. A prvním krokem kupředu je umět si chybu přiznat.

V internetových diskusích zabývajících se dennodenním problémem, totiž jestli je správné uznat chybu nahlas, se téměř všichni shodují. Přiznání svědčí o silné, dospělé osobnosti schopné dělat správná rozhodnutí. A měl by to zvládat každý člověk. Přestože si to všichni uvědomují, realita je bohužel jiná.

Proč každý neustále přesvědčuje ostatní, aby uznávali své chyby, když to sám neumí? Proč rodiče vedou své děti k přiznání, aniž by toho byli sami schopni? Možná by nebylo na škodu, aby nás to učili už ve škole. Tím není míněno neustálé nabádání učitelů. Nikdo nám nikdy neřekl, jak to udělat bez zranění a s úctou.

5 tajemství úspěchu při jednání s lidmi: Prosaďte se a změňte svůj život

Už to, že si dokážete v hlavě přiznat, že jste se nezachovali správě, je velký pokrok. Snažte se odpustit si a poučit se ze situace. Jak? Vymyslete v hlavě řešení, které by bylo v dané situaci mnohem příhodnější. Klidně si ho poznamenejte na papír. Pokud to neuděláte, hrozí, že časem nastane stejný problém a vy se zachováte opět špatně. A to nikdo z nás nechce.

Přiznali jste chybu sami sobě? Výborně! Ale jak o tom informovat okolí a nevrhnout na sebe špatné světlo? Toť otázka. Lidé sice ví, jak je takový přístup zdravý, ale neumí ho řádně ocenit. Zhluboka se nadechněte a představte si sebe na místě druhého. Štvalo by vás, kdyby se nepřiznal? Přece se tak nezachováte sami.

Druzí vás pochopí

Řekněte, co vás ke špatnému jednání vedlo a nastiňte situaci vašemu okolí. Uznejte, že jste se mohli zachovat jinak a že si plně uvědomujete následky svého jednání. Dále zkuste navrhnout náhradní řešení. A hlavně se držte zlaté zásady. Nikdy neshazujte vlastní chyby na druhé.

Pokud nejste v místnosti jediní rozumní, okolí určitě váš přístup dokáže kladně přijmout. Pokud ne, neunáhlujte se a pokuste se myslet s jasnou hlavou. Snažte se racionálně zdůvodnit své jednání.

Zdá se to nemožné, ale vlastní chyby vás mohou i motivovat. Přijímejte je a naučte si odpouštět. Pokud tohle dokážete, je jen málo věcí, které by vás dokázaly zastavit v osobním růstu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nedokážete přiznat chybu? Odpusťte si a naučte se to