Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

5 tajemství úspěchu při jednání s lidmi: Prosaďte se a změňte svůj život

Redakce

Redakce

11. 9. 2011

Dělají vám potíže veřejné výstupy či jen obyčejný rozhovor s cizincem? Chcete se prosadit, být vůdčí osobností a sklízet úspěchy? Možná se to zdá jako nereálný sen, opak je ale pravdou. A Dale Carnegie ví, jak na to.

Od jedné z knih Dale Carnegieho, Jak získávat přátele a působit na lidi, se původně neočekávalo nic zvláštního. Přesto se téměř přes noc stala senzací a nakonec strhla pozornost milionů lidí. A nezůstalo jen u toho.

Kurzy Dale Carnegie Training jsou vyhledávaným lékem například na problémy s komunikací, pomáhají zlepšit přístup k lidem a získat druhé na svou stranu. Společnost Dale Carneigeho dnes působí v sedmdesáti zemích světa. Ptáte se proč? Pokusím se vám dát odpověď pěti vybranými tipy z výše zmiňovaného bestselleru.

5 tajemství, která vás vynesou výš

1. Začněte vždy chválou a upřímným uznáním
…Byly to nepochybně těžké chyby, ale Lincoln je tak nenazývá. Lincoln byl totiž poněkud konzervativní a diplomatický, a proto napsal: „Jsou zde určité záležitosti, ve kterých s vámi nejsem úplně spokojen.“ Kolik je v tom taktu a diplomacie! (D. Carnegie, Jak získávat přátele a působit na lidi)

Řekněte sami. Budete radši ve společnosti člověka, který na vás křičí a neustále vám něco vyčítá, nebo ve společnosti někoho, kdo nejdříve pochválí vaše přednosti a teprve potom nenápadně ukáže na nedostatky? Tento fakt je známý již dávno, jen málokdo ho ale dokáže využít v praxi. Proč to nezkusit?

2. Když řešíte sporné situace, vždy začínejte přátelsky
…Slunce vás přiměje sundat plášť rychleji , než to dokáže vítr. A laskavý, přátelský přístup a ocenění může změnit myšlení druhých ryhleji než všechno hromování a zuření na celém světě. (D. Carnegie, Jak získávat přátele a působit na lidi)

Jak říká Carnegie, jediný způsob, jak vyhrát hádku, je se jí vyhnout. Pokud se s někým dostanete do sporu, přistupujte k němu jako k příteli a usmívejte se. Nekřičte. Teprve když ho přimějete věřit vám, nenápadně nadhoďte návrh řešení. Nevyhýbejte se kompromisům.

3. Mluvte především o tom, co zajímá druhé
…Roosevelt věděl, jako ostatně všichni vůdci, že nejlepší cesta k srdci každého člověka je, když hovoříme o věcech, kterých si nejvíce považuje. (D. Carnegie, Jak získávat přátele a působit na lidi)

Pokud přijdete na večírek a začnete vykládat o své zálibě například v houbaření někomu z velkoměsta, zřejmě se s vámi nebude chtít bavit. Zjistěte si předem, čím se objekt vašeho zájmu živí, co ho zajímá a nadhoďte toto téma v konverzaci. Uvidíte, jakou oblibu rázem ve společnosti získáte.

4. Vzbuďte v druhých naléhavou chuť daný úkol vykonat
…Spíše než na to, co chci já, myslel jsem na to, čím si získám ryby … Nahodil jsem háček s červem nebo s lučním koníkem a řekl jsem rybám: „Co byste řekly třeba tomuhle?“ (D. Carnegie, Jak získávat přátele a působit na lidi)

Vzbuďte v druhých žádostivost a dívejte se na věc jejich očima. Pamatujte, že úkol musí přinést pozitiva oběma stranám, v tom tkví celé tajemství.

Co vykonání úkolu přinese druhé straně? To zmiňujte jako první. Co přinese vám? I to je důležité podotknout. S lidmi ale nemanipulujte, pouze jim ukažte veškeré výhody. Jak řekl Dale Carnegie: „ S tím, kdo tohle dokáže, kráčí celý svět. A kdo na to nemá, putuje osaměle.“

5. Přesvědčte druhého, že nápad vznikl v jeho hlavě
…Myslíte snad, že House ho přerušil a řekl: „To není vaše myšlenka, je moje.“ Kdepak … Chtěl především výsledky. A tak udržoval Wilsona v domění, že nápad pochází skutečně z jeho hlavy. (D. Carnegie, Jak získávat přátele a působit na lidi)

Zajímejte se o názory ostatních, snažte se jim porozumět. Nejlepší cesta, jak prosadit vlastní nápad, je mimochodem se o něm zmínit v konverzaci zajímavým a poutavým způsobem.

Ukažte druhé straně, co jí nápad přinese a jak prospěje ostatním. Nechte ji udělat si vlastní názor a promyslet si váš tip. Konverzujte dál, klidně o něčem jiném. Zanedlouho bude vydávat váš nápad za svůj a vy dostanete to, o co vám celou dobu šlo.

FOTO: Pomocné ruce

„Nejhlubší podstatou lidské přirozenosti je potřeba být uznáván.“ Dale Carnegie, Zdroj: sxc.hu

Podobných rad najdete v knize celou řadu, při čtení na vás padne touha vyjít ven a zkoušet všechno, co jste se naučili. Síla dobrého slova v dnešním světě znamená příliš mnoho, než abychom se jí báli využít a stáli skrčení v koutě. Jděte ven, usmívejte se a mluvte. Jak řekl Dale Carnegie: „Dělejte to, z čeho máte strach. A dělejte to opakovaně. To je nejrychlejší a nejjistější způsob, jak strach porazit.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 tajemství úspěchu při jednání s lidmi: Prosaďte se a změňte svůj život