Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Něco jako komedie na DVD: Galifianakisovi došel na psychiatrii humor

V dnešní době už i teenageři trpí depresemi. Možná by to někomu mohlo připadat směšné, ale ani oni to nemají lehké. Dospělý člověk se zeptá: Co tak mohou mít za starosti? A přesně na tuto otázku se nám snaží tvůrci filmu odpovědět.

Zach si zachovává svůj tak trochu vyšinutý výraz, Zdroj: distributor filmu

Film

Craig (Keir Gilchrist), hlavní hrdina našeho příběhu, má chuť se svým životem skoncovat. Začíná toho na něj být moc. Přitom si sám dobře uvědomuje, že nemá k depresi žádný vážný důvod. Nakonec se rozhodne jít na to z trochu jiné strany a nechá se zavřít na psychiatrickém oddělení. Aby si odpočinul od světa, pročistil si hlavu, utřídil myšlenky, poznal pár zajímavých lidí, potkal novou lásku…

Hvězda Zacha Galifianakise zazářila v roce 2009, po uvedení filmu Pařba ve Vegas. Ihned dostal nálepku komediálního herce a je s oblibou obsazován do rolí podivínů. Svým chováním a komikou nás pobaví ve filmech Na doraz, Pařba v Bangkoku a nakonec trochu i v Něco jako komedie.

Snímek se po celou dobu snaží především o humorný vhled do života průměrného mladého člověka, na kterého jsou v dnešní společnosti kladeny čím dál větší nároky. A dospělí, zahlceni vlastními  problémy, si nevšimnou, že je něco tíží.

Myšlenka příběhu a jeho celkové vyznění je aktuální a originální. Kdo v době dospívání nezažil nějakou tu krizi. Přesto než se dostaneme přes úvodní vysvětlovací fáze typu která holka se Craigovi líbí, kdo jsou jeho rodiče a kdo kamarádi..., může nám utéci nějaké to zívnutí. Zábava začíná ve chvíli, kdy začínáme prozkoumávat každodenní rutinu na psychiatrii.

Otvírá se zde prostor pro vedlejší příběhy, čehož film obratně využívá. Ať už jde o osudy Zachovy postavy, Craigovy nové lásky Noelle (Emma Roberts) či Araba Muqtady. Bohužel se nedá říci, že by se tvůrci snažili vyhýbat klišé a naivitě, která snímek prostupuje. Když ovšem vezmeme na vědomí, že se po celou dobu snažíme přiblížit pocitům teenagera, trochu té dětské naivity nemůže uškodit.

Obsazení Zacha Galifianakise je hlavním lákadlem pro zhlédnutí tohoto filmu. Mnohý divák ale bude zklamán. Zach v této roli nepůsobí tradičně podivínsky, ale překvapivě normálně. Co na tom, že se celý děj odehrává na psychiatrii. Není to zas až taková zábava. Jeho postava se totiž nesnaží být jiná, ale naopak být v něčem podobná nám všem. Galifianakis hrát umí, takže se rozhodně nejedná o žádný průšvih. Jen ho rádi vidíme v trochu jiných rolích.

DVD

Vybavenost DVD se může na první pohled zdát jen průměrně dobrá. Film má výbornou kvalitu, disk nám nabízí originální znění s titulky a český nebo polský dabing. Bonusy ale rozhodně překvapí a stojí za to se na ně podívat. Jsou pečlivě vybrané, vtipné a pozor – mají dokonce titulky! To je luxus, který vám průměrné disky nenabídnou.

Můžete se tak například konečně pobavit u nepovedených záběrů, kde uvidíte Zacha Galifianakise improvizovat a zkoušet různé úsměvné varianty dialogů. A také se dozvíte, nakolik je pro ostatní herce těžké se v jeho přítomnosti nerozesmát.

Něco jako komedie (It’s Kind of a Funny Story)

Drama / Komedie
USA, 2010, 101 min

Režie: Anna Boden, Ryan Fleck
Hrají: Keir Gilchrist, Lauren Graham, Jim Gaffigan, Zach Galifianakis, Aasif Mandvi, Zoë Kravitz,Viola Davis, Emma Roberts, Adrian Martinez, Daniel London, Jeremy Davies

Zvuk: český 5.1, anglický 5.1, polský 5.1 VO
Titulky: české, anglické, bulharské, řecké, polské
Bonusy: Vynechané scény, Nepovedené záběry, Pohled do zákulisí filmu, Premiéra v New Yorku

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Něco jako komedie na DVD: Galifianakisovi došel na psychiatrii humor